В повечето от козметичните продукти днес се влагат химикали и синтетични съставки. Тези вредни вещества проникват лесно в кръвообращението чрез кожата. Става въпрос за продукти като сапуни, душ гелове и шампоани. Неподходящият шампоан може да изсуши прекомерно скалпа, да доведе до обриви или да увреди косата.
За разлика от химически обработените шампоани, домашно приготвените ще подхранят косата и ще се погрижат за възстановяването й.
Много от съставките за собственоръчно приготвен шампоан са съвсем обикновени и ги има във всяка кухня. Други можем да открием в магазин за био продукти, а трети са натурални билки, от които си приготвяме чай.
За да изпробвате някоя от рецептите за домашни шампоани, първо трябва да сте наясно каква е косата ви, да определите структурата на косъма и дали има проблем, който трябва да отстраните с помощта на шампоана.
След това вече може да изберете онази рецепта, която ви се струва най-удачна за прилагане върху вашата коса.
За рецептата ще трябва да си приготвите 100 г коприва – прясна или изсушена, 1/2 ч.л. оцет и 1 л вода. Варете всички съставки на тих огън около 30 мин. Прецедете и в една чаша от отварата сложете 1 с.л. от обичайния си шампоан. После измийте косата с разтвора.
Продуктите за шампоана са: етерично масло от портокал – 20 капки, а от ванилия – 10 капки, 1 с.л. ябълков оцет, 3/4 ч.ч. мед, 1/2 ч.ч. течен кастилски сапун. За приготвянето на шампоана е достатъчно само да смесите добре съставките и да поставите готовия шампоан в подходяща опаковка. Измиването става с леки масажиращи движения.
И при тази рецепта става само смесване на всички съставки, а те са: кокосово мляко – около 1/4 ч.ч., кастилски сапун – 1/3 ч.ч. и 20 капки етерично масло или от розмарин, или от лавандула. Полученото количество може да ви стигне за 1 месец. Съхранявайте шампоана в хладилника.
В рецептата отново присъства кастилски сапун – 1/2 ч.ч. В подходяща опаковка първо сложете него, а после добавете различни етерични масла: 20 капки от лавандула, от розмарин – 6 капки и от лимон – 15 капки. Накрая налейте пречистена вода около половин чаша.
За този рН-балансиращ домашен шампоан ще ви трябват кокосово масло и алое вера по 1 1/2 ч.ч. Смесете в купа съставките и ги разбийте до гладка консистенция. Разпределете получения шампоан във формички за лед за съхранение във фризера.
Тази рецепта включва продукти като: кастилски сапун – 1/2 ч.ч., 1 ч.л. конопено масло, 1 ч.л. масло от авокадо, лавандулово масло – 15 капки и 3 ч.ч. вода. Билките, които играят роля за съхраняване на цвета, са:
– цвят от лайка – за руса коса – 1 с.л.
– розмарин и градински чай – по 1 с.л. и 2 с.л. черен чай – за тъмен цвят
– цвят на хибискус и къна – по 3 с.л. – за червен цвят
Първо сложете да ври водата заедно с билките, докато течността стане 1 ч.ч. Прецедената отвара оставете да изстине. После добавете останалите съставки в удобна за вас опаковка и разклатете добре.
За основа на шампоана служикокосовото мляко – 2/3 ч.ч. Сложете го в празна бутилка от шампоан и добавете към него 2 ч.л. масло – за къдрава коса от сладък бадем, а за права – от жожоба, и лавандулово масло 20 капки. Накрая сложете и 1 ч.ч. сода. Много добре разклатете за смесването на съставките и съхранявайте шампоана в хладилник.
Отново присъства кастилският сапун – 1/2 ч.ч., който сложете в опаковка по избор. Налейте пречистена вода 1/2 ч.ч. Накрая добавете по 12 капки от 3 вида масла: от евкалипт, от кипарис и от градински чай. Добре разклатете, за да смесите всичко.
За него ще ви трябват 3 вида естествени продукти: невен – изсушен цвят, брезови листа и хмелови шишарки. Вземете равни количества от всичко и 50 г от сместа залейте с 1 ч.ч. светла бира, която трябва да е гореща. След като престои половин час, шампоанът е готов за ползване.
Нужно е само да разбиете с малко топла вода 2 жълтъка и да ги втриете в предварително навлажнената си коса. Трябва да постоите с тях 3 мин. и след това да отмиете.
Рецептата изисква по 1 с.л. шампоан и желатин, и 1 жълтък. Смесването на съставките трябва да е такова, че да няма малки бучици. Нанесете сместа върху косата си и постойте с нея около 10 мин. Шампоанът изпълнява ролята и на маска. От голямото количество на протеина в него косата ви ще стане гъста и блестяща.
Гелът от алое вера е много полезен за кожата е омекотяващите си свойства. Ще ви трябва 1 с.л. гел, който можете да извлечете от листата на растението. Другите съставки са: глицерин – 5 мл, кастилски сапун – 60 мл, растително олио – 1мл. Смесете всички съставки, като по желание може да прибавите за аромат няколко капки етерично масло. Получава се около 120 мл домашен шампоан. Помага против косопад, изсушаване на скалпа и пърхот, като употребата му може да е ежедневна.
Рецептата изисква да се снабдите с натриев лаурил етер сулфат – 1 л, пречистена вода – 1 ч.ч., зехтин – 1/4 с.л., цетилов алкохол – 1/4 с.л. Трябва да имате и стъклен контейнер с вместимост 2,5 л и еднолитрова пластмасова бутилка.
Стоплете водата и когато заври, пуснете лайката. Оставете да се запари за 5 мин. После добавете зехтина и цетиловия алкохол. На слаб котлон изчакайте разтапянето на съставките. В стъкления контейнер налейте малко от натриевия сулфат и прибавете към него готовата смес. Добре смесете всичко, добавете и останалия сулфат и налейте готовия шампоан в пластмасовата бутилка.
Има още десетки варианти за домашен шампоан от природни съставки. Може да ви отнеме време да си го приготвите, но затова пък ще бъде здравословен, а косата ви ще бъде здрава и красива.