От ранно детство ни казваха, че закуската е най-важната за деня. Освен това от 2010 г. това е официално заложено в препоръките на почти всички диетолози. Преди се смяташе, че обилната закуска позволява да не се трупат излишни килограми, подобрява метаболизма и дава тласък на енергия за целия ден. Но днес диетолозите вече опровергаха това широко разпространено мнение.
Проведено е проучване, което показва, че сутрешното хранене не е, както беше споменато по-горе, като начало за задействане на метаболитните механизми, благодарение на което хората успяват да консумират по-малко калории през деня. Диетолозите, провеждайки експеримента с доброволци, са показали, че липсата на закуска в ежедневната диета не причинява или допринася за преяждането по време на обяд или вечеря. Нито води до увеличаване на приема на калории или наддаване на тегло.
Интересното е, че в хода на експеримента е забелязано, че отказът от ядене сутрин променя хормоналната реакция на организма към храната: до обяд нивото на лептин, който изпраща сигнали за постигане на ситост, намалява. Но в същото време, след обяд, нивото на грелин, което повишава апетита, също намалява, както и общото ниво на кръвната захар (субектите ядат обичайната си високо въглехидратна храна) и производството на инсулин.
Понастоящем е доказано, че да поддържате здравословен начин на живот или да отслабнете, редовното, тежко хранене сутрин не е задължително. Яденето на обилни храни за закуска обаче също не е вредно. Всичко е много индивидуално, всеки организъм е уникален и затова изисква специален подход. Ако нямате желание да ядете сутрин, тогава не бива. Или обратното.
Диетолозите и привържениците на здравословното хранене през годините неуморно повтаряха, че закуската е най-важното хранене за деня и трябва да се яде колкото се може повече сутрин, за да презаредите батериите и да избегнете преяждането през целия ден.
Проучване, което се състоя от 13 стъпки, се оказа много просто, но изключително ефективно. На всеки етап независими групи от хора пропускаха закуската, докато други, напротив, получаваха обилни сутрешни ястия. След това се заеха с една задача – да преброят количеството изядена храна за целия ден. Оказа се, че добре хранените участници в експеримента изяждаха средно по 260 калории на ден през деня, отколкото тези, които не закусват. Нямаше разлика в липсата на апетит в зависимост от количеството изядена сутрин. Интересното е, че субектите, които пропускат закуската сутрин, отслабват по-често.
Според резултатите от тяхната работа експертите отбелязват, че сутрешното хранене не играе голяма роля в разпределението на енергията или загубата на тегло. Според тях всеки човек е индивидуален и ако след събуждане ви мързи да приготвите обилна закуска, то тялото просто няма нужда от него.