Какво се променя при мъжа, когато стане баща? Не само начинът на живот и навиците се променят с появата на детето, но и неврологичната активност. Много неща се случват в мозъка на бащата, които стават по-изразени с времето. Колкото повече грижи полага той за детето, толкова по-осезаеми са промените.
Нивата на тостестерон могат да спаднат с до 40%, когато един мъж стане баща. Мъжете също претърпяват хормонални промени, които ги правят по-емоционални, грижовни и ангажирани с отглеждането на детето. Сближаването между бебето и новия татко укрепва емоционалната им връзка и променя хормоните в мозъка.
Този хормон се повишава още след раждането на бебето и при двамата родители. При майката този процес се стимулира от грижите около рожбата й, кърменето и близкия физически контакт. При бащата това се случва, когато той си играе с бебето и го кара да се смее.
Доказано е, че колкото повече време прекарва бащата с детето си, толкова по-голямо количество получава от така наречения „хормон на любовта“. Съвсем нормално е и да се задълбочава емоционалната им връзка.
Не само при майките се увеличава производството на пролактин, но изненадващо и при бащата. При жената този процес е свързан с кърменето, а при мъжът – с грижите около бебето. Когато бащата взаимодейства с мъничето, нивата на пролактина се увеличават с до 20%. Това е свързано със създаването на здрава връзка между бащата и детето, усещане за привързаност и желанието за полагането на грижи.
През първия месец от появата на бебето хормоналните промени са най-големи. Докато повечето жени усещат силен майчински инстинкт веднага след раждането, то при бащата този инстинкт се разгръща с грижите около бебето. Затова е хубаво и двамата родители да участват активно в грижите на новороденото и бащата да не се чувства отблъснат или ненужен.
Много жени усещат положителна емоционална промяна в мъжа до себе си не само към детето, но и към самите тях. Много мъже стават по-нежни, внимателни и отговорни след бащинството. Това, както казахме, се дължи до голяма степен на хормоналните промени, които настъпват в мозъка.