Когато решим да се забавляваме или да послушаме музика, често звукът от телефона или лаптопа не е достатъчен да удовлетвори напълно нуждите ни. За това на помощ идват евтините блутут колонки или както е модерно да се наричат блутут спикъри.
На пазара, много фирми предлагат най-различни модели колонки, различни по размери и цена. Подбрахме за вас най-добрите евтини колонки, като цената на всички е под 100 лева. Главните критерии, на които наблегнахме докато подготвяхме списъка бяха – цената, качеството на звука, издръжливостта на батерията и компактните размери.
Изледването сред потребителите на блутут колонки в Европа, недвусмислено доказва , че най-добрата и евтина блутут колонка е Anker Soundcore 2. Фирмата Anker е известна преди това със своите кабели за зареждане на мобилни телефони и външните си батерии, но навлизайки на пазара на безжични спикъри се превърна с реален конкурент на утвърдени марки като JBL и Sony.
Втората в списъка ни Oontz Angle 3 е също много добра колонка, може би единственно отстъпва на Anker Soundcore 2 по издръжливостта на батерията си, която е 15 ч, а при Anker 24 ч.
1. Anker Soundcore 2
Размери: 16,76 x 4,57 x 5,59 см;
Тегло: 340 грама
Водо и прахоустойчив: да
Мощност: 12W
Време на възпроизвеждане: 24 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): да
Anker Souncore 2 ви предлага почти всичко, което може да поискате от една блутут тонколонка. Тя е компактна, страхотен звук, като балансира бас със среди и високи. Водустойчива IPX5, което означава, че може да е със вас в банята и около басейна. Когато добавим и 24 часовото време за възпроизвеждане, наистина заслужава да бъде на челно място в класацията на най-добрите евтини спикъри.
2. Cambridge SoundWorks Oontz Angle 3
Размери: 13,5 х 6,7 х 7,1 см;
Тегло: 420 грама
Водо и прахоустойчив: да
Мощност: 10W
Време на възпроизвеждане: 14 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): да
С цена от около 30 долара, Oontz Angle 3 е второто ни най-добро предложение. С компактните си размери и иновативен дизайн, по нищо не отстъпва на Anker, може би единственно с по-слабата си батерия, която може да възпроизвежда музика до 14 часа. Степента на водоустойчивост е също IPX5.
3. Tribit XSound Go
Размери: 17.02 x 5.59 x 5.84 cm;
Тегло: 390 грама
Водо и прахоустойчив: да
Време на възпроизвеждане: 24 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): да
Като параметри XSound Go, изключително се доближава до Anker Souncore 2, дори има два плюса. И това са: по високият IPX7 рейтинг и приложението на Tribit с което може да настроите ввука според вашият вкус, което при по-горните модели липсва.
Разбира се, минусите на Tribit също трябва да се вземат под влияние, това са малко по големите му размери и фактът, че XSound Go отстъпва на Anker по басова мощност. Цената на Tribit, също е малко по-ниска в сравнение на предните два модела.
5. Doss SoundBox
Размери: 16.76 x 7.37 x 6.86 cm;
Тегло: 557.92 грама
Водо и прахоустойчив: да
Време на възпроизвеждане: 12 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): да
Ако имате нужда от евтин блулут спикър и ще го ползвате предимно в затворени помощения, може би ще харесате DOSS SoundBox. Заради изящният му външен вид и избор на цветове, много хора го предпочитат пред това да платят малко повече за по горните модели. Макар и да е сертифициран с IPX4, ние не ви препоръчваме да го полвате в ектремни външни условия. Тази колконка разполага с микрофон, чрез който да водите конферентно телефонните си разговори.
6. Kiyedam 5W speaker
Размери: 9 x 5 x 9 cm;
Тегло: 280 грама
Водо и прахоустойчив: да
Време на възпроизвеждане: 10 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): да
Kieyedam е Китайска компания, специализирана в производството на бюджетни блутут слушалки и колонки. Двата най-известни модела, които предлагат на пазара се радват голям интерес в Amazon маркетплейса. Привличат потребителите с изключително ниската си цена и качесвтото, което предлагат. По-малката и компактна колонка на Kiyedam, предлага прилична водо и прахоусойчива изолация, което я прави подходящо за използване дори и под душа. Компакният размер позволява да го носим дори и в джоба си. Качеството на звука е задоволително, звукът не се изкривява дори и когато е увеличена до край. Недостатък е може би слабият бас, но трябва да имаме в предвид, че това е компактна 5 ватова колонка, която не е проектирана за парти колона. И за финал да добавим, че от Kiyedam са интегрирали в тази малка блутут колонка и модул за FM радио, така че дори и да не я свържем с телефона си можем да слупаме любимото си радио.
7.EWA A106 Pro
Размери: 4.8 x 4.8 x 3.84 cm;
Тегло: 175.77 грама
Водо и прахоустойчив: да
Време на възпроизвеждане: 6 часа
Възможност за свързване на две колонки (TWS): не
Това е най-малкият по размери представител на списъка ни с евтини блутут колонки. Макар и миниатурен като размери, Ewa A106 Pro предлага доста добро качество на изпълнение, страхотен звук и много добра хидроизолация. Може да го вземете с вас буквално навсякъде – на пажа, в планината или под душа. С малките си размери и 3 ватов драйвър е добро решение за слушане на подкасти или аудио книги. Една от колонките които напълно оправдават цената си. Минус е, че не може да се свържат две колонки за стерео ефект, за разлика от всички други колконки от списъка.
Най-подходящата за вас колонка, може да я изберете, като наблегнете на баланса между цена, качество на звука, размер и характеристики. Въпреки, че нито едно от нашите предложения не струва скъпо, ще усетите разлика между тези от 80-90 лв и тези от 30-40 лв. Разликите могат да бъдат както качеството на звука, така и растоянието за свързване или продължителността на батерията.
Важно е да определите, къде най-често ще я използвате, дали навън или по-скоро у дома. Ако ще я ползвате, край басейна е добре да изберете с по-добра хидроизолация, ако пък ви е нужна за поход – спрете се на по-лека и с компактни размери. Ако сте се спрели на две колонки, като едната е под 50 лв, а другата над – нашият съвет е да вземете по скъпата, качеството ще ви се отплати във времето.