Съответно, ако не спите достатъчно дълго време, това може да доведе до неприятни последици. Според лекарите не става въпрос само за лека нервност или намалена концентрация и внимание: някои учени свързват недоспиването с повишен риск от болестта на Алцхаймер и развитието на атеросклероза.
За да заспите достатъчно, е важно човек да спазва хигиена на съня: спете в тиха, тъмна и хладна стая, не използвайте джаджи с ярки екрани поне 2-3 часа преди лягане. Ако отговаряте на всички тези изисквания, но въпреки това се събуждате уморени или с болки в гърба, проблемът може да е в матрака.
Проучване установява, че закупуването на нов матрак значително подобрява качеството на съня, намалява болките в гърба и дори намалява нивото на стрес.
Затова най-важният показател е качеството на съня Ви. Ако се въртите цяла нощ, а на сутринта се събуждате със схванати мускули и уморени, проблемът най-вероятно е в матрака. Възможно е той да не е достатъчно твърд или мек или да не осигурява подходяща опора на гърба. Ако намерите подходящ модел, тези проблеми изчезват.
Видът на твърдост – висока, средна или ниска – е посочен в паспорта на всеки матрак. Правилно подбраната твърдост помага на гръбначния стълб: по време на сън той трябва да остане изправен. Следователно, в този случай теглото е важно: тежките хора натискат по-силно меките матраци, което означава, че гръбначният стълб е огънат. И обратно, ако сте леки, пружините на твърд матрак няма да се огъват под тежестта Ви, а гърбът ви ще бъде неравен по време на сън.
Матраци с голяма твърдост могат да издържат на максимални натоварвания. Препоръчват се и при заболявания на гръбначния стълб: твърда повърхност поддържа болни или увредени прешлени. Спането върху тях може да не е много удобно.
Средно твърдите матраци са подходящи за повечето здрави хора със средно тегло и следователно най-популярни. При тях твърдостта се постига чрез комбинация от различни пълнители.
Моделите с ниска твърдост обикновено се правят с помощта на няколко слоя от доста меки материали: латекс, пяна. Те са подходящи за тези, които тежат много малко.
По-твърдите без пружинни матраци са най-подходящи за деца под две години, защото те спомагат да се поддържа правилното положение на тялото. От две до 13 години може да изберете пружинни матраци, но потърсете по-твърди варианти. Когато избирате матрак за дете, добре е да се консултирате с ортопед: гръбначният стълб може да страда от неправилно положение по време на сън, причинено от неправилно разпределение на натоварването.
На възраст от 14-25 години специалистите препоръчват да се използват както твърди матраци, така и със средна твърдост. В периода 25-50 години, когато избирате, трябва да вземете предвид и теглото. Ако тежите до 55 кг, разгледайте по-внимателно по-меките варианти. По принцип винаги обръщайте внимание на максималното натоварване – то показва колко тегло може да издържи матракът. След 50 години меките до средно твърди модели са най-добри.