Сигурно сте чували за грандиозния бой с домати на фестивала Ла Томатина в Буньол, Испания. Ако той ви се струва на ръба на здравия разум, значи още нищо не сте видели. По света има десетки фестивали, от странни по-странни, които си заслужава да посетите. Някои са наистина красиви и много оригинални, но други излизат леко от границите на обикновеното забавление и са малко или много страховити.
Всяка година през месец април в гр.Мангалор, Индия се провежда фестивалът Agni Keli. Той продължава 8 дни и представлява чисто и просто едно масово хвърляне на пламтящи факли.
Боят с огън изглежда много хаотичен и опасен. На 20 м един от друг се изправят групи мъже, облечени в саронги. Те се стремят да се уцелят с огнени факли от палмови клони. Победител е този, който уцели най-много хора. Битката продължава 15 мин. и се следи от рефери.
Фестивалът е посветен на богинята на войната Дурга, изобразявана да язди лъв или тигър и да се бие с демони. Като се бият с огън, мъжете „успокояват” демоните й.
Като атрибут в шотландския фестивал отново присъстват запалени факли, но във връзка със скандинавската митология. Той се провежда вече 12 века на Шетландските острови в гр.Леруик. Островите са владение на викингите от 9. до 19.век.
Във фестивала Up Helly AA участват мъже, облечени като викинги. Те се движат по студените улици със запалени факли в ръце и пеят песни от традиционния северен фолклор.
В края на пътя си те се приближават към голям викингски кораб, строен от дърво близо 6 месеца. Изгарят го, като с това пресъздават езически обичаи за кремацията на велики вождове.
За разлика от шотландския фестивал, калният фестивал Борьон не е древна традиция. Целта му е калта с лечебните си свойства да се отрази благотворно на здравето на гостите, но и на доброто им настроение.
Фестивалът се провежда на около 200 км на юг от Сеул в малко селце. Тук калта е богата на минерали и хората на фестивала се мажат с нея и за здраве, и за забавление.
След като има фестивал на доматите и на портокалите, защо да няма и на динята. В гр.Чинчила, Австралия по време на този фестивал може да правите каквото се сетите с диня – да ви влачат с въже сред дини, да лягате върху дини, да преядете с диня, да карате ски с дини на краката или да участвате в конкурс за най-голяма диня, отгледана от вас. Засега рекордьорът е 99-килограмова диня.
Този фестивал е много привлекателен за туристите и годишно е посещаван от 20 000 души. Динята дори става символ на града и за това свидетелства и статуята на гигантско парче диня.
Великотърновското село Никюп също подготвя фестивал на динята всяка година и така е вече десетилетие. Организират се състезания за надяждане с диня, търкаляне на диня, отгатване на теглото и цвета на диня и др.
В Глочестър, Англия на Купърския хълм се провежда наистина странен фестивал – търкаляне на сирене. Пуска се пита сирене по хълма и всички участници се опитват да я настигнат. Който е пръв, печели сиренето.
Улавянето изглежда лесно, но не е. Търкаляйки се, сиренето получава преднина от 1 сек., а скоростта му надолу е почти 110 км/час. Докато го гонят, много участници се нараняват.
Явно в Испания обичат битките с храна – с домати или с нещо за пиене. Във винарската планинска област Риоха в община Харо всяко лято се организира битка с вино. Тя дори е обявена за туристически празник и се провежда в деня на Св.Петър.
Преди нея всички участници присъстват на литургия в отшелническа обител от 5.век. След това, облечени в бели дрехи и с очила, започват да се обливат взаимно с вино. Целта е да измокриш колкото се може повече останалите. В резултат на това опиянение около 500 л червено вино остават по дрехите и по телата на „воините”.
Оказва се, че освен с домати, огън и вино хората се замерват и с брашно и яйца и има специален фестивал за това. Това е фестивалът „Елс Енфаринатс” в испанския гр.Иби. Той се провежда по традиция вече два века. За малко е спрян, но от 1981г. отново е възстановен.
На фестивала се инсценира преврат от хора, облечени във военни униформи. Те обявяват абсурдни правила и започват да преследват хората, които не искат да ги спазват. Като ги намерят, ги глобяват, а събраните средства после се даряват за благотворителни цели. Редът е възстановен, след като жителите на града започват да хвърлят по превратаджиите яйца и брашно.
Фестивалът се провежда на 28 декември. Това е денят на младенците, които са избити по заповед на библейския цар Ирод.
Този фестивал е също странен, дори малко безсмислен, но пък весел и забавен. Провежда се в Порто, Португалия. Смята се, че Свети Жоао, покровител на любовниците, защитава града и му осигурява изобилие от храна.
По неизвестни причини на фестивала е отредена сериозна роля на чука като инструмент. Ако по време на фестивала някой от участниците срещне представител от другия пол с привлекателна външност, той дава знак за това, като го удря по главата с чук, но за щастие не истински, а от пластмаса.
Никога не бихте се сетили, че има такъв фестивал, на който хората си показват голите дупета на пътниците в преминаващите влакове. Това е Moon Amtrak, фестивал с традиция от 1979г. Тогава един човек на шега казва на своите приятели, че ще почерпи с питие всички, които дръзнат да си покажат дупетата.
Оттогава винаги има участници, които правят това, стоейки близо до влаковите релси. Събитието е много атрактивно и на него идват хора отвсякъде. За да се намали вероятността от пиянски манифестации, градският съвет е забранил да се употребява алкохол и да се уринира на обществени места.
По света наистина има странни фестивали, много от които предлагат екстремни усещания. На някои могат да доставят удоволствие, а за други да изглеждат доста извън нормите. Но светът е шарен и … странности дебнат отвсякъде.