Със застудяването на времето се увеличиха не само случаите на COVID 19, но и на най-обикновената настинка. Точно сега е изключително важно да останем здрави, за да си спестим обикалянето по лекарските кабинети. И макар да не можем да се изолираме съвсем от риновирусите и патогените, можем поне да намалим риска да се разболеем.
Променливото време и ниските температури в сутрешните часове са идеална предпоставка за настинка. Ето защо е важно да се обличате топло, особено ако ви се налага да излизате рано.
Трябва не само да предпазим себе си, но и останалите. Ето защо е важно да кихаме и кашляме в салфетка или в сгъвката на лакътя.
През последните месеци всички разбрахме как правилно да мием ръцете си. Въпреки това, отново ще повторим – мийте енергично със сапун и топла вода в продължение на поне 20 секунди.
За да не влезете излишно в контакт с голям брой патогени, ограничете ръкостисканията. Измислете други варианти за алтернативен поздрав.
Липсата на сън намалява производството на цитокини, които играят важна роля за имунната система и при възпалителните процеси.
Несъзнателно докосваме лицето си стотици пъти на ден. Но ако сме в офиса, в магазина или в автобуса, това представлява риск от инфекция. Очите, носът и устата са податиливи на вируса на настинката, тъй като лигавиците предлагат идеална среда за патогените.
Ежедневните упражнения от 30 до 60 минути укрепват имунната система и увеличават броя на белите кръвни клетки. Ако вече имате настинка, се въздържайте от физическо натоварване заради риска от възпаление на сърдечния мускул.
Кърпа, бутилка с вода, въже или гирички – използвайте само своите собствени, за да намалите риска от патогени.
Несъзнателно поставяме чантата си на всички възможни места, докато чакаме в банката, магазина, пощата, автобуса. Докосваме излишно с ръцете си повърхности, които могат да бъдат „заразени“. Дезинфекцирайте редовно ръцете си , както и мобилния си телефон.
Не мислете песимистично, колкото и объркващо да ви се струва всичко наоколо. Намерете начини да разпускате и да избягвате стреса. Той може да повлияе не просто душевното ви здраве, но и способността на организма ви да се бори с инфекцията.
До 80% от имунната система на човек се влияе от чревната флора. Ето защо е важно да поддържате баланса на „добрите“ бактерии, за да избегнете настинките.
Лукът съдържа фруктани, които са ефективни срещу грипните вируси и активират чревната флора. Сокът от лук може да противодейства на настинката в начален етап.
Антиоксидантите в зеления чай могат да помогнат в блокирането на вирусите. Те намаляват риска от инфекция и поддържат имунната система.
Силно преработените и мазните храни са „врагове“ на имунната система. Вместо тях, консумирате плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти. Винаги когато можете, се хранете с прясна и домашно приготвена храна.
Точно сега организмът ви се нуждае от витамин С, за да се борите с патогените. Той обаче чувствително намалява, когато тялото разгражда алкохола. Освен това, след употребата дори само на няколко питиета имунната система работи с пълна скорост, за да се „отърве“ от отровата. Само няколко часа след това тя е по-слаба отпреди и чувствително по-податлива на патогени.
Вирусите могат да се натрупват в неподвижния и нагрят въздух. Ето защо е важно да проветрявайте от 3 до 4 пъти дневно за около 10 минути.
Независимо, че температурите вече са по-ниски, трябва да излизате на чист въздух. Дразнителят на студа върху кожата стимулира собствените ни защитни сили, а лигавиците са по-добре снабдени с кръв, което ги прави по-силни срещу вирусите.
Подобрете снабдяването на организма с кислород, което ще намали стреса и ще стимулира имунната система. Правете дихателни упражнения на чист въздух или у дома на отворен прозорец.
Може да „тренирате“ имунната система чрез редуване на топли и студени душове. Така ще стимулирате метаболизма, ще подобрите кръвообращението и ще увеличите притока на кислород и хранителни вещества до клетките на имунната система. Винаги завършвайте със студен душ.
Настинката в ранните етапи може да бъде „пресечена“ с топли вани на краката. Те повишават температурата и стимулират кръвообращението. Ако вече имате температура, не прибягвайте до тях.
Сухите лигавици са по-податливи на инфекция. Вдишването на топла водна пара ще ги овлажни. Може да добавите в купата с гореща вода лайка, мащерка, градинския чай, евкалипт, мента или морска сол.
Влажността на въздуха у дома трябва да бъде от 25 до 55%, тъй като вирусите могат да циркулират по-дълго при ниска влажност. Освен това, лигавиците в дихателните пътища изсъхват, а както казахме – това улеснява проникването на вируси.
Вероятно повечето от тези съвети сте ги чували, но не сте се замисляли колко важни могат да бъдат през студените месеци. Те обаче са чудесна профилактика, за да се запазим здрави и да поддържаме имунната си система в оптимално състояние.