Първото, което трябва да помните, е, че това се случва във всяка връзка. Дори отношенията ви да са блестящи, това не означава, че на някакъв етап няма да изпитате отчуждението на човека до вас. И когато той започне да се оттегля, все още не означава, че всичко е загубено. Ако „прекъснете“ надеждата обаче това се може да се окаже фатално за отношенията ви.
Горчивият опит от минали връзки може да се окаже непосилно бреме, което да причинява катаклизми в отношенията с настоящия партньор. Ако човекът до вас пази все още „живи“ горчивите спомени от разочарованията си, вероятно той се дистанцира на моменти от страх – страх да не бъде наранен, излъган и предаден отново. Много е трудно да балансирате в такава връзка. Вероятно имате желанието да му се доказвате непрекъснато и да се опитвате всячески да спечелите доверието му. И това е нож с две остриета.
От една страна се изтощавате емоционално и физически винаги вие да бъдете човекът, който работи за връзката, от друга – губите самоуважението си. Ако той не е готов да започне на чисто с вас, усилията ви вероятно няма да бъдат увенчани с успех.
Първата стъпка е да разберете, че проблемът няма нищо общо с вас. Не е добра идея да мобилизирате всичките си усилия да бъдете любезни, винаги усмихнати и разбиращи, когато се чувствате пренебрегнати и тъжни. Започнете с един сериозен разговор, в който поставете ясни граници. Да, вие ще му дадете време, няма да го притискате и изисквате, но няма и да вършите неговата работа по изчистване на старите травми. Това е негова задача, не ваша. След този разговор или ще се почувствате по-близки, или той ще „натрупа“ още защитни стени около себе си. И това не е толкова лошо, тъй като ще ви помогне да разберете имат ли бъдеще отношенията ви.
Оттеглянето може да е вик за помощ, сигнал за недостатъчно внимание от ваша страна, начин другият да покаже, че е обиден, разочарован или емоционално нестабилен. Той всъщност иска вие да му протегнете ръка и да привлечете вниманието му. Вероятно не е сигурен във вас, има свои вътрешни конфликти, липсва му зрялост или просто е от хората, които искат да бъдат преследвани.
При всички положения това е червен флаг, който не трябва да игнорирате. За да разберете какъв точно е проблемът, ще трябва да отхвърлите причините една по една. Отделяйте му повече време, попитайте деликатно дали нещо в поведението ви не го е отблъснало, покажете, че все още го харесвате и имате нужда от него. Ако всичко това не помогне, спрете да правите каквото и да е и заживейте своя живот. Не е изключено той да се върне емоционално във връзката, когато разбере, че може и да ви загуби.
Нито една връзка не е защитена от външни влияния. Емоционалното оттегляне на партньора ви може да е резултат от влиянието на външни хора. Ако имате такива подозрения, обърнете внимание на приятелския му кръг. Има ли нови приятели, познати и колеги? Прекарва ли повече време с тях, отколкото с вас? Усещате ли негативна намеса от страна на роднините му?
Бъдете открити и честни. Споделете опасенията си, че му влияят лошо, но като равноправен партньор, а не като надзирател. Не поставяйте ултиматуми, не заплашвайте и не критикувайте. Бъдете негов приятел, защото понякога човек не усеща зловредното влияние на другите. Дайте му време за размисъл и чакайте. Твърде възможно е да разбере грешката си.
Еднообразието в дългата връзка може да доведе до отчуждение, особено ако липсва добра комуникация. Партньорът, който се нуждае от забавления, нови усещания и адреналин, е възможно да се почувства затворен в клетка. Това се случва най-често след появата на децата, увеличаване на отговорностите или просто с течение на времето, когато любовта вече не е така силна. Ако към това прибавим и неуспехи в работата и финансови затруднения, отчуждението не е никак изненадващо.
Излизайте по-често само двамата. Инициирайте интересни разговори. Не избягвайте физическата близост, защото липсата й често е в основата на отчуждението. Върнете тръпката и романтиката в отношенията. И, да, това е напълно възможно дори да сте заедно 20 години.
Възможно е партньорът ви да има проблеми в работата, в отношенията с приятели или роднини, здравословни притеснения. И тъй като не всеки успява да дава най-доброто от себе си на всички фронтове, не е изключено той да се дистанцира, за да се концентрира върху проблемите си. Не всеки обича и да споделя и това не го прави непременно лош. Много мъже, например, отказват да говорят за тревогите си и бягат в своята „пещера“, за да търсят решение.
Независимо какъв е проблемът, вие имате право да знаете, но само толкова. Попитайте какво се случва и акцентирайте, че се тревожите за него. Може би това ще отключи желанието му да сподели. А може и просто да откаже да разговаря на тази тема под предлог, че всичко е наред. В този случай се опитайте да не го приемате лично и се концентрирайте върху нещата, които ви правят щастливи. Днес може и да ви се струва, че всичко е загубено, но утре слънцето да изгрее и над вашата връзка.
Всички връзки имат своите приливи и отливи. Важно е да се научим как да взимаме максималното от приливите и как да не се плашим от отливите. Те са предизвикателство, което само ни прави по-силни и може и сега да не ви се вярва – но те заздравяват отношенията ви. Когато преживеете какво ли не заедно и въпреки това, оцелеете като двойка, разбирате, че едва ли нещо ще може да ви раздели. Това ви дава сигурност, която няма как да получите по друг начин. Ето защо е важно да не приемате отчуждението за края на света, а просто да изчакате слънцето да ви намери измежду буреносните облаци.