Всички живи организми, в това число и растенията, могат много лесно да бъдат „убити”, ако ги лишим от вода.
Според ново изследване на австралийския биолог Моника Галиано обаче, растенията използват звуците, които чуват, за да намерят вода и да оцелеят.
Тя прави експеримент с фиданки, поставени в съдове с V-образна форма, обърнати наопаки. Едното „рамо” поставя във вода или в тръба с течаща вода, а другото – само в почва.
Резултатите показват, че корените започват да нарастват в посоката, където е водата. Растенията откриват вода, която се намира далеч, само по звука от течащата вода в тръбите.
Но какво ще стане, ако растенията не са сред природата? Как ще се ориентират те към вода, когато тя липсва?
Ако забравим да полеем стайните си цветя дълго време, повечето от тях ще загинат. Но има и такива, които могат да оцелеят близо месец без вода. Такива растения, които са трудни за убиване, понасят не само безводието, но и липсата на слънчева светлина.
Това цвете е известно и с името „Семейно щастие”, а родината му е Япония. Там обитава сенчестите и хладни гори. Затова и при отглеждане вкъщи може да вирее на дебела сянка, което е голямо предимство пред другите цветя, които обикновено изискват слънчева светлина.
Така че и да я оставим на тъмно, аспидистрата няма да загине. Освен това не е капризна и по отношение на температурата – справя се както с по-високи, така и с по-ниски температури.
Драцените са много видове, като в България най-разпространени са Драцена маргината (Dracaena marginata), Драцена компакта (Dracaena fragrans Compacta), Драцена деремензис (Dracaena Deremensis) и Драцена сандериана (Dracaena Sanderiana).
От всички видове, които са предимно светлолюбиви, единствено Драцена компакта може да се отглежда в по-сенчесто помещение. Има и Драцена Джанет Крейг (Dracaena Janet Creig), която също се развива много добре в мрака.
Бокарнея е красиво и невзискателно растение със стъбло, приличащо на луковица, и със събрани в розетка нежни листа. Тя расте бавно и се смята за невзискателна, защото издържа на всякакви условия. През зимата трябва да почива в сухо и прохладно помещение. Може да съхранява вода, така че не е нужно да се преполива.
Това цвете може да бъде много забавен акцент за слънчева стая. Неговото стъбло е кръгло и сочно, а дългите нежни листа, излизащи от него, падат настрани наистина като опашка. Нуждае се от груба почва с много пясък и поливки един път седмично.
Наричат го още „Свекървин език”. То съхранява много вода в изправените си сочни листа и не се нуждае от често поливане. Освен това не е капризно и откъм много светлина. Най-подходящое за банята, където има висока влажност на въздуха и малко светлина.
За кактуса няма спор – абсолютен победител сред растенията, трудни за убиване. Нуждае се от поливане само веднъж в месеца, но затова пък иска много слънце. Е, ако го преполеем, разбира се, ще загине. Но оставен без вода, ще оцелее по-дълго от всички други стайни растения.
Има още цветя, които трудно ще уморим: Исусов венец, Сансевиера, Каланхое. Но нека не експериментираме, а да полагаме грижи за всички растения вкъщи. Винаги можем да ги „убием”, но по-добре да живеят, за да ни радват с красотата си.