Слоновете са най-големите сухоземни бозайници в света и имат дълга история на съжителство с човека. В Индия, слоновете са опитомявани от хилядолетия и са използвани за различни цели, като транспорт, работа, ритуали и развлечение. Според някои източници, опитомяването на слоновете в Индия е започнало преди около 5000 години. Всъщност опитомяването на слоновете в Индия е сложен и трудоемък процес, който изисква много знания, умения и търпение.
Това е един от най-ранните примери за доместикация на диви животни, които не са били използвани само за храна или кожи, а за транспорт, работа и война. Индийският слон (Elephas maximus indicus) е най-разпространеният подвид на азиатския слон, който обитава почти цяла Южна и Югоизточна Азия.
Слоновете са интелигентни и чувствителни животни, които имат силна социална структура и връзки. За това опитомяването им трябва да бъде направено с уважение и грижа, за да не наруши тяхното благополучие и достойнство.
Как се превръщат тези огромни и мощни създания в верни и послушни помощници на хората?
Опитомяването на слоновете в Индия може да се раздели на няколко етапа:
– Избор на слон – обикновено се избират млади слонове, които са останали без майка или са отделени от стадото си. Те трябва да бъдат здрави, жизнени и подходящи за желаната цел.
– Прилагане към новата среда – слоновете се пренасят до специално оборудвани места, където се адаптират към новата си среда и храна. Там те се в една среда и с други опитомени слонове и хора.
– Обучение – слоновете се обучават от опитни водачи, наречени махаути, които използват команди, похвали и награди, за да научат слоновете различни умения и поведения. Обучението може да продължи от няколко месеца до няколко години, в зависимост от целта и характера на слона.
– Интегриране – след като слоновете са обучени, те се интегрират в обществото на човека и започват да изпълняват своята роля. Те могат да бъдат използвани за пренасяне на товари, туризъм, церемонии или други дейности. Опитомяването на слоновете в Индия е древна традиция, която продължава и днес.
Опитомяването на слоновете в Индия се основава на специална връзка между човека и животното, която се нарича махаутство.
Махаут е човекът, който грижи за слона, го обучава, го храни и го води. Махаутите обикновено наследяват професията си от бащите си и се свързват с един или два слона през целия си живот. Те използват различни команди, жестове и инструменти, за да контролират поведението на слоновете и да им дават задачи. Слоновете се опитомяват по два основни начина – чрез улов на диви индивиди или чрез развъждане на рождени в пленение.
Уловът на диви слонове е по-труден и опасен процес, който изисква много хора, коне, кучета и други слонове. Слоновете се примамват в капани или се преследват до изтощение, след което се връзват и транспортират до специални лагери, където се подлагат на обучение и социализация.
Развъждането на рождени в пленение слонове е по-лесно и хуманно, но изисква повече време и ресурси. Слоновете достигат полова зрялост около 10-12 години и раждат само едно бебе след 22 месечна бременност. Опитомените слоновете в Индия имат много функции и роли в обществения живот на Индия и са част от културата и идентичността на индийския народ и заемат специално място в неговото сърце.
Има легенда за това как ловците в Индия опитомяват млади слонове.
За целта те изкопават достатъчно голяма дупка в земята, там където предполагат, че ще мине слонът. След което я покриват с пръчки и листа, остава да почакат слонът да падне в дупката.
Когато слонът е паднал в дупката, ловците облечени в черни дрехи започват да го налагат с дълги пръчки. Бият го и му всяват страх, целта е да го обезкуражат и сломят. Когато постигнат целта си, ловците си тръгват и оставят слона.
На следващият ден, същите ловци облечени този път в изцяло бели дрехи идват при слона, като му носят плодове, храна и лакомства – неща които слоновете обичат. Лекуват раните му и го спасяват от дупката.
Слонът вижда в облечените в бяло ловци спасителите си, решава че ловците са добри и започва да изпълнява всичко което искат от него.
Не знаем дали това е само легенда или наистина е така, но от историята всеки от нас може да направи своите изводи.