Индустриалният коноп/канабис е растение, което се използва за производство на влакна, биогорива, хартия, пластмаса и други продукти. Той се отличава от марихуаната по това, че съдържа много ниско ниво на психоактивното вещество ТНС (тетрахидроканабинол), което предизвиква опияняване при консумация. Индустриалният коноп е законен в много страни, включително и в България от 2018 година.
За да се произведе индустриален коноп, трябва да се спазват няколко стъпки:
– Избор на подходящ сорт коноп, който да отговаря на климатичните условия и целите на производителя. Съществуват различни видове коноп, които имат различни характеристики по отношение на растеж, устойчивост, влакна, семена и др.
– Подготовка на почвата и засяване на семената. Почвата трябва да бъде богата на органични вещества, добре дренирана и рехава. Семената се засяват на дълбочина от 2-3 см, на разстояние от 10-15 см едно от друго. Засяването обикновено става през пролетта или лятото, в зависимост от климата.
– Грижа за растенията. Индустриалният коноп изисква редовно поливане, плевене и прореждане. Поливането трябва да бъде умерено, за да не се задушат корените. Плевенето помага за премахване на плевелите, които конкурират за светлина, вода и хранителни вещества. Прореждането служи за подобряване на вентилацията и предотвратяване на разпространението на болести и вредители.
– Жътва и обработка. Жътвата на индустриалния коноп става обикновено през есента, когато растенията достигнат зрялост. За производство на влакна се жънат целия стъбла, а за производство на семена – само горната част. Обработката на влакната включва ротация (отделяне на кората от дървесината), макерация (разтваряне на лигнин и пектин), чесане (разделение на влакната) и прежда (превръщане на влакната в нишки). Обработката на семената включва сушене, трошене и пречистване.
Производството на индустриален коноп може да бъде печелившо дейност, ако се използва ефективно и разумно. Индустриалният коноп има много ползи за околната среда и икономиката, тъй като расте бързо, не изисква много пестициди и торове и подобрява почвата. Семената от коноп са богати на полиненаситени мастни киселини и имат висока хранителна стойност за човека и животните. Маслото от конопено семе има уникален профил на мастни киселини и лечебни свойства. В Европейския съюз отглеждането на индустриален коноп е разрешено от 1996 г., но в България все още не е разрешена дестилацията на канабис за получаване на масло.
Колко може да се печели от индустриален коноп зависи от много фактори, като площта, добива, цената на пазара и начина на преработка. Според някои източници, добивите от семена от коноп варират от 62 до 150 кг/дка, а цената на масло от конопено семе е около 60 лв./кг.
Куриоз е, че нас е забранена дестилацията на канабис с цел получаване на масло, което е по-скъпо и дава добавена стойност в производството. В същото време в цяла Европа е разрешено добиването на ценното олио чрез специфична дестилация.
Конопът има много предимства, като:
– Екологичност. Индустриалният канабис е биоразградим, не замърсява почвата и водата, абсорбира въглероден диоксид и освобождава кислород, предотвратява ерозията и подобрява плодородието на почвата.
– Икономичност. Индустриалният коноп е лесен за отглеждане, не изисква много химикали и машини, има висок добив и ниски разходи за обработка, може да се използва за производство на много разнообразни продукти с висока добавена стойност.
– Социалност. Индустриалният коноп може да създава работни места, доходи и благосъстояние за местните общности, да подпомага развитието на малкия и среден бизнес, да стимулира иновациите и научните изследвания, да подобрява качеството на живота и здравето на хората.
Заключение: Индустриалният коноп е растение с голям потенциал за бъдещето. Той може да допринесе за решаването на много екологични, икономически и социални проблеми, ако се отглежда и използва по устойчив и отговорен начин.
НОРМАТИВНА УРЕДБА:
Наредба № 1 от 12 март 2018 г. за условията и реда за издаване на разрешение за отглеждане на растения от рода на конопа (канабис), предназначени за влакно, семена за фураж и храна и семена за посев, със съдържание под 0,3 тегловни процента на тетрахидроканабинол, определено в листната маса, цветните и плодните връхчета, за търговия и контрол;
Чл. 29, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите
ВИЕ ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНЕТЕ КЪМ: Министерството на земеделието и храните (МЗХ)
ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЕТО:
– Заявление по образец (Приложение № 1 към чл. 3, ал. 1) и:
– декларация от заявителя, а когато заявител е юридическо лице – и от членовете на управителните му органи, че не са осъждани за престъпление по чл. 242 – 242а и/или по чл. 354а – чл. 354в от Наказателния кодекс; когато заявителят е гражданин или е регистриран в друга държава, се прилага легализиран превод на документ за съдебния му статус;
нотариално заверено пълномощно, когато документите се подават от упълномощено лице.
Начини на заявяване на услугата:
– на място в Центъра за административно обслужване;
– чрез лицензиран пощенски оператор.
– Министерството предоставя възможност за заявяване на административни услуги, подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез:
1. Документен портал: https://www.mzh.government.bg/bg/uslugi/dokumenten-portal/
2. Системата за сигурно електронно връчване (ССЕВ) : https://edelivery.egov.bg/
3. Официалната електронна поща на МЗХ: [email protected]
Още информация за получаване на разрешително за отглеждане на технически коноп, можете да получите на: https://www.mzh.government.bg/bg/uslugi/administrativni-uslugi/izdavane-na-administrativni-aktove/izdavane-na-razreshenie-za-otglezhdane-na-rasteniya-ot-roda-na-k/