Със сигурност сте си задавали поне веднъж въпроса защо кръщават ураганите и тропическите бури с имена и кой го прави.
Да се именуват тропическите циклони е практика, водеща началото си от Карибския регион. Там били наричани с името на светеца, в чийто календарен ден са се появили. През 1825г. например ураган с има Санта Ана връхлита върху Пуерто Рико, а през 1876г. и 1928г. островът бил ударен от Сан Фелипе.
В САЩ именуването на тропическите бури започва през 1953г., като до към 1979г. се използват само женски имена – традиция, вероятно останала от Клемънт Рагъл, австралийски метеоролог. Но все пак има урагани в Атлантическия океан, получили имена и на мъже.
За имената на всички циклони и урагани днес носи отговорност Световната метеорологична организация с база в Женева. Имената на атлантическите бури са включени в списък с мъжки и женски имена, подредени по азбучен ред. Обновяването им става на 6г.
Клеър Нулис, която работи в СМО, споделя, че организацията постоянно получава жалби от хора заради имената. Това са такива, които са недоволни, че природно явление с такава опустошителна сила носи име като тяхното. Други пък искат тропическата буря да бъде наречена с тяхното име. Винаги им обясняват, че имената са само малка част от работата на комисията.
Промени в списъка с имена се прави тогава, когато има изключително смъртоносна буря и бъдещото използване на името й ще напомня на хората за станалото.
Обикновено сменените имена започват с буквите К, Л и М, тъй като назованите с тях стихии се случват в сезона с най-разрушителна сила на ураганите. Най-често страната, която иска смяна на име, предлага друго на негово място. Например САЩ заменят името на урагана Майкъл с името Милтън. Целта е имената да бъдат подходящи за региона, където може да живеят хора с различна етническа принадлежност. Те трябва да бъдат разбираеми и разпознаваеми от хората.
А защо изобщо ураганите и бурите трябва да носят имена? Обяснението е: заради безопасността. Обмяната на информация за опасна буря е много по-лесна, ако има име, което да се запомня лесно и с което да я споменете.
И макар че много хора смятат именуването на бури за забавно начинание, това съвсем не е така. Използването на имена често помага за спасяването на човешки животи.
Метеорологичните служби през 70-те г. на XXв. решават, че трябва да започнат да кръщават ураганите и с мъжки имена, за да не ги обвинят в сексизъм. Преобладаващите преди това женски имена се дължат на твърдението, че женските настроения са непредвидими като бурите.
Вече има редуване на женски имена с мъжки, като първият ураган над Атлантика през 1979г. носи името Боб. За 2014г. например са избрани имената Вики, Доли и Жозефин.
Според проучване на Шарън Шейвит за ураганите, бушували над територията на САЩ за периода от 1950 до 2012г., промяната на имената води до смъртоносни последици. Например такъв е случаят с преименуването на ураган с Елоиз вместо Чарли, което може да доведе до 3 пъти повече жертви.
Авторката на проучването твърди, че ако ураганите имат по-женствени имена като Синди или Бел, тогава населението ги възприема като по-малко опустошителни.
Анкетираните в проучването споделят, че според тях бурите, носещи имената Виктория, Кристина или Александра, са по-малко опасни от други с мъжки имена Виктор, Александър или Кристофър.
През 2020г. заради големия брой урагани Световната метеорологична организация се принуждава да използва имена на букви от гръцката азбука. Тази практика обаче ще се преустанови, за да не се предизвика объркване.
От Комитета по ураганите са отменени и имена на 4 циклона, които предизвикват големи щети: Дориан – през 2019г., а през 2020г. – Йота, Ета и Лора.
Ураганите през 2020г. са толкова много, че списъкът от 21 имена, който се поддържа от СМО, се изчерпва. Затова се прибягва пак до гръцката азбука, което се прави за втори път от 2005г. насам.
Макар че именуването на бурите да изглежда несъществено, то е важно, за да се идентифицират тези разрушителни явления и да може да се предупреди населението.
Имената се редуват – мъжко и женско, и списъкът се използва пак след 6г. През 2021г. той започва с имената Ана, Бил и Клодет. Тъй като сред местните езици (по Атлантическото крайбрежие) не са разпространени имена, започващи с Q, V, X, Y, Z, такива букви се пропускат.
Хората обаче започват да обръщат внимание повече на гръцките букви, отколкото на разрушителните последици от природните явления. Освен това често настъпва объркване при предаването им в районите с бури. Например някои имат много близко произношение: Ета, Зета, Тета, а това усложнява немалко комуникациите. Затова Комитетът по ураганите решава да изработи допълнителен списък, съдържащ имена, които се използват вместо гръцките букви.
Ураганът Катрина от 2005г- се превръща в най-разрушителният в историята на САЩ, затова името му е изключено завинаги от списъка на метеоролозите.
Ето още интересни подробности, свързани с имената на ураганите:
Каквито и имена да носят ураганите днес, все пак е по-добре назоваване с име, отколкото с дължина или географска ширина, които трудно се запомнят.
А иначе, дори и тези с „нежни” женски имена, са опасни и смъртоносни.