1. Национален фолклорен събор „Рожен“
Националният фолклорен събор „Рожен“ е събор на народното творчество, провеждан на поляните на прохода Рожен в Родопите от 1961г. насам. Съборът представя „народната музика, обичаи, обредност, словесен фолклор, танци, облекла и носии – цялостната традиционна народна култура“, съчетано с „изложение на традиционния български поминък“.
2. “Пирин пее“
„Пирин пее“ е събор на народното творчество, провеждан от 1962 година насам в местността Предела, община Разлог.
В центъра на фестивала са изпълненията на народни песни, но се представят също и инструментална музика, народни танци, различни видове носии и артефакти, свързани с българския фолклор, както и занаяти, обреди и други.
3. Национален събор на българското народно творчество „Копривщица“
Националният събор на българското народно творчество е събор на народното творчество, провеждан през около 5 години в местността „Войводенец“ край Копривщица от 1965 година насам. Той е насочен към представянето на автентичен български фолклор (народни песни, танци и обичаи, включително лечебни практики), провежда се без участието на професионални изпълнители и е централното и най-значимо събитие в системата на съборите на народното творчество в България.
4. Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва“
Международният фестивал на маскарадните игри „Сурва“ в Перник e най-големият в България и на Балканите. Той популяризира достигнали до днес варианти на традиционна ергенска обредност, част от българската фолклорна традиция. С конкурсния си характер фестивалът е среща и надпревара на живите ѝ носители, най-популярни с наименованията „сурвакари“ и „кукери“.
5. Международно гайдарско надсвирване село Гела
По традиция през първия ден (тази година 6 август) се провежда конкурсната програма, когато участниците, разпределени в различни възрастови групи, представят уменията и изпълненията си пред журито и всички посетители.
Следващият ден (7 август) е отделен за народно веселие с много музика и хора́, както и за родови срещи на съборската поляна. Гайдарското надсвирване и традиционният събор на Илинденските поляни в близост до Гела през 2022 година ще се проведат на 6 и 7 август.
6. Международен фолклорен фестивал Бургас
Всяка година, освен в Летния театър, фолклорните групи радват бургазлии с изпълнения на открити сцени. Част от фестивалната програма предлага и изложба-пазар на традиционни сувенири и празнични дефилета, съпътстващи концертите на външните сцени.
Грандиозен концерт – спектакъл, с участието на всички състави закрива всяко поредно издание на фестивала. Именно тогава е и кулминацията на празника наречен Международен фолклорен фестивал. Вълнението и настроението на многобройната публика ескалират, когато всички състави – участници излязат заедно на една сцена и по традиция изпълнят някоя от най-красивите ни български народни песни. Те за последен път карат хората да им станат на крака, аплодирайки таланта и вълшебната магия, която пресъздават, танцувайки на сцената своята програма.
Аплодисментите и радостта от преживяното и споделено с всички ни е един своеобразен подарък, носещ смисъла, че в колкото и наситен на различни преживявания свят да живеем, изкуството е това, което ни обединява и ни кара да бъдем по-добри и благодарни.
През 2019 год. се проведе 47-то издание на Фестивала. Бургазлии и гости на града отново се докоснаха до автентичния бит и култура на различните народи между 26-ти и 30-ти август.
Химн на фестивала е „Прехвръкна птичка“. Повече информация за фестивала ТУК
7. Национален събор „Петрова нива“
Община Малко Търново е организатор на традиционния събор посветен на Илинденско-Преображенското въстание. Съборът се провежда в землището на с. Стоилово община Малко Търново.
8. Фестивалът на фолклорната носия Жеравна
Основен организатор на фестивала е създадената от Христо Ив. Димитров и семейство Андерсон Фондация „Българе”. Съвместно с марката „Бона фиде”, Община Котел и Кметство Жеравна, Фондацията организира ежегодния международен Фестивал на фолклорната носия, чието първо издание е през август 2008 година. Неизменен домакин на фестивала през годините е екипът на Национален фолклорен ансамбъл „Българе”. Фестивалът е частна инициатива и се издържа благодарение на приходите от входната такса и от дарения. Всяка година десетки дарители и медийни партньори допринасят за успешното провеждане на родолюбивата инициатива в Жеравна. Още информация на jeravna.com/festival.php
9. Фолклорен събор „Златна гъдулка“ – Русе
Съгласно регламента, съборът „Златната гъдулка“ се провежда в два раздела: обработен фолклор (танцови състави, хорове, вокални групи за обработен фолклор, оркестри) и изворен фолклор (обичаи, певчески групи, групи за игри на песен – със или без съпровод, инструментални групи, играчи, певци, свирачи, разказвачи).
Участниците се оценяват от жури. В рамките на програмата се организира Алея на занаятите, организирана от Дунавската задруга на народните художествени занаяти в Русе. Фестивалът се провежда в Парка на Младежта
Пълният регламент и Формулярът за участие са публикувани на сайта на Община Русе.
10. Международен фолклорен фестивал на инструменталните и танцови групи – Раднево
Фестивалът е на инструменталното и танцово изкуство, като дава възможност за изява на множество любители на българския фолклор и повишава мотивацията им да се занимават с конструктивната творческа дейност в областта на изкуството.
Още информация за предстоящи фестивали и събори през 2022 и 2023 година:
www.fest-bg.com
www.sabori.bg
www.festivali.eu