Сигурно не знаете, но невзрачната наглед мушмула е роднина на розата, защото е от сем. Розоцветни, а така се оказва братовчедка и на шипката.
Краят на октомври е времето, когато плодовете омекват на дървото, но е добре да се оберат преди първата слана, за да останат годни за ядене. Оставени на сянка и проветриво място, те ще угният и ще са готови за консумация.
Някой ще каже, че в мушмулата няма кой знае колко за ядене поради едрите семки. Но меката част е много вкусна, полезна и лековита.
По своя химичен състав мушмулите приличат на ябълките. Съдържат ябълчена киселина, глюкоза, лимонена киселина, фруктоза, много витамин С, различни летливи и ароматни вещества. Този уникален плод има антиоксидантни свойства, които помагат срещу риска от поява на диабет, рак, катаракта и др. дегенеративни промени. Освен това защитават мозъчните клетки от много неврологични заболявания.
Антивирусните свойства на плодовете помагат за лечението на кашлица, а чаят от листата служи за по-добро отхрачване.
Други здравни ползи от мушмулата са свързани с регулиране, контрол или профилактика на:
С чай от мушмули може да се регулира нивото на кръвната захар.
Поради ниското съдържание на натрий, но наличие на калий в достатъчно количество, мушмулите допринасят за контрола на електролитите, кръвното налягане и сърдечната честота. Предпазват също сърцето от оксидативен стрес.
В листата на мушмулата има урсолова киселина, която може да предотврати загубата на минерали в тялото и да намали ставните възпаления при остеопороза.
Според лабораторни изследвания консумацията на чай от листа на мушмула ще намали усвояването на токсини, предизвикващи рак на дебелото черво, белия дроб и устната кухина.
Подобно на морковите, мушмулите също съдържат много витамин А, който предпазва очите от дегенерация и подобрява зрението. Ако консумирате редовно мушмули, ще намалите риска от поява на катаракта.
Диуретичните свойства на мушмулите помагат на екскрецията на пикочната киселина, а това може да намали риска от заболявания като подагра и образуването на бъбречни камъни.
От друга страна, пектинът не позволява да се усвояват токсини в червата. Редовното пиене на чай от мушмули ще укрепи черния ви дроб и ще детоксикира постоянно организма ви.
Има много начини да използвате екзотичната мушмула за справяне с различни болежки.
Освен противовъзпалителни, мушмулата притежава и кръвоспиращи свойства. Ако имате възпалени кървящи венци, отварата ще спре кървенето и ще успокои болките във венците.
Ще са ви нужни около 20 плодчета, които да залеете с 1/2л вряла вода. Запарването трябва да продължи 4ч.
След това прецедете и се жабурете с получения извлек няколко пъти дневно. Останалото количество може да стои в хладилника.
Същото може да правите и когато ви боли гърло, но тогава отварата трябва да бъде затоплена.
Максималните ползи от мушмулите може да се извлекат и със спиртна настойка. Тя се приготвя с червено вино, но може и с по-слаба водка. За 200мл алкохол трябва да осигурите 10 узрели плода. Отделете семките и оваляйте почистените плодове в мед. След това ги поставете в буркан и налейте алкохола. Оставете лекарството да престои 2-3 седмици на тъмно при стайна температура.
Получената тинктура може да използвате за лечение на заболявания на дихателната система, в това число и астма. Помага при бронхит и простудни заболявания, придружени с кашлица.
Кашлицата ще се облекчи и отхрачването ще бъде по-бързо. Против настинка и кашлица пийте тинктурата затоплена и на малки глътки. За лечение на бронхит и астма вземайте по 30мл от тинктурата на гладно.
Кръвоспиращите свойства на мушмулите може да използвате и ако страдате от хемороиди. Няма да е достатъчна само консумацията на плодове, но и да си приготвите лек за външно прилагане.
Настържете около 1 с.л. кора от растението и я сложете да се вари за около 15 мин. в 1ч. вода. След това оставете да кисне още 2ч. С получената отвара си правете промивки или компреси.
Консумацията на още неузрели плодове помага против диария поради високото количество на дъбилни вещества. Можете обаче да си приготвите и лек от листата. Ще са ви нужни или 1 с.л. сухи листа от мушмула, или 2 с.л. пресни и 200 мл вода. Оставете листата да врат около 10-15 мин. на умерен огън, след което течността трябва да престои около 1ч.
Вътрешното приложение ще ви помогне против диария, а гаргарата – при гнойни налепи в гърлото.
За да потушите неприятната болка в бъбреците, направете си отвара от няколко пресни мушмули, като прибавите и 1 ч.л. листа от боровинка. Изберете не особено узрели плодове. Преди да ги пуснете в около 250 мл вряща вода, леко ги нацепете с нож. Достатъчно е да поврат 1-2 мин. Като ги снемете, пуснете листата от боровинка и захлупете съда за малко. Пийте от отварата сутрин и обед един час преди храна.
Мушмулата е полезна и в борбата против затлъстяването. В 100г плодове се съдържат 40-70 калории, 2,1г протеини, 0,8г мазнини и само 14г въглехидрати. Поради по-ниската си калоричност от други плодове като ябълките например, които съдържат 120 калории, мушмулите са добър вариант като избор за диета за отслабване.
Най-добре е консумацията на мушмули в прясно състояние, когато са омекнали. От тях много хора си правят сладка, сосове, песто, а семената им могат да служат като заместител на кафето. Ако имате повече дървета, може да изсушите мушмули на слънце.
Мушмулата е полезно растение не само с плодовете, листата и кората си, но и с дървесината си, от която се правят диригентски палки, дръжки на ножове и различни инструменти. Неслучайно преди хилядолетия хората в Азия, Китай, древен Рим и другаде са култивирали дръвчета мушмула.
Все пак мушмулата не е панацея за всички болести. Противопоказанията й са хора, които страдат от язва и повишена киселинност на стомаха, а богатият й химичен състав може да предизвика кожна алергия. За малките деца е препоръчително да започнат консумацията й с един плод на ден.