Коронавирусната инфекция може да има последици за човек, дори и да е леко болен. Инфекцията води до проблеми на вътрешните органи на тялото. На първо място се нарушават функциите на белите дробове, или по-скоро способността им да поемат кислород и да го пренасят по-нататък към всички органи. Освен това често се случват увреждания на нервната и сърдечно-съдовата системи. След изписването от болницата пациентите изпитват силна слабост и задух дори при минимални физически натоварвания.
Една от технологиите за възстановяване на пациенти след COVID-19, която се използва днес в целия свят, е руската. Повишава устойчивостта на дефицит на кислород и подобрява толерантността към упражнения чрез временна хипоксия.
Малцина знаят, че понижаването на нивата на кислород може да бъде полезно и за тялото. Основното тук е умерената доза.
Терминът „хипоксия“ се използва широко в медицината като индикация за намаляване на съдържанието на кислород в кръвта, отделните органи и тъкани на тялото. Това състояние може да възникне по различни причини – с липса на кислород, поради проблеми с белите дробове, нарушения на кръвообращението или поради ниско съдържание на червени кръвни клетки и хемоглобин в кръвта. Напоследък все по-често се споменава терминът „хипоксия“ във връзка с коронавируса.
COVID-19 се характеризира с впечатляваща хетерогенност на симптомите – и това е основната му опасност. Пациентите с тежка хипоксемия (ниско ниво на кислород в кръвта, определено с помощта на специални устройства – пулсоксиметри) могат да имат както силен задух, така и спокойно дишане.
Последното просто обърква лекарите. Сред всички пациенти в Ухан, заразени с ТОРС-COV-2, само 19% се оплакват от задух. 62% от пациентите с тежко протичане на заболяването не са имали задух, а 46% са тези, които по-късно са прехвърлени на механична вентилация поради тежка дихателна недостатъчност.
Кръвоснабдяването на клетките, метаболизмът и количеството енергия зависят от нивото на кислород в тялото. Когато е недостатъчен кислорода в тялото трябва да се включват спасителни и компенсаторни механизми. За това клетките в тъканите и органите първо трябва да „усетят“, че им липсва кислород и как точно се случва това, учените все още не могат да го разберат.
Един от най-ефективните методи за справяне с последиците от коронавируса и предотвратяване на развитието на сериозни усложнения е да сте в планината. Повишените нива на UV лъчение на голяма надморска височина могат да намалят оцеляването на вирусни частици COVID-19, а физиологичната адаптация на височината може да предпази тялото от вирусни инфекции и развитието на болестта.
Специалният планински климат не е единственият метод за рехабилитация след COVID-19. Една от най-новите технологии за възстановяване с помощта на хипоксия се превърна в Oxy-терапия, която се състои в дишане през маска на кратки интервали (до 6-7 минути) хипоксичен въздух, редуващ се с обогатен с кислород въздух. Смисълът на тази терапия е да се върне към нормалното снабдяване с кислород и това е една от приоритетните задачи както при рехабилитация на пациенти със сърдечно-съдова патология, така и на пациенти след COVID-19.
Насищането на кислород в кръвта и други жизненоважни параметри се измерват с помощта на сензори през цялата процедура. Ако нивото на кислород в тъканите падне под определени индивидуални стойности, съдържанието на кислород във вдишания въздух и неговият обем автоматично се увеличават. Терапията няма аналози по своите характеристики.