Няма как ценител на цветята да не задържи погледа си върху тераса или двор, които пъстреят в различни цветове още през пролетта. Сред цветята, които обикновено се отглеждат най-вече на балкона, е и едно от най-универсалните растения – петунията. Нейните цветове, обагрени в различни нюанси на дъгата, са оформени като малки фунии и са изключително нежни и красиви.
Ако искаме наистина впечатляваща тераса или малко райско кътче в двора си, непременно трябва да си засадим петуния. Тя се съчетава много добре с останалите ни цветя.
За родина на петунията се приема Южна Америка. Според едни е наречена така поради приликата си с тютюна – на португалски „petun”. Други смятат, че носи името на френския ботаник Петун, който започва да я култивира в Европа.
Петунията е от сем. Картофови е и многогодишно тревисто растение, но поради различните климатични условия при нас се отглежда като едногодишно.
Стъблото на петунията е храстовидно и достига до 15-20 см, а листата са покрити с дребни власинки. В зависимост от развитието на стъблото се разпознават бордюрни и каскадни сортове.
Цветовете на петунията са едноцветни, двуцветни и многоцветни, прости или кичести, като всички са много ароматни. Цветчетата при многоцветните са по-дребни, но повече.
Днес има около 20 вида петуния, като се отглеждат най-вече такива с широки листа и едри къдрави цветове, каскадни, с гъсти стъбла и едри цветове и др. Сортовете с по-големи листа са по-топлолюбиви, а дребноцветните в мокро и студено време спират да цъфтят.
Понеже петунията е светлолюбиво растение, можем да я отглеждаме без притеснение на тераса с южно изложение или да изберем слънчево място в градината си. Растението не понася полусянката, както и въздушните течения.
Почвата, която е подходяща за петунии, може да бъде за балконски растения или обогатена с оборски тор градинска почва. При всички случаи обаче трябва да е добре дренирана.
Петунията се размножава чрез семена или резници. Семената се засяват на закрито от януари до април върху лека почва и нарядко. При домашни условия можем да засеем семената директно в цветната си леха или в сандъче. Добре е да знаем, че семенцата се засяват по повърхността на почвата, като не се засипват отгоре, защото в противен случай не прорастват.
Ако ни харесват каскадните петунии, трябва да знаем, че се произвеждат чрез резници. Градинарите препоръчват да се засаждат в самополивни сандъчета.
Месец май е подходящ да разсадим младите си петунии на поне 20 см, ако сме си ги отгледали от семена. Можем да си закупим петунии в малки саксийки от цветарски магазин и да ги засадим в по-голям съд или в градината на същото разстояние.
Освен че на петунията са й нужни много слънце и подходяща почва, за да ни радва с обилни цветове, трябва да полагаме подходящи грижи като:
– да подхранваме редовно с комплексни торове;
Трябва да започнем една седмица след засаждането и да го правим през 7-10 дни до август.
– да поливаме обилно;
Петунията лесно понася засушаване поради разклонената си коренова система, но все пак се нуждае от влага. До края на май трябва да поливаме през 1-2 дни през юни – всеки ден, а през следващите два горещи месеца – 2 пъти дневно. Ако преполеем, растението пожълтява и тогава трябва да го пресадим.
Проливният дъжд е враг на петунията – едрите капки нараняват листната маса и пречупват висящите стъбла. Ето защо при възможност трябва да преместим съдовете с петунии на сухо, докато вали.
– да стимулираме разклоняването на стъблото;
Това става чрез прищипване на връхчетата 2-3 пъти преди цъфтежа.
Добре е да премахваме прецъфтелите цветове, за да се стимулира образуването на нови пъпки.
В края на лятото можем да съкратим дължината на стъблата и след няколко седмици растението отново ще се покрие с много цвят.
– да пръскаме профилактично против вредители като листни въшки, белокрилки и брашнеста мана.
От селектирането на петунията през 1825г. от западноевропейски семепроизводители до днес петунията не е престанала да буди интерес и възхищение с разкошната си красота.
И това съвсем не е всичко. Оказва се, че това растение има лечебни свойства. От цветовете му се прави популярно лекарство против безсъние, което се приема като чай. А това е пример, че красотата понякога наистина лекува.