Ако вече сте прочели тънката книжка „Законите на Мърфи за 21. век” от Артър Блох, сигурно сте се забавлявали с веселите афоризми. Непременно сте се запитали: „Кой е този Мърфи?” Още повече, че всички казваме, когато нещо се обърка, че това е станало по Закона на Мърфи.
Едуард Мърфи работи през 1949г. като аероинженер във военновъздушна база в Калифорния. Заедно с екип учени той проучва как при силно ускорение влияе върху хората гравитацията. Тестовете се правели върху кукли манекени, а след това и върху шимпанзета. Екипът провеждал експеримента на железопътна релса, пригодена за тази цел. Обаче датчиците, които трябвало да отчитат параметрите, не проработили и така всичко се провалило.
Ядосаният Мърфи с обиден тон се обърнал към един от техниците, че ако нещо може да се направи неправилно, той е сторил точно това. Нещо подобно е казал и през 1877г. Алфред Холт на събрание на инженери – че ако нещо е възможно да се повреди, рано или късно то се поврежда.
Дали Едуард Мърфи е знаел за този израз, не е ясно. Знае се обаче, че Джордж Никълъс, човек от екипа му, като чува изреченото от Мърфи, го иронизира, като нарича неразбориите „Закон на Мърфи”.
По-късно д-р Джон Стат заявява на пресконференция, че безопасността на полетите е осигурена изцяло благодарение на преодолените Закони на Мърфи. Журналистите настоявали да им обясни какви са те и той казал, че ако нещо може да се провали, то непременно се проваля.
Така в пресата попада този израз и започва да се употребява както в промишлената реклама, така и в живота. Едуард Мърфи е имал предвид с наблюденията си конкретен човек. Другите закони, добавени след това, нямат нищо общо с него. Но понеже са близки по смисъл, му се приписват и носят името му.
Така тръгва славата на Мърфи, а неговите „закони” постоянно се увеличават.
Законът на Мърфи е толкова универсален, че и днес всеки от нас, накъдето и да се обърне, може да се убеди в неговото действие.
Всяка новост – технологии, визия, откритие или постижение, само увеличава броя на нещата, които е възможно да се объркат и това непременно става. И винаги се стига до Закона на Мърфи: „Ако нещо не става както трябва, бъдете сигурни, че ще се обърка още повече!”
Сред Законите на Мърфи днес има остроумни, забавни, иронични и обезсърчителни, но всички крият много истини. Ето някои от тях:
За войната: „Ако бягаш, просто ще умреш уморен”.
За медицината: „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта”.
Пътен Закон на Мърфи: „Ако всички вървят срещу вас, значи сте навлезли в платното за насрещно движение”.
За повредите: „Когато занесеш повреден уред на поправка, той проработва”.
Полицейски закон на Мърфи: „Спешните обаждания се получават 10 минути преди края на смяната”.
За секса и любовта: „Когато светлините са изгасени, всички в стаята са красиви”, „Обичай ближния си, но гледай да не те хванат”.
Надали Едуард Мърфи е предполагал, че името му ще носят „закони”, които нямат нищо общо с него. Но и това е Закон на Мърфи – ако нещо трябва да се случи, то непременно се случва.