Добре дошли в Аляска
Къде е Аляска? Колко голям е? Кой живее там?
Ескимосите са живели в Аляска преди повече от 7000 години. Днес около 16% от населението на Аляска са ескимоси. Тези хора се делят на три групи: Inupiaq, Yupik, Alutiiq. Тези групи не са много различни, но говорят различни езици. Аляска е бил част от Русия, но през 1867 г. САЩ го закупуват от Русия за 7,2 милиона долара.
Много хора смятат, че това са твърде много пари, но в края на 40-те години на миналия век американците откриват злато в Аляска. По-късно те откриват, че е богат и на природни ресурси. Аляска е най-големият щат, повече от два пъти по-голям от Тексас, следващият по големина щат, но там не живеят много хора. Повече от 8 милиона души живеят в Ню Йорк, но само 730 000 живеят в цяла Аляска. Около половината от тях живеят в град Анкъридж. Аляска има много планини и ледници. Eдин от най-красивите e ледникът Mатанушка. Зимата е много студена с много снежни бури. През зимата също е много тъмно, тъй като в северната част на щата няма слънце, а в други райони изгрява само от два до седем часа на ден.
На остров Кодиак има много забавления на открито, намира в южната част на Аляска. Това е вторият по големина остров в Съединените щати, но има по-малко от 160 километра пътища. Има много планини, зелени гори, реки и езера. Около 30 000 души посещават Кодиак всяка година.
Те идват за да се катерят по планините, да ловят риба, да наблюдават как китовете скачат в морето и да ходят на къмпинг. Наблюдаването на мечки също е много популярно. Островът получава името си от голямата мечка Кодиак. В гората живеят над 3500 от тези прекрасни животни, но трябва да сте много тихи и внимателни , ако искате да ги наблюдавате в естествената им среда!
Около 13 000 души живеят на остров Кодиак през цялата година, а половината от тях живеят в град Кодиак. Другите живеят в малки селца край морето. Хората от Алутийки са живели първи на острова. Те са дошли преди 7500 години и останали. Днес около 17 процента от всички хора на остров Кодиак са алутики. Те говорят английски и алутийски, а през 2010 г. само 50 души са говорели алутийски език! Сега в училищетата се преподава езика, защото не искат да се загуби. Препитанието на хората тук са риболовът и туризмът. Има седем хотела, 17 места за хранене и много магазини в град Кодиак. Магазините продават предимно продукти местно производство.
Обичате ли да спортувате навън? Тогава Аляска е мястото за вас.
Много туристи идват в Аляска, за да се насладят на разходки на чист, но студен въздух. Идват да правят екстремни спортове – спортове, които са вълнуващи, но и опасни. Някои хора идват в Аляска, за да се изкачат на връх Маккинли в националния парк Денали. Тази планина е висока 6 194 метра, най -високата в Северна Америка. Не е лесно да се изкачите до върха на планината Маккинли. Това отнема около три седмици! Наистина е много студено, когато стигнете до върха, така че повечето хора предпочитат да остават там само за кратко време.Ще Имате нужда от много топли дрехи и трябва да бъдете внимателни. Между 1932 и 2012 г. на планината са загинали 120 алпинисти. През юни 2012 г. четирима японски катерачи загинаха при лавина. Рафтингът също е популярен спорт, река Ненана в Националения парк Денали, е подходяща за тази цел.
Планината Алиеска е добро място за парапланеризъм. Не се притеснявайте, ако мислите, че няма да се справите с парапланеризъм на разположение на туристите са опитни инструктори.Така, че спокойно можете да се насладите на чудесният пейзаж под вас. Има обилен сняг и има много добри места за каране на ски. Джуно е отлична планина за ски. Има много други интересни неща за вършене в Аляска. Някои от тях са по-малко вълнуващи от парапланеризъм или рафтинг, но са също толкова забавни като:
Някои хора се наслаждават на пътешествието през Аляска. През 2010 г. Андрю Скурка изминава 7600 километра през Аляска и Юкон за 176 дни. Той е извървявал по 43 километра на ден! През повечето време e ходел пеша. Използвал е шест чифта ботуши! Но също така е ходил по реките на сал и е карал ски. Той спял в палатка. Когато Андрю е карал ски в Денали, той основно се притеснявал от многото лавините и снежните бури. През цялото си пътуване Андрю е изминал 48 000 километра и въпреки това не искал да спре. Когато не работи, той пишел книги за пътуванията и приключенията си.
