Няма домакиня, която да не мечтае за голяма и удобна кухня, в която да развихри кулинарните си способности и всичко да й е под ръка.
За съжаление обаче, това невинаги е възможно. Много често се налага да се примирим с по-малката кухня или кухненски бокс.
Все пак това не е краят на света. Ако сме по-креативни, можем да си осигурим нужния комфорт и на по-малка площ. Освен това малките кухни са посвоему очарователни и са често по-уютни и по-топли от големите кухненски помещения.
Разположението на интериорния дизайн на малките кухни е много важно. Така трябва да поставим електроуредите и различните шкафове, че да ни бъде удобно и едновременно с това балансирано и подредено. Подредбата на мебелите може да бъде линейно, ъглово или П-образно в зависимост от предпочитанията ни.
Хладилникът е препоръчително да бъде поставен в началото или края на обзавеждането, защото обикновено е по-висок от другите уреди.
Необходимите уреди като печка, пералня и др. трябва да са подредени близо един до друг. Традиционно печката, котлоните и абсорбаторът са едно до друго, а съдомиялната и пералнята – до мивката.
За малко семейство е най-добре да се постави плот с 2 котлона за икономия на място.
Усещането за по-голям простор ще се подсили от кухненско обзавеждане в бяло.
Ако сме решили да поставим мек ъгъл, по-добре да не го правим. Малка маса със столове ще заеме много по-малко място. Чудесен избор е плъзгащата маса, която е скрита и много практична.
Най-лесно е, ако осветим добре помещението. Трябва да избягваме тъмните завеси и да пуснем свободно преминаващата естествена светлина да влиза вътре.
Ако имаме силно изкуствено осветление на работните плотове, ще постигнем същия ефект – усещане за простор.
За максимален визуален простор е добре кухнята да бъде боядисана в бяло или блед нюанс. Металните отразяващи повърхности и мебелите с гланцова повърхност също допринасят за това.
Понеже съхраняването на всички кухненски пособия е много трудно, вариант е да монтираме стойки на стените. Като поставим там тигани, ножове и подправки например, ще си спестим място.
Друга възможност е да създадем за своите продукти и прибори скрито пространство в шкафовете за съхранение. Така ще избегнем претрупването на кухненския плот.
Ако остане свободно място под плота, можем да си направим столове по поръчка. Така ще усвоим празното пространство и ще рационализираме мястото за хранене в кухнята.
Всяка празна ниша, включително и вертикалните, можем да използваме, като подредим например бутилки вино.
Прибиращата дъска за рязане също би спестила място.
Магнитните бурканчета за съхранение на подправки ще залепнат идеално за корпуса на абсорбатора. Така ще улесним и достъпа си до тях.
Поставянето на практичен парапет на прозореца като работна повърхност също е добра идея. Друг вид работна повърхност може да ни осигури и барът на две нива.
Макар кухнята ни да е малка, пак може да й придадем жизненост. Интересните аксесоари или един атрактивен, но малък полилей, ще я направят много приятна.
Дори малките детайли могат да доведат до голяма промяна в малката кухня. Важното е да имаме комбинативно мислене и креативни идеи, които да я превърнат в практично пространство с ефектна визия.