Това е най-често консумираното червено месо в световен мащаб, особено в Източна Азия, но консумацията му е забранена в някои религии, като исляма и юдаизма. Поради тази причина свинското месо е незаконно в много ислямски страни. Но защо някои религии считат свинското месо за нечисто или харам (забранено)? Какви са причините за тази забрана и как тя се спазва от вярващите?
Ето няколко факта, които може да ви изненадат или просветлят по въпроса.
Ислямът е една от най-големите световни религии, която има повече от 1.8 милиарда последователи, наречени мюсюлмани. Ислямът се основава на петте стълба: изповед на вярата, поклонение, пост, даване на зекат (данък) и хадж (паломничество). Ислямът също така има строги правила за храненето, които се наричат халал (допустимо) и харам (забранено).
Едно от основните правила за халал хранене е да се избягва свинското месо. Забраната за ядене свинско се съдържа в Светото писание на исляма – Корана – около четири пъти с един и същ текст в различни стихове: „Кажи: „От това, което ми беше дадено в откровение, намирам забранено да се яде мърша, да се пролива кръв и ядене на свинско месо, което (или кой) е лошо и зле на животните месо, които не са заклани в името на Аллах“
Според ислямските учени, забраната за свинското месо има няколко причини:
Затова мюсюлманите избягват свинското месо и всички продукти от него като шунка, сланина, колбаси и др. Те също така не докосват свинско месо или труповете на прасетата. Ако случайно докоснат свинско месо или нещо замърсено от него, те трябва да измият ръцете си със сапун и вода или пясък и вода (ако няма сапун). Ако случайно погълнат свинско месо или нещо замърсено от него, те трябва да изплюят незабавно и да изпият вода или друга течност. Ако случайно ядат свинско месо или нещо замърсено от него без да знаят, те трябва да се покаят пред Аллах и да постят за определен период от време.
Юдаизмът е една от най-старите световни религии, която има около 14 милиона последователи, наречени евреи. Юдаизмът се основава на Тората – петте книги на Мойсей – която е част от еврейския Библей (Танах). Юдаизмът има различни направления като ортодоксал.
Защо Юдаизма забранява яденето на свинско месо?
Юдаизмът забранява яденето на свинско месо, защото прасето е считано за нечисто животно според старозаветните закони. В Левит 11:7 се казва: „И прасето, защото има разделени копита и е преживяло, но не преживява, то е нечисто за вас; от тяхното месо да не ядете и труповете им да не докосвате.“ Тази забрана има както практични, така и духовни цели. От една страна, тя предпазва израилтяните от болести или паразити, които могат да се пренасят чрез свинското месо.
От друга страна, тя подчертава отделеността и особеността на Божия народ, който следва волята на Господ. Юдаизмът също така спазва кашрут – системата от хранителни правила, които определят какви храни са допустими и как да се приготвят. Кашрутът забранява смесването на мляко и месо, яденето на кръв или мърша и използването на храни, които не са одобрени от рабински авторитет. Юдаизмът вярва, че спазването на тези правила е израз на послушание и почит към Бог.
Седмодневният адвентизъм забранява яденето на свинско месо, защото смята, че то е нечисто и вредно за здравето. Тази забрана е основана на библейските текстове от Левит 11:7-8 и Второзаконие 14:8, които казват, че прасето е разделено по копита, но не преживява и е нечисто за хората. Седмодневните адвентисти спазват тези правила за хранене, за да живеят в съответствие с Божията воля и да пазят тялото си като храм на Светия Дух.
Свинското месо може да съдържа различни паразити, бактерии и вируси, които могат да предизвикат сериозни заболявания при хората, ако не са добре сготвени или обработени. Някои от тях са свински тения, цистицеркоза, свински грип, трихинелоза и други. Свинското месо също е богато на наситени мазнини и холестерол, които могат да доведат до затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и диабет.
Бахаизмът забранява яденето на свинско месо, защото смята, че това е нечисто и вредно за духовното и физическото здраве на човека. Според бахайските писания, свинето е животно, което се храни с отпадъци и не може да се пречисти от тях. Затова, когато човек яде свинско месо, той приема и тези отпадъци в своя организъм, които му причиняват болести и намаляват имунитета му.
Освен това, бахайците вярват, че всичко, което човек яде, има влияние върху неговия характер и поведение. Свинското месо се счита за символ на алчност, грубост и ниска моралност. Като се избягва тази храна, бахайците се стремят да развият по-високи добродетели като чистота, благородство и духовност.
Растафарианството е религиозно движение, което възниква в Ямайка през 20-ти век и се основава на библейските учения и пророчества. Едно от основните правила на растафарианите е да се хранят само с „чиста“ храна, която не е замърсена от химикали, консерванти или животински продукти. Свинското месо е считано за „неизчистено“ от растафарианите, защото свинята е животно, което яде всичко, включително и мърша.
Според растафарианите, яденето на свинско месо води до физическо и духовно замърсяване на тялото и душата. Затова растафарианството забранява яденето на свинско месо и призовава своите последователи да се хранят с растителна и органична храна, която е в съгласие с природата и създателя.