Топ 15 интересни факта за Древен Египет, които може би не знаете
Една от най-големите цивилизации в нашата история принадлежала на древните египтяни. Тя процъфтява в плодородните долини на най-дългата река в света – Нил, където от околните пясъци се издигна великолепна цивилизация и продължи близо 3000 години. Издигайки се над звяра и природата, тези гениални хора се превърнаха в уникална култура на света.
Древните египтяни оживяват различни богове и богини и създават цветна и естествена митология, чрез която управляват живота си.
С течение на времето и напредъкът им растеше, египтяните въведоха някои от първите технологии в света – математика, производство на папирус, системи за писане, медицина и изграждане на пирамиди. Те ни дадоха някои от най-добрите постижения на човечеството – които остават зашеметяващи и чудни и до днес. И за да отпразнуваме тази велика древна цивилизация, ние преминаваме в топ 15 интересни факти за древен Египет!
Нашият списък с 15-те най-интересни факта за Древен Египет.
Цивилизация, която процъфтява около 3000 години, беше богата, добре развита, обширна и вдъхновяваща. А древните египтяни бяха всичко това и още повече. За да се запознаем по-добре с тях, съставихме списък с най-невероятните аспекти на древен Египет.
От изкуства и развлечения, до религия и право, чак до войната и науката ще се задълбочим в най-удивителните постижения на една от най-удивителните древни цивилизации в света. Разбира се, е трудно да се поставят 3 хилядолетия в една статия, но би трябвало да е достатъчно, за да ви даде представа, че има много наистина интересни факти за Древен Египет и това определено носи страстно изследване.
Една от най-удивителните характеристики на древноегипетската цивилизация е техният пантеон и по-специално, голямото количество разнообразни божества и същества – днес знаем повече от 1500 от тях по име. Египетските божества са били тясно свързани с ежедневието на хората и често са били олицетворение на всекидневните предмети, събития и природни явления. Освен това те в по-голямата си част са били олицетворение на животни, доминиращи в долините на Нил, а малките божества обикновено бяха свързани с на пръв поглед тривиални, ежедневни неща.
Друг уникален и интересен факт за древните египтяни е тази изумителна част от погребалните им обреди, мумифицирането. Почти всичките им погребални практики и обреди бяха свързани с вярата в безсмъртието. В най-ранните дни мумификацията е била естествена – телата са изсушени от суровата пустинна среда.
Но с течение на времето процесът на мумифициране стана сложен и до известна степен изкуствен. Запазването на телата често е било запазено за най-заможните индивиди и включвало отстраняване на органи, покриване с натронни соли и обвиване на лен. Процесът отнема 70 дни в най-напредналото си състояние.
Самата епоха на древноегипетската цивилизация и времевата линия, в която се е обхванала, е факт, достоен за споменаване и страхопочитание. С ранния си династичен период, възникнал като цяло около 3000 г. пр. н. е., а династичните периоди като цяло, завършващи с Клеопатра през 30 г. пр. н. е., епохата на тази цивилизация наближава 3 хилядолетия. А това само по себе си е невероятно. Тя ни показва силата и значението на Египет и как той успява да упорства за толкова дълго време чрез превъзходство и напреднали технологии.
Всички знаят за пирамидите – безсмъртното наследство на древен Египет. Тези огромни структури от подредени камъни служеха като царски погребални камери и излъчваха страхотно усещане за власт и роялти. И до днес пирамидите продължават да смущават всички посетители. Те отлично показват богатството и чистата сила на древните египтяни и тяхната индустрия, както и ясно подчертават вярата им в отвъдния живот. Ето още един факт, свързан с пирамидата: Знаехте ли, че за изграждането на една пирамида бяха необходими около 10 000 работници близо 30 години?
Някои от най-ранните лекарствени постижения идват от древен Египет. Оцелелите йероглифни писания подробно описват някои от техниките и методите, използвани при лечение на рани и заболявания. Освен това в Египет се появиха някои от най-ранните медицински специализации, като някои лекари се съсредоточиха само върху някои видове страдания.
Ампутацията е често срещана, както и зашиване на рани и предотвратяване на инфекции. Също така, някои от най-старите изкуствени крайници се появиха в Египет, където дървените дърворезби замениха ампутирани крайници. Макар и примитивна по съвременните стандарти, медицината в Египет е била силно развита за времето си и е обхващала широка област от познания.
Дори в преддинастичния период в Египет се появяват ранни математически изчисления – с напълно функционална числова система. Четири основни математически операции бяха добре известни на египтяните – събиране, умножение, деление и изваждане. Наред с основните познания по алгебра и геометрия, дроби, обем и изчисляване на площта.Те също имаха знания за питагоровата теорема – по свой начин и техните сгради обикновено показваха златното съотношение. Днес има няколко оцелели математически папирусни скрипта, включително известния „Rhind Mathematical Papyrus“ и астрономическата карта на гробницата на Senemut.
Египтяните били добре известни със своята система на писане – йероглифите. Йероглифното писане е от 3000 г. пр. н. е., и се състои от няколкостотин символа. Но знаете ли, че йероглифите не са единствената форма на писане в древен Египет? Обикновено те се използват само формално – като надписи върху гробници и паметници.
Но всъщност имаше по-опростен скрипт, наречен йерархичен, съкратена версия, която се използваше в ежедневни ситуации от писари, свещеници и служители. Беше много по-просто и по-бързо да се напише от йероглифите. Той беше доминиращ до около 1000 г. пр. н. е., когато демотичният скрипт пое, може би още по-опростен сценарий.
