Колкото и безобидно да ви изглежда едно ухапване от кърлеж, дългосрочните последици могат да бъдат доста неприятни за здравето. Колкото по-дълго остане кърлежът впит в тялото ви, толкова по-лоши ще бъдат последиците. Смята се, че около 30% от кърлежите са заразени с борелия. Не всички ухапани се разболяват обаче. Понякога инфекцията остава напълно незабелязана. Тези, които проявяват симптоми, могат да бъдат лекувани успешно с антибиотици. По-голямата част от хората остават напълно здрави след подходящото лечение.
Лаймската болест е най-често пренасяната от кърлежи инфекциозна болест в Европа. Важно е да знаем симптомите й, за да реагираме своевременно и адекватно при тяхната проява.
Пръстеновидно зачервяване около мястото на ухапване в повечето случаи показва борелиозна болест. То може да се появи до 28 дни след ухапването.
В ранните етапи на лаймска болест могат да се наблюдават умора, треска и главоболие и те лесно могат да бъдат игнорирани. След тези ранни симптоми обаче може да се появи силна болка, сърдечни проблеми и дори менингит. Има случаи и на лицева парализа. Добрата новина е, че на този етап болестта се лекува добре с антибиотици.
В ранния стадий обикновено са засегнати различни органи, в резултат на което се стига до възпаление на ставите, особено в колената. В случаите, когато е засегната нервната система, възниква и лицева парализа или менингит. Има данни и за възможната поява на сериозни сърдечни проблеми.
При късното диагностициране уврежданията от болестта могат да бъдат трайни. В късния етап често възникват хронични възпаления на ставите и увреждания, сърдечни проблеми, парализа и когнитивни нарушения.
Въпреки че болестта може да бъде лекувана и в късния стадий, хроничното увреждане вече не може да бъде предотвратено.
Лесно е да забележите ухапването от кърлеж, ако той е все още върху кожата. Няма как да сбъркате този досаден паякообразен с малка глава и голям заден щит. Но когато кърлежът е паднал сам, не е толкова лесно да забележите мястото на ухапване.
Понякога може да се появи сърбеж, но той не е задължителен. Самото ужилване пък е безболезнено, защото кърлежът инжектира аналгетично вещество в раната. По този начин може необезпокоявано да се смуче от кръвта ви.
Ако мястото на ухапване започне да сърби, означава, че мястото вече е заразено с патоген. Това може да бъде локализирана инфекция, причинена от бактерии, намиращи се по принцип върху кожата и навлезли в раната.
Както казахме, не всяко ухапване означава заразяване с лаймска болест. Потърсете лекар, ако забележите червеникав обрив с очертан блед център. Той може да бъде симптом на лаймска болест. За да се стигне до инфектиране, кърлежът трябва да е останал впит в кожата ви в продължение на няколко часа.
След дъжд обикновено кърлежите изобилстват, защото обичат влажното време. Но те могат да бъдат активни при температури над 6 градуса.
Избягвайте влажни треви, папрати и храсти, защото там тези членестоноги се чувстват като у дома си. Ако все пак се налага да навлезете в буйна растителност, носете високи гумени ботуши и захванете панталона с чорапите, така че да не оставите „вход“ за кърлежите.
Светлите цветове на дрехите ще ви помогнат да откриете по-лесно кърлежите и да предотвратите ухапването. Тъмните дрехи са идеалният им „камуфлаж“ и им позволяват да открият „слабите“ ви зони, без да ги безпокоите.
Кърлежите са много бързи и пъргави. Затова е най-добре да носите затворено облекло, дълги ръкави и крачоли. Имайте предвид че те обичат да се прикрепват към зоните с по-нежна кожа като подмишниците, срамната област, задната част на колената, линията на косата. Обърнете особено внимание на тези части на тялото.
Кърлежите не винаги попадат веднага в кожата. Те обичат да се скитат из дрехите, докато намерят шанс за ухапване. Това означава да бъдете внимателни с багажа си, ако сте на къмпинг.
При децата пък се наблюдава тенденция за по-чести ухапвания по главата, което налага носенето на шапка. При възрастните ухапванията по главата са по-редки, но шапката би била допълнителна защита.
Можете да защитите голите участъци от кожата със защитни спрейове. Пръскайте от разстояние от 15 до 20 сантиметра – бавно и равномерно.
Продуктите с диетилтолуамид са най-ефективни при отблъскване на кърлежи. Уверете се, че сте прочели упътването за употреба и нанасяйте повторно след няколко часа.
Винаги преглеждайте тялото си щателно, след като сте били в гората, тревата или храсталака. Изтърсете и изперете дрехите си, за да премахнете всеки риск. Проверете също така и обувките и чорапите си.
Повечето кърлежи имат лошо зрение, затова се движат бавно и пълзят по тялото и дрехите, докато намерят мек участък от кожата, подходящ за пробождане. Това ви дава шанс да ги откриете, преди да са се забили в кожата ви.
Когато кърлежът търси подходящ „домакин“, той реагира на три стимула: движение, топлина и аромати. Има хора, които ги привличат по-силно с телесната си топлина и аромат на кожата. Това се отнася и за комарите. Ето защо не е препоръчително да използвате силни парфюми, ароматни масла и лосиони, когато сте на открито. Ако това не ви предпази от кърлежи, вероятно ще ви помогне да избегнете не по-малко досадните комари.
Проучванията сочат, че заради пандемията от коронавирус са се увеличили ухапванията от кърлежи. Хората се опитват да компенсират социалната изолация с разходки сред природата или по-дълъг престой в собствената градина, което ги излага и на по-голям риск. Това означава, че трябва да се погрижите и за двора си, за да го направите безопасно място за вас и вашите любимци.