Кой от нас не се е забавлявал като дете, проследявайки полета на малките парашутчета със семенца на глухарче? Жълтите главички на това цвете красят дворове и паркове всяка пролет. И докато някои смятат глухарчето за досаден плевел, други дори го отглеждат специално, за да се възползват изцяло от неговите полезни свойства.
Неслучайно древните гърци са наричали глухарчето „еликсир на живота”, а Авицена е смятал, че сокът от него е можел да лекува най-малко 100 болести. Китайските лекари и досега са сигурни, че консумацията на 5-10 венчелистчета от цветето избавя човек от всяка болест. Според българската народна традиция пък с цъфтежа на глухарчето се ражда „ясно слънце”, а слънцето във всички времена е символ на живот.
Това твърде обикновено и непретенциозно наглед растение се е превърнало по-скоро в билка, която е част от много народни рецепти.
Глухарчето, наричано още жълта млечка, радика и конско цвете, съдържа дъбилни, смолисти, слузни и др. полезни вещества, органични киселини, мазнини, стерини и холин. От особено значение е инулинът, който всъщност е естествен пробиотик и регулира обмяната на веществата. Не по-малко ценен е и тараксацинът, поддържащ ставната течност и хрущялната тъкан.
Факт е, че 100г листа на глухарче осигуряват на организма ни провитамин А, витамин В2 и В6, Витамин С, както и около 40% калий и желязо.
Лековити са всички части на глухарчето. Добре е корените да се вадят или преди цъфтежа през пролетта, или през есента, докато останалите части се берат преди или след цъфтежа.
Народната медицина от векове познава лечебните свойства на глухарчето. Цветовете и листата му в сурово състояние се използват за салати или за приготвянето на чайове, отвари, тинктури. Всички негови части могат и да се изсушат за приложение през студения сезон.
Със своите многобройни и изпитани лечебни свойства глухарчето заема едно от първите места в природната аптека, защото:
– действа като естествен диуретик, детоксикатор и антиоксидант;
– се използва при различни чернодробни заболявания;
– стимулира правилната работа на храносмилателната система;
– помага при акне и др. кожни проблеми – инфекции, екземи, ухапвания и ужилвания от насекоми, отстраняване на брадавици;
– облекчава ревматизъм и артритни заболявания;
– спомага за намаляване на излишните мазнини;
– подобрява зрението поради наличието си на лутеин и зеаксантин;
– балансира кръвната захар при диабет;
– според различни изследвания през последните години предотвратява растежа на раковите клетки.
Глухарчето – тази уникална билка – може да се окаже безценен помощник и за нормализиране на холестерола, при хемороиди, за премахване на лунички, против кашлица, при запек и др.
Пролетта е най-подходящият сезон да се възползваме от полезните му свойства. Можем да си направим свежа салата с листа, предварително накиснати в подсолена вода за около 30 мин., за да им се махне горчилката. Защо да не си направим мед или вино от пресните цветове, както и да си изсушим листа и цветове за зимата.
Дали ще използваме глухарчето да си направим чай, тинктура, салата, вино или мед, това малко слънчево цвете ще ни подари здраве и ще подобри качеството ни на живот.