Въпреки че учебната година вече започна, никога не е късно да се погрижите стаята на вашето дете – тийнейджър да бъде за него привлекателно и уютно пространство за учене и почивка. Още повече, че юношеските желания и предпочитания се менят често, а това може да бъде добра причина за обновяване.
Тъй като светът на тийнейджъра по принцип е зона, управлявана от собствени закони, декорът на стаята трябва да бъде в синхрон с личността му.
Ако все още имате какво да преподредите в младежката стая, не забравяйте, че вече порасналото ви дете ще прекарва голяма част от времето си в нея, така че трябва да реши в какъв стил ще бъде интериорът й.
Стаята на подрастващ не е просто място, в което той да спи. В нея той ще почива, ще учи, ще отдъхва от света на възрастните, ще събира приятели. Вие и вашият тийнейджър можете заедно да създадете такова място. Стая, която да е удобна, да изпълнява различни функции и да бъде съобразена със стила на обитателя си.
Ако тийнейджърът ви няма предпочитания към точно определен цвят, може би скоро ще уточни кой му е любим. Тогава ще иска повече неща в стаята му да са в този цвят и това е само докато не открие, че вече харесва друг.
Тъй като е невъзможно всеки път да сменяте цвета на стените, най-удачният вариант е да изберете неутралното бяло.
Белият цвят, решен в лек по-топъл или по-студен нюанс, дава възможност върху стената да се направят декорации с картини, стикери или даже изкуство, създадено от самия тийнейджър.
Може да не използвате само бяла боя, а да гофрирате или да направите 3D декоративна ламперия. Така ще постигнете повече оригиналност и допълнителна дълбочина.
Други варианти за използване на цветове за стените са: светлосив, сиво-кафяв или акцент върху една от стените в синьо или зелено.
Желаните цветове могат да бъдат добавени и чрез килим на пода, който да има някакъв абстрактен принт. Добра идея е и да замените пердетата с ролетни щори в любим цвят или върху тях да има отпечатан шаблон.
Обикновено за юношеската стая са достатъчни спалня, гардероб или скрин, стол, пуф, рафт за книги и бюро, което в някои случаи не е нужно да е голямо, тъй като писането на домашните често става в леглото.
Ако стаята е твърде малка, може да потърсите алтернативно решение. Това може да бъде сгъваема маса за стена, която да се трансформира в стенен рафт. Той е много необходим и когато стенната маса не се използва, на него могат да бъдат наредени всички екшън фигури, спомени, награди, трофеи, бижута и какво ли още не.
Многофункционалните мебели са практични, защото могат да послужат за много неща. Такова е например леглото с повече чекмеджета, високите и тесни шкафове с възможност за поставяне на кутии върху тях, пейка вместо пуф, която да служи и за съхранение на различни неща, и др.
Свикнали сме с мисълта, че на всяка цена трябва да има бюро в тийнейджърската стая. Дори да не служи толкова като място за учене, на него може да се сложи компютъра или лаптопа. Така че нека е избрано на само по размери и цвят, но и по функционалност.
Столът трябва да е удобен и да защитава добре гърба. Затова го избирайте заедно със сина или дъщеря си.
Не забравяйте, че вашият тийнейджър ще кани често приятели на гости. На тази възраст юношите обичат да сядат на земята. Освен пуфове, може да сложите на пода и няколко по-големи декоративни възглавници, за да бъде по-удобно на уж учещите заедно приятели.
Тийнейджърите обичат да са оригинални и всякакви интересни закачалки, лампи, рамки и др. аксесоари могат да придадат уникален вид на всяка тийнейджърска стая.
Можете дори да се снабдите и с табелка с надписи като „Не ме безпокой”, „Стаята на …” и др., което да намеква, че вече порасналото ви дете има нужда от спокойствие и лично пространство.
Ако вкъщи имате двама тийнейджъри, положението относно стаята не е толкова сложно, колкото си мислите. Разбира се, ако и двамата са от един и същ пол, ще бъде по-лесно, но и за момиче и момче има решение.
Двете тийнейджърки биха могли да си разделят пространството във вградения гардероб, като всяка има еднакъв брой чекмеджета и рафтове. Тоалетката и табуретката също могат да бъдат използвани заедно.
Останалите неща като легла, работни места, столове, скринове и рафтове за дребни вещи, както и допълнителното осветление, могат да се ползват отделно, да се декорират и подредят по вкуса на момичетата.
На момчетата им трябват по-малко неща. Може да сложите единични легла или едно на два етажа, да осигурите две работни места и два компютъра, гардероб, два стола и, разбира се, рафтове за момчешките дреболии. На тях остава да декорират с плакати или по друг начин стените според хобитата си.
Оформлението на тийнейджърска стая за брат и сестра има по-големи специфики. Обикновено за тях се отделя най-голямата стая, за да имат повече място. За всеки се определя за сън отделно легло. Рафтовете за учебници, тетрадки и книги също са отделни, а ако има място, могат да се поставят и две бюра.
Гардеробът може да бъде споделен, но всеки трябва да има собствени рафтове. Момичето може да използва и скрин за съхранение на някои свои неща или удобни кутии.
При боядисване на стаята за общ фон може да се използва комбинация на бял и някой друг цвят, а след това всеки от двамата да направи оригинална своята област.
За изолация по време на сън, ако не се използва двуетажно легло, разделянето може да стане с плъзгащ екран, завеса или малък шкаф между леглата.
Стаята може да придобие по-модерен и оригинален вид с интересно осветление като ярки гирлянди или стенни лампи в лилава или зелена светлина.
Макар че декорът в стаята на юношата е преходен, все пак е начин да се родят нови идеи за обзавеждане, дори да са противоречиви. Това е и възможност да се сближите повече с порасналото си вече дете и да се позабавлявате заедно.