Знаете ли, че на о-в Фиджи мъжът няма право да поиска ръката на любимата жена от баща й, ако не му занесе зъб от кит? Или че в Папуа, Нова Гвинея, ако някой от местното племе Ндани почине, скърбящите на погребението си режат по един пръст?
Интересни, странни или шокиращи, ритуалите по света разкриват начин на мислене, култура и традиции, установени от векове. И рядко става промяна дори и при тези, които изглеждат смешни, глупави или направо жестоки.
Но колкото хора и общности, толкова и обичаи, които практикуващите нямат никакво желание да променят.
Езическият обичаят да се ходи по жарава, известен в България като нестинарство, идва от древността. По нашите земи е наследен от траките. Днес се среща и в Гърция, в Малайзия и другаде. В Малайзия се свързва с деветте божества и се смята, че ходещият се пречиства, а духът на огъня плаши силите на злото и лекува.
Ходенето по огън в будистките храмове и шинто светилищата от монаси и миряни се прави за преодоляване на страховете. По жарава ходят и в Югоизточна Азия, Северна Африка, Карибския басейн и Хаити.
Сред всички ритуали, свързани с раждане, индийският надминава всички по странност. Той представлява хвърляне на новородени бебета от храм с височина 15м. Децата, разбира се, се хващат долу. Това се прави от близо 500г., като се вярва, че така децата ще имат късмет в живота и ще бъдат по-здрави.
Сватбените ритуали по света са от странни по-странни. Например в Судан, в племето Нуер, за да се ожени, младоженецът е длъжен да плати с определен брой стада говеда. Бракът се счита за пълен, ако съпругата роди две деца. Ако роди само едно, съпругът й има право да се разведе. Ако той умре, брат му става съпруг на вдовицата.
В Кения пък масаите дават дъщерите си за жени на много възрастни мъже. Отвратително звучи, но обичай е бащата или братът на булката да плюе върху главата й, което се счита за благословия. Едва след това тя може да тръгне със съпруга си, вървейки пеша, независимо от разстоянието.
В България и други европейски страни е известно „откупуването” на булката. В китайската етническа група Tujia булката трябва да плаче по един час всеки ден в продължение на месец преди датата на сватбата. В Индия в нощта преди сватбата рисуват с къна по ръцете и краката на булката. Най-отвратителния обичай е обаче „почернянето на булката” в Шотландия, където шаферките я покриват с неприятно миришещи неща и тя трябва да ги опита.
Не само при раждането, но и при погребението на хората ритуалите по света са различни, някои дори ужасяващи.
Например на о-в Мадагаскар почитането на мъртъвците се извършва с танц със самите тях. Ритуалът включва изваждането на мъртъвците от гроба, смяна на платното им, хващането им за ръце и танц. После биват връщани обратно. Този ритуал, наречен Фамадихана, се прави, за да може мъртвият да мине по-лесно в отвъдното. Според местните жители танцът помага разлагането на тялото да стане по-бързо.
Това обаче е нищо в сравнение с ритуал в амазонската джунгла на племето яномамо. Хората там кремират близките си, а после добавят пепелта им към бананова каша. Изяждат кашата, като вярват, че това помага душите на близките им да живеят с тях.
Тибетските монаси пък не практикуват традиционни погребения, тъй като вярват в прераждането на душата, която не е свързана с физическото тяло. Затова когато човек почине, специален служител нарязва тялото му, а парчетата служат за храна на лешоядите.
За да гарантират плодовитостта си, жителите на японския град Комаки всяка година провеждат фестивал на фертилността. На 15 март доброволци преминават през целия град, носейки 2,5-метров дървен фалос.
Сред ритуалите за пътуване на различните народи има забавни, странни и дори полезни. Сигурно знаете за обичая в Русия преди пътуване да се посяда за няколко минути. Това наистина помага човек да си събере мислите и да се сети за нещо забравено.
В Италия пък връзват червен конец на ключа за входната врата, за да бъде защитен домът в отсъствието им.
Португалците вземат изображение на Свети Кристофър, тръгвайки на път, за да ги пази, тъй като е смятан за покровител на пътници, шофьори и моряци.
Американците излизат преди път от дома си с десния крак, а испанците не пътуват във вторник, защото според тях не е хубав ден, може би защото е денят на бога на войната Марс.
Докато настъпването на Нова година в повечето страни се празнува с фойерверки, в Южна Африка хората хвърлят през прозореца мебелите си. Този ритуал принуждава полицията да следи стриктно за безопасността на минувачите.
Много странно, но в Полша съществува ритуал, според койтона Великден мъжете не трябва да влизат в кухнята. Ако го направят, се смята, че мустаците им ще побелеят. Много удобно оправдание за мъже, които не искат да помагат за приготвянето на храна или чистенето на кухнята.
Празникът Пон в Индонезия се прави 7 пъти годишно. Тези, които участват в него, отиват на о-в Джава, който е свещен. Там правят секс с чужда съпруга или съпруг, избрани на произволен принцип. Вярва се, че това носи късмет.
Племената, които живеят в централна Индия, имат друг ритуал, наречен Готул. При него се събират момчета и момичета, за да се научат на танци, песни и как да правят – секс. За да не забременеят, момичетата пият естествен алкохол. Ако някое все пак забременее, детето се осиновява от цялото племе, тъй като бащата остава неизвестен.
Още от 16 в. в Дания се изпълнява „къпане” с канела на тези, които са още безбрачни, а са вече на 25 или 30г. Приятелите им ги покриват целите с ароматната подправка, заради която някогашните търговци пътували далече и нямали време да създадат семейство.
По света има още стотици странни ритуали и макар че повечето от тях са просто суеверия, хората продължават да ги спазват. А иначе – всеки от нас си има свои лични ритуали, които спазва сутрин, преди сън, важна среща или състезание дори на другите да се струват странни.