Познатият още като „селска горчица” хрян е многогодишно растение с прави стъбла, достигащи до 50см височина. Има плътен месест корен, който най-често се изкопава есенно време и за съхранението му е подходящо хладно място.
Смята се, че родината на хряна е Югоизточна Европа, като оттам постепенно се разпространява. И днес се среща в диво състояние в Сибир, Далечния Изток и Кавказ, предимно покрай бреговете на реките. Сравнително отскоро започва отглеждането му като културно растение с хранителни, декоративни и лекарствени ползи.
Хрянът е растение с много богат състав. Съдържа синапено масло, минерални соли, органични съединения, захар, аскорбинова киселина, която в листата му е 3 пъти повече, отколкото тази в корените.
Летливите вещества в хряна унищожават болествотворните микроби и това определя свойствата му на бактерицид.
Ползите от хряна са най-различни. Въздейства благоприятно върху имунната система, служи за стимулиране на апетита, което го прави предпочитан в кулинарията.
Народната медицина използва хрян за лечение на простудни и други заболявания. Веществата в листата му допринасят за повишаване на имунитета, предпазват от стрес нервната система, облекчават кашлицата.
Счита се, че хрянът помага и при борба с рака, защото съдържа много глюкозинолати, подпомагащи черния дроб да изхвърля токсините и да потиска нарастването на туморите.
Хрянът действа ефективно и при патогенни гъбички и проблеми с пикочните пътища.
На хората в преди години лечебните свойства на хряна са били добре известни. Използвали са листа от него, които са поставяли върху инфектирани рани, за да заздравеят по-бързо. В случай на натравяне или при главоболие пък са практикували мирисането на настърган хрян.
Сред полезните лечебни свойства на хряна са следните:
В народната медицина са запазени много рецепти с хрян, които могат да са от полза при различни състояния.
Поради своето загряващо действие хрянът може да ви избави от болката, причинена от шиповете. Трябва ви свеж корен, който да смелите. Ще получите каша, която разстелете върху парче плат. Поставете го на болното място, като допълнително може да наложите и бутилка с топла вода. Стойте с компреса 15 мин. първия път и увеличавайте постепенно времетраенето до 30 мин.
За друга рецепта с хрян против шипове трябва да си осигурите 40 листа и 0,5л силна ракия. Нарежете листата на ситно и ги залейте с ракията. Оставете лекарството да престои 10 дена така, преди да го прецедите. Отварата се използва за мазане на мястото с шипа, за да облекчи болките. При чувствителна кожа предварително намажете с растително масло.
Против простудни заболявания и грип си пригответе смес от 1 настърган корен от хрян и прибавен сока на 1 лимон. Съхранявайте я в хладилник и започнете приема след 10-12ч. Приемайте по 1с.л. три пъти дневно между храненията.
В миналото се е знаело, че хрянът помага против загуба на коса и оплешивяване. Днес специалистите също препоръчват фрикции на косата със сок от корен на хрян. За по-слабо агресивно действие е добре разреждането с вода в съотношение 2:1.
За една от ефективните маски за коса трябва да се настърже 1 корен хрян и да се сложи в стъклен съд. Към кашата добавете по една лъжичка сметана и зехтин. След като се смесят добре, внимателно се нанасят върху скалпа. Сложете си шапка за баня и върху нея мека кърпа. Стойте с маската 30-40 мин. и после измийте косата.
Има и друга рецепта, за която ще ви трябва освен хрян и спирт. Един настърган корен се слага в буркан, като оставите място поне 1/3 за доливане с медицински спирт. Лекът се оставя на тъмно за две седмици. След изтичането на това време се прецежда. Всяка вечер правете фрикции, като косата се измива на сутринта. Съставките на маската насърчават за развитие на нови косми, защото се активира кръвообращението.
Хемороидите са много неприятно заболяване, но народната медицина помага само ако са в начална фаза на развитие. Има много средства за това и едно от тях е хрянът.
Според рецептата 1с.л. настърган хрян трябва да се залее с 300мл вода и да се сложи да заври. Оставя се да престои за 1ч. в съда, покрит с капак. После течността се прецежда, слага се в бутилка и се съхранява в хладилника. Препоръчва се пиене 3 пъти дневно по 1с.л. Продължете лечението, докато не изпиете около 1л от отварата.
Неприятното усещане за шум в ушите е често изпитвано от възрастните хора. То им пречи на съня и на различни занимания. Хрянът може да помогне да се облекчат тези симптоми.
Затова е необходимо да се настържат 2 корена хрян. Сложете получената каша в две марлени торбички и ги затоплете до телесна температура. После ги поставете на врата и челото, като намажете мястото предварително с вазелин. Торбичките се отстраняват, като изстинат напълно.
За недобре заздравяващи рани може да се направи тинктура от хрян и алкохол. Един настърган корен от хрян залейте със спирт. Течността се прецежда след 2ч. и смесете с равно количество вода. Използвайте тинктурата за направа на компреси няколко пъти дневно.
Ако имате храносмилателно разстройство, си настържете чаена лъжичка хрян и я прибавете към 250мл топло мляко. Така получената напитка консумирайте вечер. Приложението на хряна по този начин е възможно само ако не се оплаквате от сериозни стомашни проблеми.
Хрянът помага и при главоболие и ревматизъм. Приготвянето на лек за това е лесно. Можете да си направите компрес на болното място. Настържете парче корен от хрян, смесете го с малко вода и наложете участъка.
Тъй като хрянът не съдържа мазнини, а много фибри и протеини и съвсем малко калории, създава усещане за ситост. Затова при честата му консумация или приемането му като добавка, може да предотврати риска от преяждане и е от полза за регулиране на теглото.
ВНИМАНИЕ! Писменото и визуалното съдържание в нашите статии е съставено от различни източници и представлява предложение и информационен текст. Това не е окончателна диагноза и лечение. Моля, консултирайте се с Вашия лекар в случай на здравословен проблем.