Полската поветица, наричана още грамофонче, е кореновоиздънков многогодишен плевел и цъфти от късна пролет до края на октомври. Тя заплевява изключително много и доста бързо всякакви полски, зеленчукови и трайни насаждения.
Борбата с това нежелано от фермерите и градинарите растение е много трудна за опазването на засетите земеделски и други култури, тъй като корените на поветицата достигат на дълбочина дори до 9 м.
В същото време обаче в народната медицина извлек от билката служи за различни лечебни цели. Лековити са както коренът, така и листата и цветовете.
Полската поветица съдържа широка гама от полезни вещества и съединения като сапонини, алкалоиди, липиди, кофеинова киселина и др. От това растение има изолирани и протеини, мезокускохирин и полизахариди. Маслото от поветица включва в състава си стеаринова, палмитинова, олеинова, линоленова киселина и др.
Всички части на растението са изследвани и е открито наличието на повече от 10 флавоноида, които са част от полифенолите – едни от най-мощните антиоксиданти.
Фактът, че в Индия поветицата е използвана като протеинова добавка в храната на добитъка и че в Оклахома растението е ценено заради медоносните си качества, показва изключително ценните за всеки организъм вещества в нея.
Поветицата оказва лечебен ефект при различни болестни състояния:
Приложението на полската поветица е най-вече като диуретично средство. Прави се лекарство, като се смесват ситно нарязани стръкове билка и 70% спирт в съотношение 1:5. Тази смес трябва да престои две седмици, след което се пие се по половин до една чаена лъжичка няколко пъти на ден.
Друг вариант на тази рецепта е да се залее една чаена лъжичка нарязана поветица с чаша вряща вода. Получената течност, след като изстине и се прецеди, се пие 2 дена. Може да се прилага и външно за зарастване на рани.
При възпален пикочен мехур добре действа отвара от по една супена лъжица поветица, листа от черен бъз и троскот. Билките се поставят в 400 мл вряща вода и се оставят да киснат около 2 часа. Получената инфузия се пие вместо вода.
При консумация на голямо количество от грамофончето може да се появят болки в стомаха, диария или повръщане. Преди използване на всякакви билки трябва да се посъветваме с фитотерапевт относно дозата и начина на употребата им.