Много от нас са любители на растенията и цветята, но добре е да знаем, че сред тях съществуват, както полезни така и отровни видове. Предполагаме, че много от вас дори и не подозират, че растенията или цветята на които се радваме биха могли да бъдат доста опасно или дори смъртоностни. Нека да видим кои растения попадат в тази категория;
Описан от Плиний Стари в Древен Рим, олеандърът или известен още като Зокум е красиво растение, известно със своите поразително красиви цветя. Въпреки, че обикновено се отглеждат като жив плет или декорация, всички части на растението Олеандър са смъртоносни и съдържат смъртоносни сърдечни гликозиди, известни като олеандрин и нериин. Ако се погълне, Олеандърът може да причини повръщане, диария, нестабилен пулс, гърчове, кома или дори смърт. Контактът с листата или сока на растението може да е дразнещ кожата на някои хора. Всъщност токсините в Олеандъра са толкова силни, че има хора които са се разболели, дори след като са яли мед, който е бил направен от пчели, които са събрали прашец от цветовете на растението! За щастие смъртните случаи от отравяне с Олеандър са редки, тъй като растението е много горчиво и по този начин бързо възпира всеки, който реши да го опита.
Широко отглеждано като декоративен храст, рициновият боб е привлекателно растение, чиято родина е Африка. Намира широко приложение в козметиката. Докато преработените семена са източник на рициново масло, те съдържат отровата рицин и са смъртоносни дори и в малки количества. Нужни са само едно или две семена, за да убиете дете и до осем, за да убиете възрастен.Рицинът действа, като инхибира синтеза на протеини в клетките и може да причини тежко повръщане, диария, гърчове и смърт. Повечето смъртни случаи са резултат от случайно поглъщане от деца и домашни любимци.
Тези семена с благочестиво име съдържат абрин, изключително смъртоносен инхибиращ рибозомата протеин. Розовият грах е роден в тропическите райони и често се използва за изработката на бижута и молитвени броеници. Докато самите семената не са отровни, ако са непокътнати, семената, които са надраскани, счупени или сдъвкани, могат да бъдат смъртоносни. Нужни са само 3 микрограма абрин, за да убие възрастен, по – малко от количеството отрова което се съдържа в едно семе. Твърди се още, че много производители на бижута са се разболяли или са починали, след като случайно са уболи пръстите си по време на работа със семената. Подобно на рицина, абринът предотвратява синтеза на протеини в клетките и може да причини органна недостатъчност в рамките на четири дни.
Тютюнът е най-широко отглежданото търговско нехранително растение в света. Всички части на растението, особено листата му, съдържат токсичните алкалоиди никотин и анабазин и могат да бъдат фатални, ако се консумират. Въпреки определянето му като сърдечна отрова, никотинът от тютюна се консумира широко по света и е едновременно психоактивен и пристрастяващ. Употребата на тютюн причинява повече от 5 милиона смъртни случая годишно, което го прави може би най – смъртоносното растение в света.
Бялата змия е северноамериканска билка с плоски върхове на малки бели цветчета и съдържа токсичен алкохол, известен като трематол. За разлика от тези, които са починали от директно поглъщане на смъртоносното растение, Нанси Ханкс е била отровена, след като е пила от млякото на крава, която е била на паша и пасла от растението. Всъщност както месото, така и млякото от отровен добитък могат да предадат токсина на хората и да ги отровят. Симптомите на „отравяне с мляко“ включват загуба на апетит, гадене, слабост, дискомфорт в корема, зачервен език, необичайна киселинност на кръвта и евентуално смърт. За щастие фермерите вече са наясно с тази животозастрашаваща опасност и полагат усилия да премахнат растението от животински пасища.
Това растение е прочуто още като (растението, което уби Сократ), водният бучиниш се счита за „най – силно отровното растение в Северна Америка“. Той принадлежи към семейство моркови. Воденият бучиниш понякога се бърка с годните за консумация пащърнак или целина. За разлика от тях обаче съдържа смъртоносен цикутоксин, особено в корените му, който генерира потенциално фатални симптоми при всеки в чийто стомах попадне. Болезнените конвулсии, коремни спазми, гадене и смърт са чести, а тези, които оцеляват, често са засегнати от амнезия или трайни нервни разстройства.
Беладоната (Atropa belladonna), наричана още лудо биле или старо биле. Според легендата войниците на Макбет са отровили нахлулите датчани с вино, приготвено от сладките плодове на смъртоносното растение. Всъщност сладостта на горските плодове често примамва децата и неволните възрастни да консумират това смъртоносно растение. Роден в залесени или отпадъчни райони в централна и южна Евразия, смъртоносният нощник има тъмнозелени листа и лъскави черни плодове с размерите на череши.