Много хора сигурно си задават този въпрос и е напълно логичен – нима един пилот не е достатъчен да управлява самолета?
Първата и най-важна причина, пилотите в пилотската кабина да са двата е сигурността. Ако нещо се случи с единият пилот, то другият заема неговите функции да продължи полета или да приземи самолета. Възможно е при специални ситуации да присъства и трети пилот (наблюдател), той седи отзад и просто наблюдава полета. Разбира се, ако сабележи нередност се намесва, но третият пилот не е задължителен, освен ако един е пилотите няма необходимият опит или при трудни кацания.
Двамата пилоти се наричат пилот-капитан и втори пилот (първи офицер). Те не изпълняват една и съща длъжност, защото се делят още и на PM (Pilot Monitoring) и PF (Pilot Flying), с други думи докато мониторинг пилотът следи скоростта, индикаторите в самолета, сваля колелата и движи флаповете (подвижните части в задната част на клилата на самолета), флаинг пилотът управлява самолета и потдържа връзка с кулата. Разбира се двамата работят в стриктна кондиция.
По принцип мониторинг пилотът не управлява самолета посредством джойстика, освен в случаи на лека поправка, той по скоро дава сведения на флаинг пилота и изпълнява неговите нареждания.
Както казахме третият пилолот (наблюдателят) седи в задната част на кабината и следи полета. Той е необходим в специални случаи, като кацане при тежки метеорологични условия или трудни терени, също и когато единият пилот няма достатъчно опит. Третият пилот също във всяка една ситуация може да поеме управлението на самолета.
По време на полет е възможно и двамата пилоти да бъдат пилот-капитани или първи офицери, решението за това кой от двамата да управлява самолета е на по старшият или този с повече опит.