Няма хармонична и здрава връзка между двама души, ако липсва разбирателство и обич. Може да има препирни и дори скандали понякога, но въпреки това да живеете щастливо с партньора си.
Ако сте честни и отдадени един на друг, показвате любовта си, уважавате се, давате си нужната свобода и прекарвате много време заедно, можете да се радвате на спокойствие и уют във връзката си с този човек.
При някои двойки обаче, въпреки че се разбират много добре, всъщност в дълбочина зрее проблем, който по-късно може да се разрасне в по-голям конфликт.
Причината може да бъде не скандал, не изневяра, не насилие, а просто вечното съгласие с всичко на единия партньор – мъжът или жената.
Единият партньор в някои двойки обича да налага мнението си, не изслушва другия, решава проблемите сам. С една дума – игнорира факта, че може да разчита на човека до себе си, което е редно, защото живеят заедно.
Ако другият реши все пак да участва, а не да бъде направляван в съвместния им живот, то тогава той или е подценяван, или е пренебрегван, или дори остава неизслушан. Остава му да си мълчи, да прави това, което изисква властният му партньор. Не се карат, живеят добре, но привидно.
Няма го истинското общуване, дори малкия спор, в който всеки да сподели своята истина. Рано или късно такова съжителство или брак, ще приключи.
Оказва се, че понякога съгласието е по-проблемно в една връзка, защото издава липса на интерес към другия, на уважение към мнението му, дори на любов.
Проучвания на американски психолози показват, че двойките, които често спорят един с друг, се обичат повече от другите, които живеят в пълна хармония.
Според тях причините за това за няколко:
Дори самите семейни двойки, участвали в изследванията, твърдят, че ако спорят веднъж седмично, това им помага. Така е, защото те подлагат на обсъждане различни теми, по които не са на едно мнение, т.е. борят се да преодолеят несъгласията и да останат заедно.
Фактът, че оспорват гледната точка на другия, е знак, че са готови да го изслушат и уважават мнението му.
Дори да са много бурни, най-добре е да се появяват от време на време. Ако се отлага решението на даден проблем, има вероятност да ескалира.
Мнението на специалистите е, че постоянното съгласие дори е по-проблемно за връзката, отколкото караниците.
За да бъде спорът не просто спор, а да води до успешен резултат, трябва да се спазва следното:
– да не се изричат обидни думи и определения;
– да не се използват лъжи;
– да не се повдигат теми за миналото и възпитанието на другия.
Споровете дори могат да се окажат по-полезни за здравето, както установява в свое изследване Ернест Харбург, професор в Мичиганския университет. Потискането на гнева увеличава риска от стрес и сърдечни заболявания.
Така че, нека спорим, да го правим аргументирано, разумно и градивно без да унижаваме отсрещната страна. Нали казват, че в спора се ражда истината. А и както става ясно, ще бъдем по-здрави и ще имаме щастлива връзка.