На нашата планета насекомите са най-многобройните и най-разнообразни живи същества. Те са и най-адаптивни и оцеляващи земни обитатели. Затова и няма да отриете някой, който да не е бил ухапван или ужилван от насекоми, освен ако не живее в стерилна камера.
Човешкият контакт с насекомите се случва или поради факта, че ни дразнят и пречат на спокойния ни живот, или че ни хапят, което води до различни последици.
Докато да ни ухапе комар през лятото се смята за нещо обичайно и не толкова болезнено, не е така при ухапване от пчела или оса. В нашата географска ширина има и други насекоми, от които можем да получим ухапвания, като бълхи, червени мравки, кърлежи и др.
В повечето случаи ухапванията са придружени със зачервяване, болка и подутини, а обрив получават хора, податливи на алергии.
Често не е нужно някакво по-специално лечение. В природата има достатъчно натурални лекове, с чиято помощ може да успокоите сърбежа и да намалите подуването и болката.
Сред народните и фитотерапевтични средства, които ще облекчат състоянието ви след ухапване от насекоми, са следните:
Содата бързо намалява сърбежа и подуването, ако ви ухапе насекомо. Направете си компрес със сода. Прибавете малко сода към лъжица вода, за да се получи каша, и нанесете върху болното място. След 10 мин. изплакнете.
Използвайте оцета, разреден 1:1 с вода, за да си направите компрес.
Сърбежът и подуването може да облекчите и със сок от лимон. Намажете засегнатата зона с разреден с вода лимонов сок 1:1 и ще усетите подобрение след 15-20 мин.
Ще се освободите от неприятния сърбеж и ако използвате сок от алое вера. Изцедете малко сок върху ухапаното място. Може да навлажните със сок от алое кърпа и да си направите компрес.
Ментата е естествен антихистамин. Направете си каша от смлени листа на мента, с която намажете после засегнатото място.
Като антисептик, чесънът активно действа и срещу ухапване от насекоми. Достатъчно е да си направите воден екстракт от него. Смелете няколко глави чесън и прибавете чаша преварена вода. Навлажнете с инфузията памучна кърпа и си направете компрес.
При ухапване от пчела или оса може да натъркате мястото направо с разрязана скилидка чесън, стига жилото да не е още там. Ако сте свръхчувствителни към чесъна, внимавайте с директното му прилагане.
Може да облекчите състоянието си след ухапване от насекоми и със зеле. Вземете един зелев лист и го смелете. Нанесете зелената каша върху ухапаното място и го фиксирайте с марлена превръзка.
Ако сте ухапани в близост до окото, можете да приложите компрес от настърган картоф. Ефектът е същият и ако натриете мястото с отрязана картофена филийка.
Както чесънът, така и лукът притежава способността да облекчи сърбежа. Разрежете неголяма глава лук и наложете с парчето областта на ухапването.
Със своите противовъзпалителни свойства медът спира отделянето на ензими, предизвикващи възпалението след ухапване от насекоми. Намазаното с мед място няма да се зачерви, да ви сърби и да се подуе и поради антибактериалния ефект на меда.
Отварата от билката се използва от векове за успокояване на кожата при различни възпаления и инфекции. Компрес с лайка ще успокои засегнатото място, като намали сърбежа и зачервяването, а и справянето на организма с проблема ще стане по-бързо.
Пастата, направена от фини овесени ядки и малко вода, има мощно противовъзпалително свойство. Ако масажирате леко с овесена каша ухапаното място, сърбежът няма да бъде толкова силен.
Повечето хора избягват да употребяват тютюн, но натрошен върху ужиленото или ухапано място, той ще облекчи почти веднага болката. Може също да си направите паста, като смесите тютюн с ябълков оцет и като набъбне, да поставите върху засегнатия участък. Ако видите, че това обаче ви причинява дразнене или кожата ви се зачервява, отстранете пастата.
Билката има свойството да извлича всички токсини. Може да я прилагате в свеж или изсушен вид. Нарежете няколко листа живовляк, смесете ги с малко вода и покрийте със сместа болното място. По лекото затопляне ще разберете, че билката действа. Ако отокът е по-голям, добавете още живовляк, докато спадне и болката отзвучи.
Минералите в глината много помагат да се успокои сърбежът. Можеда си набавите глина от природата или на прах от билков магазин или аптека. Цветовете на глината са различни. Най-подходяща е червената и зелената, защото минералите в нея са най-много. Направете си паста от малко глина, като я смесите с вода или с ментов чай. После нанесете върху ухапаното или ужилено място.
Срещу различните ухапвания може да ви помогне и обикновена сол. Натъркайте мястото с леко навлажнена сол. Можете да си направите и мехлем, като смесите сол и мед в съотношение 1:1. Лекът ще облекчи сърбежа, а също ще намали подутината и ще ускори зарастването на кожната тъкан. Остатъкът от мехлема съхранявайте на тъмно и хладно, по желание и в хладилник.
Всяка паста за зъби, но най-вече ментовата, намалява раздразнението след ухапвания много бързо. Водата за уста действа по същия начин. Антисептичните им свойства облекчават сърбежа и не позволяват инфектиране на ухапаното място.
Сред различните масла лавандуловото, ментовото, маслото от чаено дърво, босилек и мащерка са най-подходящи за противодействие на ухапвания от насекоми. Само 2-3 капки върху засегнатото място ще премахнат дискомфорта ви и след няколко дни няма да има следа от ухапването.
Едновременно с всички изредени натурални лекове може да използвате най-простия – леда. Ще намалите болката, ако поставите лед върху засегнатия участък. Той ще стесни кръвоносните съдове и ще забави разпространението на алергените.
Преди да третирате ухапванията или ужилванията с какъвто и да е лек, първо трябва да измиете мястото с вода и сапун. Така ще премахнете част от отровата. В никакъв случай не разчесвайте мястото, колкото и непоносим да е сърбежът, защото ще увеличите зоната на увреждането и тя може да се инфектира.
Ако все пак ухапванията от насекоми ви причиняват силна болка, придружена с подуване или загнояване, потърсете лекарска помощ поради риск от алергия или инфекция.