Една от най-популярните и широко използвани билки още от векове е лайката. Обикновено първото, за което се сещаме, когато не се чувстваме добре, е да си направим чай от лайка. Неслучайно се смята, че лайката е билка за всеки и всичко със своя универсален характер.
Латинското наименование на лайката е Matricaria. Тя е от семейството на маргаритките и наистина прилича на маргаритка в умален вариант. Наричат я още лайкучка или полска лайка.
Стъблото на това едногодишно тревисто растение е разклонено и може да достигне до половин метър височина. Листата на лайката са перести и нарязани. Има дълги дръжки с много разклонения, в края на които са разположени бели цветчета с жълта изпъкнала част в средата. За разлика от дивата лайка, те имат куха основа и миришат приятно. Събрани са в съцветие, приличащо на кошничка. Плодът на лайката е малка кафява семка с продълговата форма.
Лайката расте покрай пътища, по поляни и пасища, макар че употребата на торове и пестициди са причината да се среща все по-рядко.
Малките дребни цветчета на лайката се събират през месеците май-август. Добре е това да става при слънчево време по обед, когато главичките на цветето са с отворени листенца.
Съставът на лайката откъм полезни вещества е изключително разнообразен. Те са съсредоточени най-вече в цветовете, богати на етерично масло. В него ценни за организма са азулените, парафинът и сесквитерпените от кадиненов тип, а също и каприловата, нониловата и изолереановата киселина.
Етеричното масло съдържа още бизабол, кумарини, флавонови гликозиди, слузни вещества, каротин, витамин С, различни слузни и горчиви вещества.
Латинското наименование на лайката произлиза от думата mater – „майка”. Затова я наричат още „майчина билка”. Може би защото още старите египтяни са употребявали лайката за заболявания и гинекологични проблеми при майките и жените като болезнена менструация, кръвоизливи, възпаления на матката и др.
Но лайката има още десетки полезни свойства, като помага при:
– коремни болки, спазми, гастрит, газове и др., вкл. и колики при малки деца;
– всички възпаления, особено на лигавицата – конюнктиви, кожни обриви, зъбобол, инфектирани рани, хемороиди и др.;
– заболявания на нервната система – действа успокояващо и подобрява съня;
– висока температура и болки от наранявания;
– невралгии и ревматизъм;
– хрема, синузит и болно гърло.
Лайката е от онези билки, които могат да се използват както вътрешно, така и външно, в зависимост от нуждата. От нея се приготвя най-вече чай, но помагат и компресите. Можем да я използваме като добавка към водата за обливане след баня. Инхалациите с лайка помагат ефективно при грипоподобни състояния. Маслото от лайка притежава успокояващо и отдавна се произвежда в много страни от Източна Европа, вкл. и България.
Чай от лайка се използва от векове за успокояване на нервната система, помага при мигрена, действа и антистресово. Има противовъзпалително и антимикробно действие,облекчава болки в стомаха, зъбобол и др. За приготвяне на чай са нужни няколко лъжици пресен или изсушен цвят, добавя се гореща вода и се изчаква да престои няколко минути под капак.
Компресът от лайка за уморени очи и лошо зрение е известно народно средство. Можем да поставим на очите си напоен с отвара от лайка памук, или направо пакетчета чай. След около 20 мин. изплакваме. С отвара от лайка можем също да обтриваме лицето си, ако имаме суха или проблемна кожа.
Инхалация с лайка се прави, като няколко лъжици цвят се пуска във вряща вода, след което съдът се отстранява от котлона. Около 10 мин. парите се дишат, като главата се покрива с кърпа. Инхалациите помагат много при настинка и съпровождаща я кашлица.
Маслото от лайка успокоява нервната система, действа благотворно на храносмилателната система и се прилага и при кожни изгаряния, екзема и др. кожни проблеми. Промивките с него помагат при проблеми с очите, матката, ануса и др. Масажите с масло от лайка облекчават и лекуват различни алергии, болки в гърба и мускулите, ето защо маслото се използва при направата на лосиони, кремове и мехлеми, както и вода за уста за лечение на възпалени сливици и проблеми с устната кухина.
Ако нямаме възможност сами да си наберем лайка, можем да открием тази билка с магични свойства в аптеките и био магазините. Защото няма нищо по-добро от билков чай с лайка – сутрин за тонус, а вечер за релакс.