Застудяването през зимните месеци винаги води до по-висока консумация на електроенергия. Това от своя страна увеличава разходите за ток.
В различните статистики и класации България често заема място сред държавите, пилеещи най-големите енергийни ресурси.
Положението обаче на ниво граждани е възможно да се промени по-лесно. Това може да стане с интелигентните уреди, които са проектирани изцяло за автоматично дистанционно управление.
Развитието на технологиите днес позволява на пазара да се предлагат много възможности за изцяло автоматизирани и дистанционно управляеми отоплителни уреди като конвектори, климатици и газови котлета.
Използването на интелигентни уреди за отопление на дома ви дава възможност:
– градусите да се настройват в определени часове и в различни помещения;
– да се осъществява контрол чрез приложения на смартфон и други мобилни устройства;
– да се затоплят по-бързо помещенията;
– да се намалят с около 20% разходите за електроенергия, като енергоспестяващите уреди са обозначени с А и различен брой плюсове.
Разбира се, вече се говори и за умни сгради, които сами да задоволяват нуждите си от енергия. В България сме доста далеч от скандинавските държави, които са сред първите, използващи енергийната ефективност съобразно климатичните си особености.
Все пак можем да използваме различни начини, за да задържим по-дълго топлината вътре през зимата дори и без умни уреди.
Всеки от нас вече си има някаква „хитра” схема, която използва през зимата да задържи топлото вътре в дома си.
Разбира се, един от най-ефективните начини е санирането на жилището отвън и вътрешната изолация.
Но дори да сте направили това, не пречи да използвате и други трикове, за които може би не сте се досетили досега и които са много практични.
Проверете дали има отвори и пукнатини в прозорците и вратите, които пропускат студен въздух. Можете много бързо и лесно да ги запушите с уплътнителни ленти, специални лепила или монтажна пяна, които се продават във всеки магазин за строителни материали. Дори малко тиксо и силикон биха запушили малките дупчици.
Дори да имате дървен или керамичен под, постелките и килимите създават естествена изолация и ще задържат топлината. „Обличането” на дома с повече текстил ще задържа така жадуваната топлина. Ще почувствате ефекта веднага, особено ако живеете на първия етаж.
През зимата слънцето, което влиза през прозорците, също може да топли, тъй като се получава нещо подобно на „парников ефект”.
Така че вдигайте пердетата и щорите сутрин, а ги пускайте вечер. Може също да помислите за през нощта за солидни щори или термоизолирани пердета.
Направете си топлоотразител от парче алуминиево фолио и го поставете зад радиатора. Така топлината ще се задържа вътре и няма да отива навън.
След като сте сготвили, възползвайте се от топлината на вече загрятата фурна. Оставете я отворена, докато се охлади. Така кухнята ще се стопли много по-бързо.
Разбира се, ако затваряте плътно вратите след всяко влизане и излизане от стаята, също ще задържате по-дълго топлината в нея.