Още от древността прекрасният аромат на ментата я прави една от най-използваните съставки в парфюмите. Заради своите полезни свойства тя намира широко приложение и в кулинарията и медицината.
Ментата е около 25 вида, като най-разпространеният е хибрид между водна и градинска мента. Билката е богата на манган, витамини С и А. Поради съдържанието си на фибри, желязо, фолат, калций и магнезий се препоръчва при диетите.
– в кулинарията
Използвана в кулинарията, ментата ароматизира по неповторим начин плодови салати, сладоледи, конфитюри, кремове, коктейли и безалкохолни напитки.
Като подправка много успешно се комбинира с пилешко и агнешко месо, картофи, риба, яйца, морски деликатеси, зелени салати и др.
– в козметичната индустрия
Известно е, че ментата много добре освежава дъха. Затова е част от състава на много пасти за зъби, дъвки и бонбони.
Използва се и при шампоани, душгелове, сапуни и други козметични продукти поради тонизиращия и освежаващ ефект.
– в народната медицина
Ползите от ментата за облекчаване и лечение на различни болестни състояния са доказани във времето.
Ментата има антиоксидантни свойства. Маслото от растението блокира растежа на различни бактерии.
В народната медицина ментата се използва за:
– облекчаване на киселините в стомаха;
– успокояване на мускулните спазми;
– лечение на заболявания на нервната система като виене на свят, безсъние, депресии, главоболие и епилепсия.
От мента в свеж или изсушен вид можете да си приготвите чай или отвара.
Гаргарата с мента помага при зъбобол, възпаление на венците и лош дъх.
Инхалациите с ментово масло се препоръчват при нервно напрежение и при възпаление на синусите.
Масажът с масло от мента нормализира менструалния цикъл при жените.
Най-често през студените зимни месеци ментовият чай е напитката, която не само сгрява, което правят и останалите чайове, но и успокоява, потиска болката и действа противовъзпалително. Освен това чаят е и много вкусен.
Сред ползите от пиенето на чай от мента особено ценни са две:
– повишава имунитета;
Според изследване, публикувано в медицинското сп. „Токсикология и индустриално здраве” от 2010г., чаят от мента има антиоксидантни свойства, които намаляват свободните радикали и подобряват имунитета.
Ментолът в растението притежава антимикробни свойства, а витамините и минералите помагат на организма да се справи по-лесно при настинки и вируси.
– намалява главоболието и стреса.
Ментовият чай облекчава главоболието, като разширява кръвоносните съдове в мозъка. Болките в областта на слепоочието и челото намаляват, за което помага и ароматът.
Чаят притежава и антиспазматични свойства и когато тялото е под стрес, може да понижи кръвното налягане и телесната температура, което води до успокояване.
Ако не сте алергични към ментол, може да пиете чаша ментов чай всеки ден за здраве. Чаят се приготвя по традиционния начин.
Листата от мента, най-добре пресни, се варят в гореща, а не вряща вода няколко минути. Съдът се покрива за 5-10 минути за получаване на по-добър вкус и ползи. След това течността се прецежда. Чаят може да се пие топъл или охладен. По желание може да го подсладите с мед.
Ментата не съдържа кофеин, така че може да пиете чай от билката преди лягане за спокоен сън.