Заради своя уникален аромат и полезни свойства градинският копър е популярно растение, използвано като подправка и билка.
В древността му придавали първоначално само магически свойства. Преди да влязат в битка, гладиаторите в Рим натривали тялото си с масло от семе на копър, а императорите носели корони от копър, за да царуват успешно.
Копърът през Средновековието го използвали като защита от злото при различни обреди, а вече с лечебна цел растението се изписвало за спокоен сън на децата по време на Ренесанса.
Копърът съдържа много полезни вещества. Освен витамините А, С, В и РР, в него се открива желязо, манган, калций, цинк, рибофлавин, фолат и др.
В 100г семена се съдържат над 30% от по-голямата част витамини от група В, нужни за дневен прием, и над 100% от необходимите за деня калций, желязо, манган и калий.
Витамин А е важен за зрението, за силния имунитет и за женските и мъжките репродуктивни способности. Витамин С също подпомага имунната система, ускорява заздравяването на рани, подобрява метаболизма и намалява нанасянето на вреди от свободните радикали. Неговото съдържание в копъра е 3 пъти по-голямо от това в лимоните.
Манганът от своя страна влияе положително върху мозъчната дейност и нервната система.
Веществата в семената на копъра притежават уникални лечебни свойства. Това са монотерпените и флавоноидите.
Пресният копър съдържа много малко калории – в 10г те са около 4.
Дали ще консумирате зелената част на копъра, или семената му, няма значение, защото в цялото растение има много антиоксиданти, най-много биологично активни вещества има в семената.
Копърът е една от най-често използваните билки във фармакологията. Поради доказаните си полезни качества копърът трябва да присъства на трапезата ни най-малко по 10 причини.
Етеричните масла в копъра стимулират работата на жлъчката и се отделят повече хранителни сокове. Те действат добре върху перисталтиката на червата, за да се предотврати запек.
Витамините от групата В и флавоноидите в копъра улесняват отделянето на хормони и ензими, действащи успокоително.
Тъй като съдържа много калций, подправката предпазва да се намали костната маса. Плътността на костната тъкан се запазва, което е важно поради риск от остеопороза. За възстановяване след травма консумацията на копър също е препоръчителна.
След редица изследвания е доказано, че копърът оказва благоприятно действие за поддържане на здравословни нива на инсулина поради ниския си гликемичен индекс. И зелената част, и семената съдържат вещества, които помагат за контрол на кръвната захар.
Доказано е, че екстракт от семена на копър подобряват зрението. Това се дължи на витамин С, който служи за антиоксидантна защита. Благоприятен е ефектът и при лечението на глаукома.
Холестеролът в организма се разгражда от здравия черен дроб, който се грижи и за регулирането му. Копърът подпомага тази функция и по индиректен начин помага и за здраво сърце. Калият в съдържанието на копъра участва в контролирането на кръвното налягане и служи като щит за вредното действие на натрия. По този начин се елиминира риска от хипертония и различни сърдечни заболявания.
Специалистите са установили, че копърът помага ефективно при различни дихателни проблеми като бронхиален катар, спазми и др. Португалски лекари го препоръчват за лечение на хронична кашлица и бронхит.
Много възпалителни заболявания проявяват добра реакция към копъра. Билката успява да увеличи активността на антиоксиданта супероксид дисмутаза, което води до облекчаване на възпалението. Ирански проучвания показват, че растението успешно лекува артрит и остеопороза.
Копърът се използва като естествен обезпаразитител много отдавна. Понеже чаят от копър действа слабително, това помага за бързото изхвърляне от организма на всякакви паразити. От друга страна, семената от копър оказват успокояващо действие върху глистите. Когато са в покой, те не снасят яйцата си и така копърът предотвратява размножаването им.
Биоактивните съединения в копъра, в това число и кверцетин, според редица изследвания показват противоракови свойства. Съединението анетол пък не само спира различни възпаления, но и може да предотврати трансформирането на клетките в ракови. Копърът има потенциал да се бори с рак на органи като бял дроб, дебело черво, черен дроб и др.
Сред другите ползи от консумацията на копър са: за лечение на акне, за укрепване на венците, против колики при бебетата, за облекчаване на менструални болки, за подобряване на хормоналния баланс и др.
Освен че можете да използвате копъра да подправяте различни ястия, чаят от семената му също е много ароматен и полезен.
За него ще са ви нужни 1-2 с.л. семена. Натрошете ги или ги смелете на ситно. След това ги залейте с около 300 мл гореща вода и оставете на тъмно за 10 мин. След като прецедите, може да консумирате чая, подсладен с малко мед.
Чай от копър, комбиниран с листа от мента, с настърган джинджифил или с кимион, също е много приятен.
Няма храна, колкото и да е полезна, да не може да предизвика някакви странични ефекти, включително и копърът.
В случай, че сте алергични към моркови и целина, възможно е да развиете алергия и към копъра. Признаците са замайване, трудно преглъщане или подуване на лицето.
Не е препоръчително бременни жени да консумират чай от копър, защото той може да предизвика поява на кървене и спонтанен аборт.
Става дума за възпрепятстване на метаболизацията на някои лекарства като флуорохинолон и ципрофлоксацин. Не ги приемайте 2ч., преди да пиете чай от копър.
Предполага се, че фитоестрогените в състава на копъра може да нарушат нормалните функции на ендокринната система. Не консумирайте чай от копър, ако страдате от ендокринно заболяване.
Невероятно, но е истина, че чаят от копър увеличава чувствителността към слънцето. Ако прекалите с консумацията, може да получите слънчево изгаряне.
От копър може да си направите и охладена настойка, която преди сън ще облекчи уморените или зачервените ви очи.