Някои поведенчески техники помагат за намаляване и дори премахване на тревожността. Те в комбинация с добри навици и желание за промяна могат да ви избавят от токсичното състояние и да внесат нова надежда в живота ви. Безпокойството нанася повече поражения, отколкото можем да си представим, затова е важно да се избавим от него.
Важно е да усетите точно кои неща отключват тревожността и да спрете негативните мисли навреме. Бъдете детектив и наблюдавайте какво се случва с вас при определени обстоятелства или хора. Разграничете моментното безпокойство и предходното безпокойство.
Обикновено тревожното разстройство е съпътствано с физически прояви като главоболие, болки в корема и гърба, сърцебиене, потене, изчервяване, треперене и неспособност за адекватна реакция. По тези симптоми лесно можете да откриете „спусъците“ на тревожността.
Всеки път, когато се случи нещо стресиращо за вас, тялото ви реагира по един и същи начин. То контролира вас, а не вие него. То знае много добре какво следва след факторите, отключващи безпокойството.
Научете се да разбирате сигналите, които тялото ви изпраща. В моментите на безпокойство мислите и емоциите ви за заключени в определена травма, събитие или страх. Това ви пречи да живеете нормален живот и да му се радвате.
За да премахнете тревожността, трябва да постигнете съгласуваност между сърцето, ума и емоциите. Когато те са в хармония, нищо не изглежда така страшно и обезпокоително. Можете да постигнете това с различни техники като медитация, йога, акупунктура, краниосакрална терапия или да създадете своя техника, която позволява на тялото и ума да се свържат по-добре помежду си.
Когато се почувствате притеснени, можете да се обадите на приятел или близък, който да прецени дали притесненията ви са реални или илюзорни. В зависимост от тежестта на тревожността ви, можете да говорите и със специалист.
Ще ви направи впечатление обаче, че когато кажете притесненията си на глас на някого, те на мига ще отслабят силата си. До голяма степен думите ги обезсмислят. Само мислите им придават сила, която всъщност е надут „балон“. Щом „балонът“ се спука, виждате колко безсмислени са били страховете ви. „Спукайте“ балона с помощта на доверен човек и се уверете, че не сте сами в това.
Сънят може много да ви помогне да се справите със стреса и притесненията. Уверете се, че спите достатъчно. Хранете се правилно, спортувайте, прекарвайте повече време навън. Намелете кофеина и алкохола, защото те засилват тревожността. Захарта също не помага много в това отношение.
Тревожността засяга тялото и ума едновременно, затова трябва да им помогнете с подходящите грижи. Научете се да бъдете своя най-добър приятел и не тровете тялото си с негативни мисли.
Когато почувствайте безпокойство, не се осъждайте и обвинявайте, че сте слаби, безхарактерни или неуверени. Седнете на някое спокойно място и наблюдавайте какво се случва с вас. Приемете емоциите и чувствата си като естествени и не им придавайте голямо значение. Огледайте се наоколо и вижте колко незначителни са те на фона на всичко останало.
Потопете се в емоциите си и ги оставете да текат свободно през вас. Спрете да се опитвате да ги контролирате и отхвърляте. Така те ще се връщат още по-настойчиви отпреди. Нека преминат и си тръгнат по посоката, която са решили. Позволете им да го направят, не ги задържайте.
След като им позволите да циркулират през тялото ви, ги освободете с дълбоко дишане. Освобождавайте ги с всяко издишване. Ще почувствате как безпокойството отслабва и изчезва постепенно.
Всяко чувство на безпокойство е послание, което трябва да разгадаем. То ни казва да спрем, да позабавим темпото и да се вгледаме в себе си. Благодарете на това и погледнете философски на нещата. Открийте какво се случва с вас, кои хора ви пречат да бъдете спокойни, от какво толкова се страхувате и имате ли реални основания за това?
Когато усетите прилив на безпокойство, се опитайте да отклоните вниманието си към реалността около вас. Прехвърлете фокуса към настоящия момент – какво се случва около вас, каква е температурата в стаята, слушайте звуците, потърсете светлината, която влиза през прозореца.
Присъствайте тук и сега. Обърнете внимание на другите. Не се заключвайте в своя малък свят, забравяйки за другите. Попитайте за проблемите на близките си, опитайте да им помогнете и да направите нещо хубаво за тях.
Какво правите? Как се чувствате? Какво искате? Какво пренебрегвате? Какво очаквате?
Тези въпроси ще ви помогнат да помислите по-задълбочено върху живота, целите, действията и желанията ви. Те също така ще ви помогнат да започнете промяна. Ако отговорите честно, ще успеете да се свържете с душата си, да видите силните и слабите си страни и да откриете най-съкровените си мечти.
Безпокойството често е просто навик, толкова вкоренен в нас, че ни е трудно да излезем от порочния цикъл. Свикваме да се тревожим за всичко, да се страхуваме от бъдещето и да пропиляваме времето си в мрачни мисли и още по-мрачни очаквания. Силата да променим това е в нашите ръце.
Има неща, които игнорираме, защото се страхуваме от тях и те разрушават живота ни. Често дори не си даваме сметка за това. Живеем, обсебени от страховете си, изпадаме в паника при всяка трудност, не вярваме в себе си и бягаме от отговорност.
Открийте своята мантра и я повтаряйте колкото е нужно, докато енергията й промени положително живота ви. Негативните мисли и безпокойството често са причина за сериозни заболявания. Можете да им противодействате по много начини и в крайна сметка да се избавите от тях. Важното е да си дадете сметка колко много ви пречат да бъдете щастливи и да започнете сами своята промяна.