Сгушено в гориста местност на планината Тян Шан, казахстанското езеро Каинди предлага уникален подводен сюрреалистичен свят. Но не той е най-интересното нещо в този естествен язовир.
Когато през 1911 г. гигантско свлачище предизвиква земетресение, долината е блокирана от множество развалини. Дъждовната вода, която се събира през годините, оставя в плен десетките дървета и те се „приютяват” в сладководните води на езерото Каинди.
Днес вкаменените ели изглеждат мистериозно и мистично и придават завладяващ чар на езерото, привличайки водолази от цял свят, за да им покажат един фантастичен подводен свят.
Най-невероятното е, че повече от 100 години след земетресението, могат да се видят игли по клоните на вкаменените дървета, благодарение на ниските температури на водата и високата надморска височина.
В Северна Ирландия дърветата имат свой мистичен свят, сякаш искат да ви грабнат и да ви отнесат в него. Тъмните живи плетове са засадени от семейство Стюарт през 18 век, за да оформят алея към дома им. Дърветата се намират от двете страни на пътя, образувайки тунел помежду си с ширина между 6-10 метра.
Целта на засадените дървета е да впечатляват гостите на семейството, но днес те са сред най-невероятните природни феномени в света. Тунелът от живи плетове дори бе използван в популярната фентъзи поредица „Игра на тронове”.
Ако се разходите през пустинята Каракум в Туркменистан, ще станете свидетели на нещо, което не сте виждали дори и в сънищата си. Пред очите ви ще се открие изненадваща гледка – огромен горящ кратер, които предизвиква изключително високи температури.
Със сигурност няма да ви разрешат да се доближите до кратера с диаметър 70 метра, чийто огън не може да бъде потушен, но с удоволствие можете да си поръчате кафе в заведението наблизо и да прекарате незабравими моменти в съзерцание на тази опияняваща гледка.
Тази порта към ада не е дело на природата, а е създадена умишлено в търсене на газ. Когато сондата попада в подземна пещера, тя създава истинска опасност заради намиращия се там природен газ. Мястото е заринато с природно стъкло, а кратерът е запален, за да се спре изтичането на отровния газ.
Древни дървета с вид на аспержи и височина над 12 метра, звучи налудничаво, нали? В Йемен на остров Сокорта обаче действително съществуват тези странни растения, чиито плодове са източник на „драконова кръв” – тъмно червена смола с лечебни свойства.
Ценната смола е търгувана още от първите жители на острова, които я използвали за различни цели. Тъй като се събира само веднъж годишно, стойността й била изключително висока още през древността. Говори се, че с нея са лекувани дори раните на римските гладиатори.
Климатичните промени обаче днес са истинска заплаха за датиращите повече от 1000 години растения. А зачестяващите циклони на острова унищожиха значителен процент от гората и прогониха част от местното население.
Ако силните миризми не ви понасят, вероятно за вас ще бъде истинско предизвикателство да изследвате вулканичния пейзаж на Етиопия. Тук от земята блика чиста киселина, съчетана с миризмата на сяра, от която ви се подкосяват краката. Токсичните хлорни и серни пари правят въздуха непоносим, а подземната бълбукаща вода създава извори, в които определено не бихте искали да се изкъпете.
Съчетанието от солена равнина и горещи подпочвени води предизвиква отлагането на минерали на повърхността. Въпреки неприятната миризма обаче вулканът Далол определено е невероятна гледка, а преобладаващите температури тук са доста над 30 градуса по Целзий.
Цветната хидротермална система се състои от малки горещи гейзери, заобиколени от солена равнина, осигуряваща все още прехраната на хората от Афар. Солните блокове се транспортират през пустинята с кервани от камили и представляват интересна гледка.
Без да ви разочароваме, ще ви разкрием, че вулканът Кава Иджен на остров Ява всъщност има също толкова червено-оранжева лава, каквато и всички останали вулкани. Вероятно се питате откъде тогава тръгва изразът „синя лава”?
В случай на изригване, към повърхността заедно с лавата изтичат и голям брой серни газове, които се появяват с магмата при високо налягане и температури над 600 градуса по Целзий. Когато тези серни газове влязат в контакт с кислорода и се запалят допълнително от лавата, сярата изгаря и това предизвиква сини оттенъци. Това обаче се забелязва единствено през нощта.
Намиращото се в Северна Танзания езеро привлича хиляди туристи всяка година не само заради разнообразието от птици, но и заради страховития си вид.
Вулканът Ол Дойньо Ленгай е причина за зловещата гледка. Неговата лава се състои предимно от натриев карбонат, с който се насищат водите на езерото. Те са наситени не само със сол, но и със сода и магнезий. Това е причината, когато едно животно влезе в контакт с езерните води, да се „мумифицира” и запазва за вечността.
На пръв поглед Голямата синя дупка не е нищо повече от подводна бездна с елипсовидна или фуниевидна форма. Ако я погледнем по-отблизо обаче, ще разберем, че това не е просто дупка в океана. Подземната пещера е създадена от ерозията и е наводнена от повишаването на морското равнище. В резултат на това, този природен феномен се превръща в едно от най-невероятните и красиви места по света.
Днес голямата синя дупка е истински рай за водолазите, които имат шанса да я изследват и опознаят отблизо. Там се намират гигантски сталактити, плочи и колони с дължина до 12 метра, образувани по време на ледниковите периоди. Опитните водолази могат да се впуснат до 80 метра дълбочина, за да видят с очите си подводните дюни и скални первази.
Голямата синя дупка е дом на интересни подводни обитатели и предлага изобилие от удивителни видове корали.
Това не са всички природни феномени, които ни завладяват и учудват едновременно. За щастие, в природата съществуват още десетки удивителни чудеса на природата, които трябва да съхраним за бъдещите поколения.