Най-доброто време да си направим нова леха с ягоди е месец август. Според опитните градинари в този период растенията се вкореняват по-успешно и можем да очакваме плод следващата година.
Ако обаче времето е много горещо и има продължително засушаване, добре е да изчакаме до началото на месец септември. Още повече, че вкореняването на ягодовите ластуни става трудно в топло време.
Ягодите виреят добре на места, които са равни или със слаб наклон, както и защитени от силен вятър. Почвата трябва да бъде лека и добре дренирана. Най-добре е да бъде песъчливо-глинеста.
Ягодите не обичат засушаванията, особено когато зреят и наедряват плодовете. Затова задължително трябва да се напояват, освен ако не са засадени във висок и с повече валежи планински района.
Новата ягодова леха е препоръчително да се направи на място, където предната година е имало грах, фасул, бакла, но не и пипер, картофи и домати.
Понеже понася и частична сянка, ягодата добре вирее и под млади овошки или храсти, които още не дават плодове.
Има няколко начина, по които могат да се засадят ягоди, някои от които не са точно в леха: директно върху почвата, в отворите на полиетилен, върху слама или в контейнери.
В практиката все по-рядко се прилага този метод, защото плодовете се замърсяват, като се опират в почвата.
Друг недостатък на директното засаждане е, че голите охлюви така нападат повече ягодите.
Не е за подценяване и това, че растенията се заплевяват много и се нуждаят от постоянно окопаване.
В любителската градина най-лесно е след като растенията се засадят, да се разстели под тях слама. Тя ще предпази плодовете от замърсяване, а освен това ще има и по-малко плевели.
При директното засаждане в лехата без или със слама отдолу, растенията се разполагат едноредово с разстояние 70-80 см между редовете. В реда растенията трябва да са на 20-25 см едно от друго.
Това е най-модерната технология. С черно полиетиленово платно можем да се снабдим от специализиран агромагазин.
Платното се постила върху предварително оформени лехи, като преди това почвата се обработва, наситнява и наторява добре.
Тъй като платното е перфорирано предварително, във всеки отвор засаждаме по едно растение. Разсадът трябва да бъде добре вкоренен и леко да се подрежат връхчетата на коренчетата. Дълбочината на засаждане е като в маточното насаждение. След това почвата се притъпква и растенията се поливат добре.
Да отгледаме ягоди в саксии или контейнери, е много интересен и атрактивен начин. Можем да го съчетаем и с нова леха в почвата. Червените плодчета, висящи отвсякъде от съдове на балкона или градината, са красиви и също толкова вкусни.
За такова отглеждане можем да намерим готови контейнери или сами да си направим от керамика, дърво, пластмаса и други материали. Съдовете не трябва да са много дълбоки. Можем да си направим пирамида с няколко различни по големина съда, а растенията да засадим шахматно.
Винаги можем да си направим нова леха с ягоди в градината, а тези в контейнерите ще направят екстериора много красив.