В последните години зимата не ни плаши толкова със студ и виелици, колкото с това, че често е непредсказуема. Растенията страдат от студовете, но и от липса на влага, рязка промяна на температурата, силни ветрове.
Затова, макар че е зима, можем да им обърнем внимание, а и да свършим още неща в двора и градината си.
Природата се е погрижила за най-добрата защита на растенията през зимата чрез снега. Ето защо е добре да се помъчим да го задържим по някакъв начин в градината, особено първия сняг.
Разбира се, защитни материали като торф, тараш, сухи листа и дървени трици трябва да са поставени по-рано. Но никога не е късно да предпазите особено младите насаждения като ягоди, лозички и фиданки.
При положителни температури от поне 5° можете да разкопаете почвата около тях на 3-5 см и да поставите избрания предпазващ материал. Не е добре да използвате слама и суха трева, които ще привлекат мишки.
Може да трупате сняг в основата на растенията, като по този начин ги изолирате от студа, а при по-топло време им осигурите оптимална влага.
Ако през есента не сте успели да изчистите добре зеленчуковия парцел от растителни остатъци, го направете сега. Изгорете ги или ги изхвърлете на боклука, защото по тях със сигурност има гъбички, които могат да попаднат чрез почвата в новозасадените от вас растения.
Предпазете с мрежа или дори с вълнен плат зелето, карфиола и др. зеленчуци от сем. Кръстоцветни, чиито листа са предпочитани за храна от гълъбите. Може, разбира се, да приберете реколтата от ряпа, праз лук, целина, броколи и пащърнак, ако вече не сте го направили.
Не е късно да засадите ревенови коренища, което е възможно до месец март. Коренището трябва да се засади в растителната си зона на нивото на почвата или под нея.
В цветната градина
От подрязване през зимните месеци се нуждае глицинията. Така растежът й ще бъде контролиран и ще се образуват повече цветни пъпки. Важно е да го направите преди растежния сезон.
Може да подкастрите също розовите храсти, както и да премахнете всички преплетени или изгнили клонки.
Добре ще бъде да засадите повет – клематис, ако мислите, че градината ви е твърде гола. Катерливият повет е подходящ за бордюри, стени, беседки и др. Така от април до късна есен ще се радвате на красивите му цветове.
В овощната градина
Използвайте периода, когато ябълковите и крушовите дървета не са се разлистили, и започнете да ги подрязвате.
Можете да продължите със засаждането на малини, като изберете слънчево и незадържащо вода място.
Засадете червен и черен касис, както и цариградско грозде, ако все още нямате. Внимавайте обаче да не бъде в замръзнала и много мокра почва.
Ако имате голяма тревна площ, подсилете тревата със специален тор, който съдържа малко азот и повече калий за издръжливост на студ.
А като отмине Коледа, може да нарежете елхата на парчета и да я компостирате. Вкорененото дръвче в контейнер пък може да засадите в градината в края на март или началото на април.