През топлия месец август цветята изискват специални грижи, особено откъм режим на поливане. Ако рано сутрин са с отпуснати листа и цветовете им са оклюмали, явно трябва да увеличим поливките. Все пак не бива да прекаляваме, защото при прекомерно поливане по-малко въздух достига до корените и те загниват.
Август е подходящо време за пресаждане на двугодишни и многогодишни цветя на тяхното постоянно място. Гъстотата на засаждане зависи от конкретния вид цвете.
През август до началото на септември е най-подходящото време да пресадим някои цветя, защото така те ще имат време да развият кореновата си система.
Здравец
Това традиционно за всеки дом цвете е много непретенциозно и е полезна билка. Намалява нервното напрежение и прочиства от вредни бактерии въздуха.
Здравецът е влаголюбиво растение и затова се използва за декорация на различни водоеми. Най-добре се размножава чрез туфи. Добре е да се подмладява на 5-6 години. Коренището се разделя и се засаждат млади растения.
Ириси
През август трябва да разделим месестите коренища на ириса, наричан още перуника. По такъв начин не само ще го размножим, но и ще оздравим майчиния храст. Повече от 3-5 години ирисът не може да остане на едно място.
Когато пресаждаме, изваждаме напълно всеки храст и отделяме луковиците с диаметър 1-2 см. Съкращаваме листата до 1/3, подрязваме корените, за да остане около 3-5 см.
Преглеждаме внимателно за болни корени, като ги почистваме, изрязваме и изхвърляме. Добре е здравите корени да се дезинфекцират за няколко часа в разтвор от 1 л вода и 10 г топсин.
Ирисите засаждаме на групи с разстояние 25-30 см, а след това поливаме обилно.
Божури
Най-подходящото време да пресадим божурите е в края на август и началото на септември. Растението вече е натрупало достатъчно хранителни запаси. Трябва да подготвим по-голяма яма, поне 50-60 см, защото подземната му част е голяма.
Първо подрязваме храста, като оставяме 1/3 от него. Изваждаме внимателно коренището и отстраняваме увредени и загнили участъци. Разделяме го на части така, че във всеки от тях да има поне 5-6 пъпки.
Всяка част поставяме в предварително приготвени ямки, като най-горната пъпка трябва да се намира на дълбочина поне 5 см.
Почвата не се отъпква, защото пъпките може да се повредят. Поливаме и добавяме оборски тор.
Можем да пресадим божурите и през пролетта, но тогава ще цъфтят слабо.
Теменужка
В края на август стайните теменужки трябва да се пресадят в нова почва. Ако корените са прекалено дълги, ги подрязваме малко и се стараем растението да бъде в средата на саксията. Не трябва да ги засаждаме прекалено надълбоко, а до началото на дръжката.
Поливаме задължително в подложката, за да не загние коренът.
Маргаритка
Разделянето на възрастните растения на маргаритката става в средата или в края на август. След това разделяне цветето ще цъфти през втората година.
През август флоксът, многогодишните карамфили и камбанките също е добре да се пресадят, като внимателно се разделят коренищата им.
Можем да си вкореним и резници от бегонии, мушкато, циганче и копривка и да ги засадим напролет.
Ако се погрижим в края на топлото лято за любимите си цветя, те ще ни радват с красота и аромат следващата година.