Не са минали много години, откакто нашите баби редовно са правели домашен сапун. И днес много хора продължават тази традиция, като влагат вместо животински мазнини, предимно натурални съставки.
В случай, че не сте опитвали никога да правите сапун, опитайте, най-малкото защото ще бъде по-полезен за кожата ви, отколкото този от магазина, пълен с химически компоненти и оцветители. Също така може да оцветите и ароматизирате, както на вас ви харесва.
Преди да пристъпите към изпълнението на която и да е рецепта по топлия метод, трябва да си осигурите специална основа; форми, в които да го излеете; някакво базово масло; глицерин; боя и добавки като овесени трици, козметична глина, канела, етерични масла, кафе и др.
За бои на вашия сапун може да използвате природни оцветители като активен въглен, кафе, куркума, какао и др. Има и сухи, течни или пигментни бои, като при избор на пигментна, се добавя към сапуна заедно с базовото масло.
Сред етеричните масла, подходящи за домашен сапун, са лавандула, розово масло, мента, лимонена трева, портокал и много други в зависимост от предпочитанията ви.
За да стане сапунът ви сполучлив, достатъчно е да спазите последователността на стъпките при изготвянето му.
Пригответе си форми за готовия сапун, най-добре силиконови.
Пристъпете към нарязване на сапунената основа – около 500-800 г, на парченца. Разтопете я на водна баня. Добавете към нея вода, може и мляко.
Следва прибавяне на кокосово масло или друго избрано масло. Трябва да бъде не повече от 1/3 ч.л., защото иначе сапунът няма да се пени. Продължете да смесвате всичко, като добавите глицерин и боя, избрана от вас. Най-накрая сложете етерично масло – на 100 г около 3-7 капки.
Сместа ви е готова. Изсипете я в приготвените форми и изчакайте да се охлади. После извадете малките калъпчета и ги сложете на проветриво и сухо място. За да изпробвате сапуна, трябва да изчакате около месец.
За следващите рецепти ще ви е нужна натриева основа за сапуна. Това е всъщност натриев хидроксид или познатата сода каустик. Когато тази съставка се смеси с маслата, молекулите им си взаимодействат и содата се изпарява. Остават само безвредните съставки.
Рецепта 1. Сапун с аромат на кафе
За нея ще са ви необходими кокосово масло 240 г, зехтин 350 мл, натриева основа 91 г, кафе 230 мл, смляно кафе 1 с.л. и овесени трици 1/3 ч.ч.
Докато приготвяте сапуна, трябва да сте с очила, маска и предпазни ръкавици. Предварително всяка от съставките трябва да бъде поставена в отделна купа. Трябва да работите в помещение, което се проветрява.
Започнете приготвянето на сапуна, като в студеното кафе сложите натриевата основа и разбъркате с метална лъжица. Бъдете внимателни, защото кафето ще загрее от последвалата химична реакция.
Затоплете кокосовото масло в метален съд на слаб котлон. Когато се втечни, добавете към него зехтина и прехвърлете сместа в неметален съд. Когато температурата на разтвора с кафето и разтвора с мазнините стане почти еднаква, изсипете кафеения разтвор при мазнините. След като сте разбъркали с дървена бъркалка много добре, миксирайте сместа. Сгъстяването й ще стане постепенно и ще придобие вида на крем. Тогава вече добавете овесените трици и смляното кафе и отново разбъркайте.
Сапунът ви е готов и можете да го изсипете бавно в приготвените калъпи – силиконови формички за сладки или формички за лед. Потупайте калъпите да излезе въздухът. Сложете пергаментова хартия върху тях и завийте с кърпа.
Сапунът по тази рецепта ще отлежи около 48 ч. при по-големите форми, а при по-малките – по-малко. Процесът на сапунизация ще приключи след около месец. След този срок ще можете да изпробвате сапуна си с кафе.
Ако не харесате аромата, следващия път може да експериментирате с друг, например с етерично масло от ванилия, мента, лавандула и др.
Рецепта 2. Сапун с аромат на шоколад и капучино
За да получите около 750 г сапун, ще са ви необходими три вида масло: какаово – 150 г, кокосово – 125 г и рициново – 25 г. От ароматните масла си пригответе по 10 мл от шоколада и капучиното. Ще са ви нужни още 200 мл зехтин, 190 мл дестилирана вода, 70 г натриева основа – за предпочитане на люспи или перли, какао на прах.
Както и при предишната рецепта, и при тази си сложете ръкавици и предпазни очила.
След като измерите количеството вода и сода, сложете содата във водата и бъркайте до разтварянето й.
Смесете маслата и ги загрейте в съд на слаб огън до хомогенно състояние. Проследете температурата на водата. Достигне ли 40° за маслата и 45° за содата, можете да пристъпите към смесването им. Наливайте постепенно разтвора с основата в маслата, като включите пасатора и бъркате до сгъстяване.
Готовата смес разделете на две. Към едната прибавете 1 с.л. какао и шоколадово ароматно масло, към другата – маслото от капучино. Не променяйте натуралния цвят на сапуна.
Излейте смесите във формички, като с клечка и въртеливи движения може да постигнете интересни форми върху сапуна, ако смесите двата цвята.
Завийте готовите сапуни за 24 ч. След като се втвърдят, ги извадете и ги изчакайте да узреят за около 40 дни преди употреба.
Рецепта 3. Сапун без сода каустик
Възможно е да си направите сапун без варене и без сода каустик. Използвайте марсилски сапун – 250 г, дестилирана вода – 220 мл, растително масло 11 мл – от жожоба, бадемово, зехтин и др., 5-6 капки етерично масло по желание и естествено багрило за цвят.
Вашата базова основа ще бъде марсилският сапун, който представлява растителен сапун със зехтин.
Започнете приготвянето на сапуна, като първо натрошите марсилския сапун и го разтопите на водна баня. Когато има вече добра плътност, добавете дестилирана вода, избраното от вас растително масло и продължавайте да бъркате. Остава да сложите етеричното масло и оцветителя. Изсипете хомогенната смес във формички. След 24 ч. извадете готовия сапун от тях и го съхранявайте на сухо място. След 6 седмици той ще е готов за приложение.
Ръчното приготвяне на натурален сапун е разтоварващо занимание, а резултатът – козметичен продукт, направен по ваш вкус и много по-здравословен за употреба от тези в магазинната мрежа.