Фактът, че най-ранният мирен договор в историята е сключен от египтяните, също е много важен и трябва да бъде в нашия списък. Този договор датира около 1259 г. пр. н. е., и е сключен между египтяните и хетите, след почти два века конфликт и вражда. По това време и двете страни имаха достатъчно причини да преустановят конфликтите и да предявят иск за мир, тъй като египтяните бяха застрашени от скандално известните „морски народи“, а хетите от посегателната асирийска империя. И двата варианта на текста на договора оцеляват и до днес, напълно преведени. Този мирен договор е известен като Вечен мир.
Знаете ли, че египтяните са разработили уникален стил на керамика, който е бил известен като фаянс? Това беше спечена кварцова керамика, която показваше витрификация, което означава, че има ярък блясък от няколко цвята, предимно син и зелен. Това донякъде е подобно на остъкляването и се среща във всички форми на керамични изделия, от орнаментирани до бижута и до паметници. Освен това, това е било значително изложено в древния свят и е било изградено локално в рамките на Египет. Често се описват като отделни високотехнологични керамика и днес оценяват в множество археологически находки.
Още от 3000 г. пр. н. е. Древните египтяни са усвоили изцяло своите корабостроителни техники. Те ги използваха както за плаване нагоре, така и надолу по Нил – което беше огромна част от икономиката им, а също и за търговията с мореплаване със съседни държави. В най-ранната си форма това бяха планки, но те постоянно се развиваха в уникални баржи и транспортни кораби.Египтяните овладели използването на транели (дървени колчета за връзка), а също и използването на смола за затваряне. Използвани са също и фурти за вкореняване и тенон, които показват своето разбиране и майсторство в обработката на дърво. Най-известният напълно непокътнат оцелял древноегипетски кораб е „Корабът Хуфу“, открит запечатан в пирамидата в Гиза. Той е с дължина почти 44 метра (143 фута).
Има причина, поради която египтяните успяха да доминират в древния Близкия Изток и да създадат огромно царство за толкова дълго време. И тази причина бяха техните умели военни. В по-голямата си част войниците са били обучени цивилни от общото население, но с течение на времето много наемници също попълват редиците. Те идваха от Нубия, Либия, Куш и други места.Египетските военни разчитаха на използването на лъкове и стрели, но и на използването на щитове, копия и уникални хопешки мечове. Те бяха добре известни и с използването на военни колесници, които приеха от враговете си хиксоси.
Може да се изненадате, че знаете един уникален факт за египетската диета – беше просто. Най-често се състоеше от хляб и бира, а също и големи количества зеленчуци – главно лук и чесън, за които египтяните вярваха, че са изключително полезни за здравето. Фреш, смокини, рожков и други плодове също бяха често срещани.За обикновения народ месото беше запазено най-вече за празненства, докато горните класове го имаха по-често. Рибата и птиците бяха обичайни храни, особено с близостта на Нил. Интересното е, че египетската бира беше най-често срещаната, основна част от диетата им – консумирана ежедневно и често. Но не се лъжете, далеч не беше днешната бира. Беше богато и питателно, доста приличаше на каша.
Противно на общоприетото схващане, древните египтяни наистина знаели как да се забавляват. Те се наслаждаваха много на музиката и усвоиха използването на кимвали, тамбури, барабани и камбани, докато внасяха други инструменти отдалеч, като лютени и лири. Те също имаха своя емблематичен инструмент на sistrum, който беше като никой друг и много приличаше на дрънкалка. Освен музиката, египтяните се радваха на настолни игри. Днес са известни много различни видове, като senet и mehen, които са игри на борда, по които се преместват пешки. Друга изключително уникална настолна игра беше „Хрътки и чакали“, която се разпространи от Египет до много далечни места. Знаете ли, че senet е една от най-старите известни настолни игри?
Въпреки че ранните египетски писания са надписи от гробници и паметници, занимаващи се с религиозни аспекти и отвъдния живот, по-късно те стават по-сложни и бавно египетската литература започва да се развива. Един вид автобиографична писменост стана популярна и беше изрязан на стените на гробниците. Разработен е друг уникален жанр на древната литература и е бил известен като Себайт (учения, инструкции), който документира етични учения за истински начин на живот. Един от най-добрите примери на древноегипетската литература е известен като Историята на Синухе, написана около 1800 г. пр.н.е. Авторът му е неизвестен, но е широко известен като „Eгипетския Шекспир.“ Творбата е написана под формата на стих и може да бъде изпълнена и. Той оцелява в множество фрагменти, което ни казва, че е бил изключително популярен в своето време.
Един важен факт за древните египтяни е, че те са имали добре развита правна система. Начело обикновено стоеше владетелят – фараон, който въвеждаше нови закони, осигуряваше ред и изпълняваше справедливост. Във всички съдебни дела, които разглеждаха дребни спорове и нарушения, председателстваше специален съвет на старейшините – той беше известен като kenbet. А когато случаите бяха сериозни, председателстваше велик кенбет, на чиято глава беше фараонът. Ключова част от тази система бяха писарите. Те водеха всички записи, оценяваха данъците и се занимаваха с администрацията. Около идването на Новото царство оракулите започват да играят основна роля в правната система. По това време боговете са били помолени за справедливост, където ефигът на бог трябваше да даде отговор – да или не – чрез различни оркестрирани средства.
И така завършва нашия кратък списък от 15 интересни факта за древен Египет. Няма съмнение, че тази великолепна цивилизация наистина е оставила огромни следи върху нашия свят и че те са останали и до днес. Приказките от тази епоха в историята могат да ни държат заети с дни наред и огромното количество археологически чудеса ще продължи да ни заинтригува за бъдещите поколения. Защото често не сме наясно колко напреднали и чудесни са били тези древни хора – всички онези хилядолетия преди нас.