България е една от най-сеизмично активните страни в Европа. Според Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ-БАН), 97 % от територията на страната е застрашена от земетресения с различна сила и честота. Земетресенията са свързани с движението на африканската и евразийската тектонични плочи, които се натискат една към друга и предизвикват напрежение в земната кора.
– Крупнишко-Кресненско земетръсно огнище – разположено в долината на река Струма, това е най-активното и най-силно земетръсно огнище в страната. Последното голямо земетресение тук е регистрирано през 1904 година и има магнитуд 7.8 по Рихтер. Прогнозиран магнитуд за бъдещо земетресение е 7-8 степен по Рихтер (X-XI по Медведев-Шпонхойер-Карник).
– Шабленско земетръсно огнище – разположено на североизточния бряг на Черно море, това огнище е свързано с разлома между Моесийската и Скитийската платформи. Последното голямо земетресение тук е регистрирано през 1901 година и има магнитуд 7.2 по Рихтер. Прогнозиран магнитуд за бъдещо земетресение е 6-7 степен по Рихтер (IX-X по Медведев-Шпонхойер-Карник).
– Горнооряховско земетръсно огнище – разположено в централната част на Северна България, това огнище е свързано с разлома между Моесийската и Добруджанската платформи. Последното голямо земетресение тук е регистрирано през 1913 година и има магнитуд 6.3 по Рихтер. Прогнозиран магнитуд за бъдещо земетресение е 6 степен по Рихтер (VIII-IX по Медведев-Шпонхойер-Карник).
– Пловдивско-Чирпанско (Маришко) земетръсно огнище – разположено в южната част на Южна България, това огнище е свързано с разлома между Родопската и Моесийската платформи. Последното голямо земетресение тук е регистрирано през 1928 година и има магнитуд 6.8 по Рихтер. Прогнозиран магнитуд за бъдещо земетресение е 6-7 степен по Рихтер (IX-X по Медведев-Шпонхойер-Карник).
– Софийско земетръсно огнище – разположено в западната част на страната, това огнище е свързано с разлома между Моесийската и Сербско-Македонската платформи. Последното голямо земетресение тук е регистрирано през 1858 година и има магнитуд 6.6 по Рихтер. Прогнозиран магнитуд за бъдещо земетресение е 5-6 степен по Рихтер (VII-VIII по Медведев-Шпонхойер-Карник).
Няма сигурен начин да предотвратим или предскажем земетресение, но има някои мерки, които можем да предприемем, за да сме по-безопасни и по-спокойни в случай на трус.
Ето някои от тях:
– Изгответе план за действие в случай на земетресение и обсъдете го с вашето семейство. Знаете къде са най-безопасните места във вашия дом или офис, къде са изходите и как да ги достигнете, къде са газовите, електрическите и водопроводните клапани и как да ги затворите, къде са пожарогасителите и аптечките, как да се свържете един с друг и с властите.
– Пригответе комплект за оцеляване, който да съдържа вода, храна, лекарства, батерии, фенерче, радио, телефон, пари, документи и други необходими вещи. Пазете го на леснодостъпно място и проверявайте редовно срока на годност на продуктите.
– Укрепете вашата къща или апартамент, като закрепите тежките мебели и предмети към стените или пода, поставете антиплъзгащи подложки под килимите и малките мебели, преместете опасните или ломливи вещи от високите рафтове или шкафове, инсталирате автоматични изключватели на газа и електричеството.
– Информирайте се за риска от земетресения във вашата област и следете редовно медийната информация за сеизмичната обстановка. Запознайте се със сигналите за предупреждение и известяване за земетресение и знаете как да реагирате според тях. Земетресенията са сериозна заплаха за живота и имуществото на хората, но ако сме подготвени и осведомени, можем да намалим риска от травми и щети. Нека бъдем отговорни и предпазливи!
Земетресенията в България могат да предизвикат сериозни материални щети и човешки жертви, особено в населените места, които са изградени в близост до разломите или върху неустойчиви почви. Затова е важно да се спазват правилата за сеизмична безопасност, да се поддържат здрави и устойчиви сгради, да се следят сеизмичните данни и да се подготвят планове за действие в случай на бедствие.