Ръкостискането съвсем не е единственият начин да поздравим някого, макар ние да го правим именно така. По света съществуват различни начини, по които хората се поздравяват, а някои от тях изглеждат меко казано „необичайни“ за нас.
Несъмнено за нас – европейците, най-необичайният поздрав е тибетският. За да ви поздравят хората в Тибет, изплезват език. Това обаче не е знак на подигравка, както вероятно бихме го изтълкували първоначално.
Твърди се, че злият древен тибетски цар е имал черен език. Ето защо тибетците изплезват езика си, показвайки на другите, че не са прероденият зъл владетел. Това може и да изглежда и звучи шантаво, но за тибетците е съвсем в реда на нещата.
Ако обичате да гледате Animal Planet или WILD, вероятно сте забелязали как общуват животните? Много животински видове затварят очи и докосват челата или носовете си. По същият трогателен и нежен начин се поздравяват местните хора в Нова Зеландия. Този вълнуващ и красив поздрав често е емоционално взаимодействие между две човешки същества.
Макар и не толкова екзотичен, традиционният поздрав в Испания изглежда „уморителен“ за повечето европейци. Испанците се целуват по бузите по два пъти, независимо с колко хора се срещат наведнъж. За нас това може да е напълно излишно, особено ако се срещаме с цялата рода на семейна сбирка. В Испания обаче може да бъде дори обидно, ако не повторите целувката по бузите. Двойната целувка е знак на уважение и приятелски чувства, затова не забравяйте да повторите ритуала.
Поклонът е традиционен поздрав в Япония, но той може да бъде също така неформален, официален и много официален. Като цяло, колкото по-дълбок е поклонът, толкова по-отчетливо показвате, че уважавате другия.
Лекото кимване с глава се счита за небрежно и се използва само между много близки хора. Децата се учат да се покланят правилно от много крехка възраст. Самите японци обаче не очакват чужденците да ги поздравяват по традиционния за тях начин и обикновено кимат с глава или подават ръка за поздрав.
Въпреки това, при всички положения ще направите силно впечатление, ако поздравите един японец с уважителен поклон. Той със сигурност ще оцени това.
Вероятно сте чували за традиционния индийски поздрав „Namaste“? Това е често срещан поздрав, при който хората притискат длани, обикновено над сърцето, и леко се покланят. Изглежда много красиво и показва уважение към останалите.
Традиционно индийците винаги поздравяват първо най-възрастния сред тях. Когато ви подават визитка, не забравяйте да я вземете с дясната ръка и да я приберете в знак на уважение. Може да зададете и по-лични въпроси дори на официални срещи, защото това е добър начин за изграждане на доверие.
Някои индийци пък се поздравяват, като докосват краката на хората, които уважават най-много. Това обикновено се прави с поклон, известен като „Пранама“. Най-често подобно уважение се показва към най-възрастните.
Гърците обикновено са много емоционални и приятелски настроение, затова не се изненадвайте, ако ви прегърнат силно и ви целунат по веднъж по всяка буза, дори да ви виждат за първи път. В кръчмата пък поздрави като: „пич“, „брато“ и „момче“, съпроводени с потупване по гърба или прегръдка през раменете, се впистват идеално между непознати. Много мъже се поздравяват с потупване по гърба или раменете и това съвсем не е неуважително.
Ако не сте особено развълнувани дори от гореспоменатите поздрави, отскочете до Кения. Масаите изпълняват сложна церемония, за да посрещнат своите гости. Адаму е традиционен танц, изпълняван от кенийските воини, които се събират в кръг и крещейки се опитват да скочат най-високо. Това е доста зрелищно и интригуващо, особено за нас европейците.
Тайландският поздрав прилича на индийския „Namaste“ и изглежда също толкова красиво и вълнуващо. Поздравът, наречен Wai, включва притискане на длани, сякаш се молите, и леко навеждане на глава. Тайландците често го използват, когато казват „благодаря“ или „здравей“.
Ескимоската целувка е често срещан поздрав сред инуитите от Гренландия до Канада и се нарича „Куник“. Това е поздрав, при който притискате носа си към бузата на другия човек и вдишвате аромата му. Говори се, че ескимосите не се целуват за поздрав, защото устните им ще замръзнат заедно. Въпреки това, този поздрав не е считан за знак за обич, а просто за уважение.
Ако се чудите защо ескимосите вдишват аромата точно на бузите, това е така поради ароматните жлези, които се намират там. Челото също е приемлива „зона“ за контакт.
Мъжете в Саудитска Арабия се ръкуват всеки път, дори да са си много близки. Те винаги правят това с дясната ръка, защото лявата се смята за „нечиста“. Ръкостискането често е съпроводено с прегръдка, хващане на лакътя или до три целувки по бузата.
Ако не сте сигурни как да поздравите мъж от този регион, го оставете той да поеме инициативата и да ви покаже най-подходящия начин.
В югоизточния регион на Нигер може да срещнете хора от Канури, които се поздравяват със стиснат на нивото на очите юмрук и възкликват ентусиазирано „Wooshay, wooshay“. Това е поздрав за „здравей“.
Тъй като френският е официален език на Нигер, можете да кажете просто „Bonjour“ и да подадете ръка за поздрав, след което да докоснете сърцето си с върха на пръстите.
Китайският традиционен поздрав включва коленичене и докосване на пода с чело, но днес това се прави само в изключително официални случаи.
В Белгия обичат да се поздравяват с въздушни целувки. Всеки поздрав включва три целувки по бузите, но без да ги докосвате. Това се използва дори в бизнес средите, но рядко между мъже.
В някои части на Африка местните хора се поздравяват, като стискат нежно палците си. Използват и двете си ръце едновременно с леко стискане на двата палеца.
Не случайно казват, че имаме само един шанс да направим добро първо впечатление. Когато покажем на човек от друга националност, че знаем повече за традициите й, ние засвидетелстваме не само уважение, но и готовност за добро сътрудничество или приятелство. Разбирането на основните ценности, вярвания и традиции на чуждата култура може да ни помогне изключително много и в професионален, и в личен план.