През горещия месец юли най-важни са редовните поливки на засадените зеленчуци, особено при голямо засушаване.
Това е и времето, в което се засаждат разсади, сеят се някои късни зеленчукови култури или се прибират други.
Средно ранните домати вече цъфтят през юли и формират първите си плодове. Не забравяйте да премахвате малките разклонения отстрани, за да може стъблото да изхрани по-едри плодове. Чрез този процес, наречен „колтучене”, се подобрява и достъпа на светлина, осигурява се добро аериране и се предотвратява честата поява на болести по растенията. Не допускайте прорастването на колтуците да бъде повече от 5-10 см.
Нискостеблените домати не се нуждаят от колтучене, но пък те се засягат от повече гъбични заболявания.
Доматите се подхранват няколко пъти до беритбения период с амониева селитра, като е добре торенето да се съчетае с окопаване. При първите две подхранвания торът се поставя от двете страни на реда, а при следващото – от едната. Най-голям ефект има внасянето на торовете с капкова система за напояване.
Докато дойде времето на оформяне на плодовете в края на юни, доматите се поливат 2-3 пъти. Но вече през юли при зреенето им поливките са през 5-6 дни, за да се поддържа добрата почвена влажност.
Още в началото на юли трябва да засадите късните домати, ако във вашия район есента настъпва по-рано. Засаждайте само добре развит разсад и го правете при слънчево време късно следобед или вечер.
През юли не е нужно да окопавате ранния пипер, но средно ранният се нуждае от трето окопаване. След всяка поливка трябва леко да разрохкате почвата. Направете 2-3 поливания с пресен оборски тор, размит във вода, за да увеличите продукцията.
Освен със засаждане на късните домати, заемете се и със сеитбата на други зеленчукови култури.
Това са най-често дребноплодни сортове от рода на корнишоните, за да използвате получената реколта за приготвяне на туршии през есента. Направете засяването до 15 юли, иначе няма да има голям добив.
Началото на юли е подходящо време и за засяване на тиквички за по-късна консумация. Въпреки че добивите са по-ниски, можете да берете тиквички до първите есенни слани.
В средата на юли засейте късния зелен фасул. Ако го направите по-късно от тази дата, ще получите по-малък добив, а по-рано от нея – също, поради горещото време.
След 15 юли, а в по-топлите райони дотогава, засейте ряпата, която ще съхранявате през зимата. Може да е от сортовете „Дайкон”, „Зимна червена”, „Зимна черна” или „Сноубол-зимна бяла”. Засейте семената на около 2 см дълбочина. След 2-4 лист започнете да проскубвате, така че растенията да останат на 15 см.
Ако сте отгледали разсад на праз, трябва да го засадите през юли във фитарии на дълбочина 2-3 см. Осигурете 15-20 см разстояние между растенията. След като ги засадите, отстранете 3-4 см от горната част на стръка, за да се развие по-здрав коренова система. Поливайте праза в хладните часове поне веднъж седмично, а при засушаване – 2 пъти, той се нуждае от много вода. Окопавайте редовно, за да не се заплевява.
Най-подходящият срок да засадите разсада на късно зеле е 10-20 юли. Добре е да го направите на подготвена почва, изорана на 18-20 см дълбочина и подхранена с угнил оборски тор. Най-подходящи предшественици на зелето са грахът, ранните картофи баклата и зеленият фасул. Между растенията оставете 50-60 см и ги полейте. До свиването на зелките поливайте през 8-10 дни.
Карфиолът трябва да бъде засаден в средата на юли. Преди това изнесете разсада на открито под навес, ако отглеждането му не е в леха. Изскубвайте внимателно младите растения и отстранявайте недоразвитите. Засадете като зелето – на 50-60 см разстояние. Когато правите първото окопаване, загърлете основата на стеблата. Поливайте редовно по време на вегетацията.
Преди да отскубнете растенията от приготвения разсад, полейте почвата. Подрежете леко коренчетата, а после отстранете пожълтели или изсъхнали листа. Засадете лучените стръкчета на 2-3 см дълбочина и на 10 см едно от друго. Не засаждайте прекалено дълбоко, за да не получите издължени луковици.
Ако все още не сте успели да разсадите целината, трябва да го направите. Добре е разсадът ви да бъде на 4-5 лист. Засадете целината на глави на 15 см между растенията, а листната целина – на 10 см.
Разсаждането на броколите става около края на юли, когато растенията имат 5-6 листа. Разсадете ги в бразди, които са на разстояние около 70 см. В реда между растенията трябва да има около 40 см. Следете дълбочината да бъде до първия лист.
През юли може да опитате да засеете за втора реколта и други зеленчуци като салата, рукола, боб и грах за зелено и др.
Първото прореждане на морковите се прави с появата на първия лист. Между стръковете се оставят 1-2 см. Внимавайте да не травмирате стъблата, за да не бъдат нападнати от морковена муха. Не оставяйте оголена главата на кореноплодите, за да не снесе там яйцата си вредителят. Затова като проредите, загърлете леко корените.
Още в началото на юли може да извадите летния чесън. Ще разберете дали е готов, ако на повърхността на почвата се виждат главите му; има корени, образувани върху него или се виждат ясно оформени скилидки.
Извадете го най-добре с лопата. Оставете го под навес да изсъхне добре или при сухо време – в градината на място. Когато изсъхне, го сплетете на венци, защото така се съхранява най-ефективно.
Ако чубрицата в градината ви е започнала да цъфти, е време да я приберете. Това обикновено става в края на юли. Когато цветчетата прецъфтят, ароматът им вече не е толкова силен. Орежете стръковете или ги отскубнете. Сушете ги на проветриво място и на сянка.
През юли зеленчуковите растения се нападат от различни неприятели и болести. Следете дали се появяват такива, за да вземете мерки. Пръскайте с подходящи сертифицирани препарати за растителна защита, като съобразявайте количеството и карантинния срок с указанията им.