Вистерия е прекрасно дървовидно пълзящо растение от сем. Бобови, носещо името на американския проф. Гаспар Вистер. Произхожда от Източна Азия, а в Япония е на такава почит, че там дори се провежда фестивал на вистерията.
Растението е известно и с името глициния и се използва за вертикално озеленяване на стени, арки, беседки и др. При липса на място може да се оформи и като бонсай.
Вистерията може да достигне до височина от 20 м и широчина от 10м, но обикновено достига до 7-8м височина.
Стъблото прилича на стъблото на лозата. Листата са светлозелени, дълги са 15-35см и наброяват 9-19 листчета.
Цветовете са събрани в съцветия, виолетови, розови или бели, но има и двуцветни.
Основните видове вистерии са китайски и японски, но има и американски видове. При китайските цветоносите са дълги 15-30см, а при японските – 30-50см.
Китайските видове са подходящи за украса на беседки и огради, японските – за дома, а американските са по-компактни и могат да се засаждат в контейнер.
Азиатските видове вистерия цъфтят напролет, преди да се разлистят. Американските видове цъфтят по-късно – май-юни и средата на лятото.
Всички части на вистерията са отровни, но само ако бъдат погълнати.
Вистерията обича светлината и слънцето. При отглеждане у дома най-подходящи са прозорците и терасите с южно изложение.
Ако искаме да имаме вистерия, добре е да използваме растения, отгледани в контейнер. Почвата е най-добре да бъде градинска, примесена с глина, хумус и листовка. Периодично трябва да се обогатява с оборска тор.
За постоянно място на вистерията трябва да изберем място, което да се огрява поне 6ч. от слънцето и да бъде защитено от течение. След като растението е засадено, почвата около него трябва да се отъпче добре. Може да се оформи и вдлъбнатина за по-лесно усвояване на водата през лятото.
След засаждането младата вистерия трябва да се остави в покой няколко месеца.
Растението трябва да се прикрепи внимателно към стената или др. места, които сме избрали за опора. Между тях и растението е препоръчително да има разстояние около 15см за добър въздухообмен.
През първата година вистерията не се подрязва, но през следващите това трябва да се прави за стимулиране на цъфтежа и оформянето на по-плътна „жива стена”.
В зависимост от климатичните условия, през март-април старите клонки се подрязват на 20-30см от водещия клон. Ако клонките са едногодишни, се оставят по 4-5 пъпки за развитие на нови леторасти. Отстраняват се остарели и увредени клонки. Когато растението прецъфти, се прави второ подрязване през юли, за да има друг цъфтеж през август.
Клончетата не трябва да се отчупват, а да се режат с инструмент, за да не се увреди растението.
Важно е през зимните месеци глицинията да не измръзне, затова градусите не трябва да падат под 7-8. През пролетта температурата се покачва плавно, като през лятото е добре да бъде около 25-28°.
През топлите месеци вистерията се пулверизира през няколко дни и се полива умерено, като се пази от преполиване, което ще й повлияе зле. През зимата се полива малко и рядко.
Добре е вистерията да се пресажда в нов по-голям съд всяка година, най-вече когато е образувала млади издънки.
Размножаването на вистерията става по-няколко начина:
– От семена
Семената трябва да са от възрастни растения. Те узряват през октомври и в шушулка най-често има само по едно семенце. Събрани, запазват кълняемостта си много години. Понеже шушулките имат дебели стени, се отварят трудно. Затова напролет се поставят полегнали в сандъчета на топло. Около 25% от тях поникват бързо, но растат бавно – за една година достигат само 10см. Добре е да се оставят в съда няколко години и тогава да се изнесат на постоянно място. Цъфтежът им започва след петата година.
– Чрез отводи
Най-често вистерията се размножава по този начин, като върхът на отводите остава открит. Може предварително да бъдат наранени, за да се активизира образуването на корени.
– Присаждане
Този метод се прилага по-рядко. За основа се взема част от корен, а не надземна част. Присадката се отглежда предварително в саксия и после се присажда върху корена.
Обикновено растението се разболява от брашнеста мана и хлороза и тогава се третира със специални препарати.
Вистерията е дълголетна. В природата се срещат дървета на 100-150г. Тя е невероятно красиво екзотично растение и с нея може да се създаде ефектен акцент на всяка градина.