В миналото жителите на Аляска са впрягали кучета основно за да пътуват, но през 1973 година кучешкият впряг се превръща в надпревара и истинско шоу.
Надпреварата с кучетата е наистина трудно състезание. Кучешкият водач трябва да измине около 1600 километра от Анкъридж до Ном.
Всеки отбор има един човек, наречен „събирач“ и от 12 до 20 кучета. Задълженията на събирача са големи. Той трябва да грижи за много неща:
Защото ако кучетата не носят ботуши, ледът може да им нарани краката. Обикновено времетраенето на IDITAROD е от 10 до 15 дни. Отборът пристигнал пръв в Ном печели състезанието.
Джон Бейкър е човекът, който завършва Идиаторъд за най-краткото време през 2011г. – 8 дни и 19 часа, а човекът който е изминал състезанието за най-дълго време е Карл Хунтингтон през 1974г. – 20 дни и 15 часа.
Преди да започне The Iditarod се организира голямо събиране в Анкъридж, хиляди души се забавляват и в същото време наблюдават състезанието на живо. Съответно тези , които са нямали възможност да го гледат на живо са го следили по телевизията или интернет. На първата надпревара са участвали 34 отбора, а сега всяка година през март месец достигат впечатляващите 55 отбора.
Защо е толкова популярно? Може би защото наградата за печелившият отбор е сумата от около 50000 долара.
Зеленият туризъм в Аляска.
Туристите са винаги добре дошли в Аляска , защото те допринасят излкючително за икономиката на страната. Туризмът е може би един от главните компоненти с които населението си изкарва прехраната, тъй като туристите отсядат в хотели, хранят се в ресторантите и купуват стоки от магазините.
Но от друга страна те биха могли и да доведат до проблеми . Като се съберат на едно място може да бъдат доста шумни – като по този начин плашат животните. Също така изхвърляйки боклуците си в гората, реките и морето те замърсяват околната среда! Служителите в туристическият офис на Аляска ги призовават да почистват винаги след себеси за да предпазят животните и да им осигурят нормална среда за живот. Това е главната причина за изграждането на зеленият туризъм. Така почитателите на зеленият туризъм не обикалят в големи групи и не притесняват животните. Много от туристите също предпочитат обиколките с лодка в морето, за да наблюдават от по близък план морският живот. Китовете са сред любимите на туристите животни. Предимно туристите обикалят с малки лодки бавно и тихо, без да притесняват най-големите бозайници на планетата – китовете.
Град Анкъридж
Анкъридж получава названието ,като „Град на палатките“ през 1915г. От 1915г. до 1923г., хората са отивали да живеят в Аляска с цел да подпомогнат изграждането на железопътна линия. По това време жителите на градчето били едва около 2000 души, като всички те живеели в палатки, но от всичките само една имала баня. През 1940г. в Анкъридж е имало около 4000 души , като броят на населението постепенно се е увеличавало и през 2012г. вече е бил най-големият град на Аляска с население 300,000 души. Анкъридж е малък, тих и спокоен но и много красив град, също е считано за безопастно място. На 27 март 1964 г. в района на Анкъридж става земетресение с магнитуд 9,2 по рихтер – най-силното, регистрирано някога в САЩ и по света.
Но днес за посетителите, Анкъридж е доста интересен град. През деня може да се посети музеят, в който се съхраняват доста интересни неща, като например за живота на ескимосите. Има също доста други иснтересни места, кото биха могли да бъдат посетени. Аквапаркът О2, Оасисът е доста интересно и забавно място за децата. Кинкейд парк е също доста добро и предпочитано място за посещение. Ресторантите на Анкъридж са невероятни, преглагат и доста вкусно приготвена риба.
Какво мислите?
Ако бихте желали да посетите Аляска със семейството си, как бихте го планували?
Ако отговорите на тези въпроси, това би подпомогнало при планирането на вашата ваканция в Аляска.
Кое мислите, че е по опасно?