В последно време различни телевизионни канали излъчват толкова много кулинарни предавания, че е почти невъзможно да не сте попадали на някое от тях. Със сигурност ви е направило впечатление краят на кулинарното шоу – замахът, с който водещият откъсва стрък прясна мента, босилек или магданоз, за да постави завършващия щрих в чинията.
Няма нищо трудно в това самите вие също да си отгледате подправки в саксии. Може да ги поставите в кухнята или на остъкления балкон. Така ще имате свежест като визия и като част от салатата или ястието, което приготвяте.
Няма да ви отнеме много време и средства, за да си оформите един зелен кът. За малката градинка на прозореца или на балкона ще са ви нужни почва, семена или разсад, саксии и поставки за тях. Може да посеете семената още през октомври и след няколко седмици ще забележите първите листенца.
Има много лесни за отглеждане растения, с които да внесете повече вкус и аромат в ястията си и не само.
За уханната мента си пригответе по-голяма керамична саксия, защото това растение оформя доста голяма коренова система. Ако имате възможност да отгледате мента от разсад, ще бъде по-добре.
Поставете саксията на по-светло място. Поливайте редовно, но не прекалявайте. Когато стръкчетата пораснат достатъчно, използвайте връхчетата. Така ментата ще расте по-буйно и с повече разклонени стъбла.
Като многогодишна билка, босилекът е малко по-капризен за отглеждане. Трябва да го поливате само при суха почва. Освен това е добре леко да я преобръщате на всеки 2 седмици, за да ускорите растежа.
Препоръчително е също да подхраните с естествен тор за осигуряване на нужните хранителни вещества. За целта може да използвате начупени яйчени черупки, нарязани кори от банан или утайка от кафе, като ги поставите около основата на растението.
Изберете си за отглеждане саксиен босилек сред някой от трите вида:
– червен, който е със силен аромат и се използва само в свежо състояние в салати или поръсен върху приготвена храна;
– гръцки – поради бързото си регенериране може да го използвате за песто;
– сладък – най-срещан, използва се за всичко: за готвене и в салати.
Той не изисква голяма саксия. Трябва ви по-малък съд с дренажна дупка. Смесете малко градинска почва с пясък и засадете младото растение, или пуснете няколко семена на около 2см дълбочина. През студените месеци поливайте един път в седмицата, а когато сложите саксията навън през лятото, два пъти.
Розмаринът има склонност да расте бързо, така че бъдете готови да смените саксията му с по-голяма, ако порасне много. Листенцата, които приличат на иглички, съхранявайте в хартиени пликове или във фризера. Но след като имате свежо растение, това сигурно няма да ви се наложи.
Един от фаворитите в кулинарията и във фитотерапията е мащерката, наричана още „бабина душица” и „овчарски босилек”. Ако вече имате засадена тази билка, преместете я в по-голяма саксия, защото коренът расте бързо. Поставете саксията през зимата на възможно най-светло място. Поливайте единствено, когато горният почвен слой изсъхне. С аромата и изискания си вкус билката много подхожда на ястия с месо и гъби.
Тази универсална подправка – магданозът, при растежа си оформя дълбоки корени. Затова ви трябва по-висок съд. Може да стои в кухнята или на по-сенчесто място, макар че по принцип обича слънцето. Непременно обаче трябва да го поливате по-често, без да прекалявате, но не и да оставяте почвата да изсъхне съвсем.
Тъй като магданозът се слага на почти всички салати и ястия, може да го отглеждате в няколко саксии.
Интензивният и леко пикантен вкус на салвията или градинския чай я прави отличен избор за подправяне на салати, месо и сосове. Само не трябва да се прекалява с нея, за да не измести останалите вкусове. Затова ще ви е достатъчна една саксия с растението да успеете да овкусите достатъчно на брой ястия.
За салвията трябва да си приготвите саксия с голям диаметър, около 30см, която да има дренажен отвор за добро отичане. Салвията обича водата, но не прекалявайте с поливките. Много добре расте на слънце, затова й намерете слънчево място на прозореца.
Във всяка кухня има нужда от пресен лук за сосове, омлети, салати и др. За да имате винаги пресен лук, в по-голяма саксия или дори в сандъче може да засадите глави стар лук. Като поливате по-често, скоро от тях ще избият зелени стръкове.
Някои практикуват поставянето на стар лук в съдове с вода, които имат подходящ отвор, за да бъде потопена само долната част на главата лук. Отгоре за кратко време избиват млади перца лук, които да използвате. По същия начин като лука можете да отглеждате и чесън.
За билката е характерно това, че расте в продължение на 2г. Когато берете листата й, всъщност стимулирате растежа. На ригана му трябва много светлина – до 6-8ч. дневно. Ако е нужно, поставете допълнителна лампа, за да сте сигурни, че светлината му е достатъчна. Риганът се използва най-вече за сосове и ястия от италианската кухня.
Той развива дълбока коренова система, така че му трябва по-висока саксия. Засейте семената на около 20-22см дълбочина. Може да използвате част от коренище, от което по-бързо ще изкарат млади стръкове. Джодженът е много подходящ като подправка за боб, агнешко месо, рибена супа и др. ястия. Обича суха почва, затова не го поливайте прекалено много.
Засейте семената на чубрицата в саксия с дълбочина поне 15см и с дренажен отвор в долната част. Когато семената поникнат, разредете малко растенията, за да могат останалите да станат по-буйни. После ги покрийте с още малко почва.
Чубрицата израства на височина около 30см. След като вече има достатъчно листа, може да берете от тях за подправяне на всякакви ястия с месо, на яхнии и варива.
Той расте много бързо, засаден на закрито, но спира, ако откъснете листа от него. Затова ако го ползвате, си осигурете няколко саксии. Много добре овкусява песто, гуакамоле , боб, морска храна и др.
Има още билки и подправки, които можете да отглеждате през зимата: лавандула, копър, къри, керевиз и др. Цяла зима ще се радвате на пресни подправки за готвене, а защо не и за чай от подходящите за това.