Умората е широкоразпространена сред съвременните хора и оказва огромно влияние върху качеството на живот. Често тя се дължи на фактори, за които не сме предполагали, а в други случаи – на очебийни такива, като заседнал начин на живот, непълноценно хранене, липса на витамини и най-вече на витамин D.
Умората намалява качеството ни на живот и се отразява на всички негови сфери. Заради нея сутрините ни изглеждат тягостни, събуждаме се без настроение, нямаме желание за ежедневните ни задачи. Тя не е просто досадна, а пагубна за професионалния и личния ни живот. Ето защо трябва да се борим с нея с всички сили, ако искаме да живеем нормално.
Ако и вие страдате от хронична умора, следвайте нашите съвети, за да се отървете от нея още сега:
Недостигът на витамини със сигурност е сред виновниците за тягостното ви състояние. Особено това важи за „слънчевия“ витамин D, който основно си набавяме от слънчевите лъчи. След мрачната зима е нормално да страдаме от неговата липса и да имаме нужда от повече слънчева светлина.
Първо може да коригирате храненето, така че да получите повече витамин С, витамини от група В, калций, желязо, мед, магнезий, манган, йод и фосфор. Тези витамини и минерали „работят“ за всички важни функции в организма, дават ви повече енергия и добро кръвообращение.
За витамин D трябва да излизате по-често на открито, както и да консумирате повече риба, гъби, мляко, цитруси, яйца, тофу, зърнени закуски.
Може да помислите и за комплексни хранителни добавки, които ще ви подпомогнат в компенсирането на недостига на витамини. Те обаче не заместват пълноценното хранене и „работят“ най-добре в комбинация с полезните храни.
Енергийните ви запаси са като батерия. Когато я изтощите напълно, тялото ви ще се чувства уморено и отпаднало. Мобилният ви телефон не работи без заряд, нали така? Трябва да го включите към зарядно устройство, за да възстанови дейността си. Така е и с организма ви.
Открийте какво ви зарежда с позитивна енергия, с какво релаксирате най-добре, кои са всички малки удоволствия, носещи ви спокойствие, уют и настроение.
Избягвайте стресовите ситуации и високото напрежение. Не по-малко пагубни за здравето ви са лошите хора, които за кратко време ви демотивират. Обградете се с позитивни хора, чийто живец ще въздейства благотворно и на вас.
Когато сме заети, дишаме плитко. Ако не получаваме достатъчно кислород обаче, е нормално да се чувстваме уморени.
Затова няколко пъти дневно тренирайте дълбоко дишане. Поемете си въздух, задръжте го за няколко секунди и го издишайте бавно. Ще усетите как това ви носи спокойствие и успокоява тревожното мислене. Освен това, ви зарежда с повече кислород. Правете го на отворен прозорец, а когато сте сред природата, не забравяйте да дишате по същия начин.
Нека ви стане навик да не лягате след 22:00. Доказано е, че сънят от 22:00 до 7:00 е най-полезен. Изградете си добри навици на сън и следвайте определен режим. Заспиването и събуждането в различни часове не е полезно нито за биологичния ви часовник, нито за здравето ви.
Избягвайте да гледате телевизия, особено новини и криминални сериали. Поставете си за цел да използвате по-малко смартфона, таблета, компютъра. Инвестирайте това време в разговори с близки и приятели. Общуването с тях ще ви зареди с повече енергия и оптимизъм .
Всички тези „спешни“ мерки против умора ще дадат резултат и при вас. Най-важното е обаче да си осигурите повече щастие, радост и забавни моменти, с които да бягате от реалността. Забавлявайте се, обичайте, правете добро – това е ключът към пълноценния живот.