Доматите са сред ония зеленчуци, които обичаме да похапваме целогодишно, особено през лятото, когато са събрали много слънце.
Но за да имаме богата реколта от вкусни домати през горещите летни месеци, трябва да ги засадим правилно сега.
Доматите обичат слънцето и затова трябва да изберем най-слънчевото място в градината си. Трябва да знаем още, че е добре на това място предишната година да е имало растения от сем. Бобови, Тиквови и Кръстоцветни. Неподходящо е място, където е имало култури като картофи, пипер, патладжан и домати.
Почвата е добре да бъде плодородна, добре обработена и дренирана.
Общо правило е, че доматите се засаждат в градината, когато почвата е достигнала 14-15° на дълбочина 10 см. Ще ни ориентират метереологичните прогнози, за да преценим кога е най-подходящото време.
Дали сме си приготвили сами разсад на домати, или сме си го закупили, няма значение. Той трябва да отговаря на някои изисквания.
Дължината на стъблата трябва да бъде 18-22 см и те трябва да са дебели, а листата да имат тъмнозелен цвят. Ако все пак разсадът е много тънък, можем да го засадим, но по-надълбоко и веднага да го подхраним.
Преди засаждане поне 1 седмица разсадът трябва да бъде изложен на такива условия, които са сходни с тези, при които ще вирее после. Така ще закалим растенията.
Корените на доматите трябва да се засадят на около 1 м разстояние, а дупката за всяко растение да отговаря на височината му. По-голяма част от растението трябва да бъде в земята, така че дупката е желателно да бъде около 60 -70 см.
Някои градинари споделят от опит, че в дупката трябва да се сложи малко рибно брашно, таблетки аспирин или черупки от яйца. Това според тях помага за развитие на имунната система на растението и за получаването му на калций. За източник на фосфор може да се постави и шепа костно брашно, а за микроелементи – 2 шепи органична тор за зеленина и билки.
След като вече сме спокойни за достатъчното предварително подхранване, можем да поставим всяко растение в съответната дупка. Не трябва да забравяме, че най-долните листа е добре да се премахнат.
Тогава изваждаме растението от саксията или от другия съд, в който е било, и го поръсваме с течен препарат срещу гъбички.
Поставяме растението в дупката, като проверяваме дълбочината и ако е твърде надолу, запълваме с още малко пръст.
Леко притискаме почвата около растението и правим временен кръг около растението. Това няма да позволи на водата да се разлива настрани.
Приключваме процеса с поливане на засадените растения. Първото поливане трябва да се извърши на няколко пъти, като се изчаква водата да попие добре в дълбоката дупка.
Когато растенията станат по-големи, ще се наложи да ги прикрепим към нещо по-стабилно, обикновено колци.
Друго, което трябва да правим периодично, е да отстраняваме мъртвите листа, особено най-долните.
За да узреят по-бързо ранните домати, ще трябва да колтучим, т.е да отстраняваме страничните разклонения ръчно под най-горното съцветие. В противен случай растението ще се превърне в многостеблен храст с множество цветове.
Правилното поливане на доматите е един от факторите, които ще помогнат за богата реколта. Трябва да знаем, че почвената влага под тях не бива да е под 85%, а влажността на въздуха да не пада под 50-60%. По-добре е да поливаме обилно и по-рядко по възможност с престояла вода.
За да бъдат доматите сочни, по време на цъфтеж може да ги поливаме с разтвор на калиев перманганат – достатъчни са 2-3 г на 10 л вода.
Странно, но добрите градинари препоръчват за „захарни” домати в периода на зреене да се подхранват с разтвор от готварска сол и дървесна пепел – 1 с.л. сол +1 ч.чаша пепел на 10 л вода. Половин литър от този разтвор е достатъчен за всеки корен.
Подхранването на доматите трябва да стане на ранен етап. След това се прави почивка, докато се образуват завръзите, защото излишният азот би могъл да ги забави.
И една малка „хитринка”. Ако към водата за поливане се добавят 3-4 капки йод, на кофа с вода и всяка седмица поливаме с нея, ще се радваме на ранни и по-големи домати.