Бабините съвети за спасяване на брака могат не просто да подобрят отношенията ни с партньора, но и да променят целия ни живот в положителна насока. Мъдростта на нашите баби е това, което е успяло да съхрани уважението и взаимността в техните семейства в продължение на десетилетия. Докато ние сме склонни да правим генерални изводи за партньора след първия по-сериозен скандал, то нашите баби са избирали мъж за цял живот и са го приемали с всичките му недостатъци.
По-лесно е да се каже, отколкото да се направи, но усилията наистина си струват. Когато се караме с половинката пред децата ние губим тяхното уважение. Преставаме да бъдем авторитет, защото показваме най-лошата си страна. Освен това, децата несъзнателно взимат страна в конфликтите между родителите си и се настройват срещу по-агресивния и нападателния от тях.
Когато се стремим да не се караме с партньора пред децата, ние печелим повече време и вероятността да се успокоим, преди да избухнем с пълна сила, е по-голяма. Премълчаването и отлагането на изясняването на недоразуменията ни помага да отхвърлим гневните емоции и когато имаме възможност да поговорим насаме, ние сме по-спокойни и уравновесени.
Ако искате да получите нещо от партньора си, опитайте с молба. Мъжете реагират по-често в желаната от нас посока, когато ги помолим. Дори да нямат нищо против да направят това, което искаме, ако заплашваме, поставяме ултиматуми и натякваме, само ще загубим.
Винаги опитвайте с добро, независимо за кого и за какво става въпрос. Нито можем да получим нещо насила, нито да принудим някого да откликне на желанията ни. Бабините съвети за спасяване на брака ни съветват да не слушаме гордостта, а сърцето.
Следващия път, когато партньорът ви ви ядоса, опитайте да простите първи. Дори да смятате, че той греши, направете първата крачка към запазване на мира в семейството. Не е важно винаги да сме прави, по-важното е да бъдем щастливи и спокойни. За съжаление, често научаваме това твърде късно, когато сме загубили много време и усилия в това да се доказваме на всяка цена.
Ако поддържането на постоянен ред ви носи лошо настроение и трупате негодувание срещу другите членове на семейството, се примирете, че не винаги всичко ще блести от чистота. Помолете близките си също да ви помагат в почистването, защото в крайна сметка това не е само ваше задължение. Учете децата от малки на труд според възможностите им, защото така ще свикнат с домакинската работа и тя няма да им тежи като възрастни.
Бабините съвети за спасяване на брака са мъдри, защото ни учат да бягаме от перфекционизма и да търсим спокойствието.
Развивайте се, четете книги, когато имате възможност, учете се от живота. По този начин ще има на какво още да научите децата си.
Ревността унищожава безмилостно отношенията. Разберете, че само си губите времето със съмнения и вредите първо на вашата психика и здраве. Ако един мъж ви обича, той няма да ви изневери. А ако е решил да гледа в друга посока, вие не можете да го спрете с ревност.
Ревността е като да взимаме профилактично лекарство, което не влияе на болестта, от която се страхуваме, но пък е с десетки странични ефекти. Така хем не сме защитени, хем си вредим във всяко едно отношение. Не взимайте „лекарство“, просто не се страхувайте от болестта.
Понякога вие ще давате повече във връзката, понякога ще го прави другият. Може да ви се струва, че само вие давате, но не е изключено партньорът ви да дава по собствения си начин. Хората са различни и показват обич и загриженост по различни начини.
Преди да решите, че в брака ви няма взаимност, помислете дали съпругът ви не прави жестове, които не забелязвате. Не е задължително винаги всичко да е поравно – нито подаръците, нито жестовете, нито думите. Когато обичаме истински, ние несъзнателно искаме да даваме. Разбира се, не казваме да се примирявате с егоистичното поведение, ако е налице такова, но акцентираме върху щастието от самото даване.
Бабините съвети за спасяване на брака ни учат да не бъдем пресметливи и дребнави и да правим повече компромиси с брака.
Вашите ястия винаги трябва да бъдат вкусни и красиво декорирани. Жената е тази, която създава уют в дома. От нея зависи каква ще е атмосферата и енергията. Тя може да потушава конфликтите в зародиш, ако е мъдра, или да ги възпламенява, ако не може да се контролира.
Събирайте се на семейната трапеза с желание и благодарност, че има с кого да споделите храната си. Научете и децата си да изпитват признателност и да я показват, като всеки ден ви благодарят за вкусната вечеря.
Основата на всяка семейна двойка е взаимното уважение. Когато уважаваме другия, не го обиждаме, не го нападаме, не му ровим във вещите, не го лъжем, не го манипулираме, не го изнудваме и заплашваме.
Любовта и уважението не винаги вървят ръка за ръка. Понякога любовта ни е незряла, егоистична и повърхностна и ние лесно я губим. Но ако обичаме истински, трябва да уважаваме човека до нас.
Жените държим на комплиментите, но рядко се сещаме самите ние да правим такива на своите мъже. А те също обичат да чуват похвали и да се чувстват ценени. Винаги има за какво да похвалите партньора си и да му покажете, че го забелязвате и се нуждаете от него.
Казвайте му по-често колко е способен, умен и добър и той ще иска подсъзнателно да бъде такъв за вас. И това важи не само за партньора, но и за децата, и приятелите ни.
Бабините съвети за спасяване на брака могат да ви помогнат да се измъкнете от много кризисни ситуации и да приемете това, което не можете да промените, с повече търпение, смирение и мъдрост.