Високото кръвно налягане или хипертонията е сериозен проблем за съвременния човек. Среща се все по-често и за съжаление постепенно пада и възрастовата граница на засегнатите.
Да се контролира високото кръвно налягане не е лесно, но с подходяща медицинска помощ и промяна на начина на живот поддържането му в нормални нива може да бъде овладяно.
Народната медицина познава много растения, които не могат изцяло да заместят лечението, но могат да бъдат полезни като допълнително средство. Винаги обаче приемът им трябва да се обсъди с лекуващия лекар.
Освен че служи за облекчаване на стомашно-чревни проблеми и се използва против акне, гъбични заболявания и др., канелата е полезна и за сърдечно-съдовата система. Съдържащият се в нея цинамалдехид намалява кръвното налягане.
Канелата може да се използваме като подправка, да се приема с малко кисело мляко или разтворена в топла вода.
Целината, наричана още керевиз, има много лечебни ползи. Тя съдържа антиоксиданти, подобрява здравината на костите и мозъчната функция благодарение на витамин К, подпомага метаболизма и др.
Високото съдържание на натрий и калий в целината предотвратява риска от повишаване на кръвното налягане. Може да се използва сок от растението или чай от семената.
Употребата на глога за заболявания на сърдечно-съдовата система го прави ценно растение. Той не само понижава кръвното налягане, но и подобрява кръвообращението, стабилизира сърдечния ритъм и е ефективен срещу образуването на плаки.
Могат да се използват както плодовете, така и листата и цветовете за приготвяне на чай или да се приема под формата на хранителна добавка.
За босилека се знае, че като подправка придава на ястията приятен аромат. Но според изследвания на учени той може да помогне и за нормализиране на двете граници на кръвното налягане. Ефектът обаче е кратък, ако босилекът е термично обработен. Затова се препоръчва да се слага накрая при готвене.
В народната медицина отдавна е известно, че чесънът освен всички други полезни свойства може и да намалява високото кръвно налягане. Това е благодарение на съдържащия се в него алицин и серните съединения. Освен това може да доведе нивата на холестерола до нормалните им граници. Достатъчна е консумацията на няколко скилидки чесън на ден, за да се получи този ефект.
Сред разнообразните съединения в състава на това толкова използвано в кухнята растение са диетичните каротеноиди и витамин С. Магданозът стимулира отпускането на кръвоносните съдове, като спира калция да проникне в тях. За това помагат каротеноидните антиоксиданти, които освен че понижават кръвното налягане, намаляват и лошия холестерол.
Ароматната чубрица е известна подправка с много лечебни свойства. Има отхрачващо действие, премахва нервното напрежение, стимулира имунната система и др. Притежава и диуретичен ефект, който играе решаваща роля за понижаване на артериалното налягане. Заедно с това чубрицата прочиства лимфната система и кръвоносните съдове.
Народната медицина предлага още естествени начини, с които могат да се контрират негативните ефекти от високото кръвно налягане. Важно е обаче да се обърне внимание и на подходящия хранителен режим, физическите натоварвания, избягването на алкохола и тютюнопушенето и овладяването на стреса.